Alışveriş yaptığınız zaman kasadan aldığınız fişlerin veya bankamatik fişlerinin tehlikeli olabileceği hiç aklınıza gelmiş miydi?

Bütün dünyada bisfenol A (BPA) ihtiva eden sert plastikten yapılmış biberon bardak şişe ve yiyecek saklama kaplarının yasaklanması konusunda yoğun çalışmalar yapılıyor. Çünkü BPA öyle bir madde ki göğüs kanserine düşük sperm sayısına diyabet ve prostat kanserine yol açıyor.

Amerika'da yapılan yeni bir araştırma BPA'nın kaşa ve bankamatik fişleri gibi termal kâğıtlarda çok daha yüksek miktarlarda bulunduğunu ortaya koydu. Bir laboratuvar tarafından test edilen kasa fişlerinin yüzde 40'ında BPA bulunduğu anlaşıldı. Termal kâğıtlardan oluşan bu fişler fast food restoranları marketler benzin istasyonları bankamatikler ve postane gibi kuruluşlardan toplandı.

Araştırmada fişlerdeki BPA'nın kâğıtla teması olanlara kolayca geçtiği de gösterildi. BPA'nın vücuda kâğıttan ele bulaşıp sonra da ağız yoluyla veya deriden emilerek girdiği düşünülüyor. Hayvan deneyleri de BPA'nın deriden emilebildiğini gösteriyor. Her alışveriş yapan fişler aracılığıyla BPA'ya maruz kalabiliyor. Fakat en büyük risk altında olanlar kasiyerler.

Temas Edince Ellerinizi Yıkayın!

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel biberonlarda BPA maddesinin tehlikeli olduğunu belirterek "Sağlık Bakanlığı uyarılarımıza kulak verdi. Artık biberonlarda ve benzeri ürünlerde BPA maddesi bulunmayacak" açıklamasında bulunmuştu.

BPA içeren ürünler sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları nörolojik sorunlar obezite hiperaktivite kalp hastalığı meme kanseri kısırlık gibi rahatsızlıklara da sebep oluyor. Bu nedenle bu tarz ürünlere temas edince ellerin yıkanması büyük önem taşıyor.alıntı