Bakın Avrupayı bekleyen büyük tehlikelerden birini açıklamış uzmanlar neymiş biliyormusun arkadaşlar ???

Kısırlık...

Sebebinide son yıllarda hızla çoğalan kız çocuklarında görülen obeziteye bağlı olduğunu açıklamışlar.

Avrupada kısırlık vakalarının katlanacağı tahmini yapılıyor. Bu tesbit İngilterenin doğurganlık konusunda önde gelen bilim adamlarından birine ait. İşaret edilen tehlikenin arka planında ise cinsel yolla yayılan hastalıklardaki artış ve özellikle gençlerde giderek artan bir sorun olan obezite.

Kopenhagda düzenlenen Doğurganlık ve Embriyoloji Konferansında konuşan Profesör Bill Ledger kısırlık vakalarının gelecek on yılda ikiye katlanacağı tahmininde bulundu.

Sheffield Üniversitesi Profesörü Ledger çocuk sahibi olamayan çiftlerin oranının 7de birden 4te bire yükselmek üzere olduğu uyarısında bulundu.

Bu saptamayı çocuklarda özellikle kızlarda rastlanan obezite vakalarında görülen hızlı artışa bağlıyor.

İngiltere nüfusunun yüzde 7sinin şu anda obez olduğu tahmin ediliyor. Doğurganlık adına kaygı uyandıran bir başka gerçek de özellikle gençler arasında cinsel yolla bulaşan hastalıkların sayısındaki artış. Örneğin klamidya vakalarının son on yılda ikiye katlandığı belirtiliyor.

Profesör Ledgera göre bu iki etken Avrupa nüfusunun doğurganlık oranlarında uzun vadede büyük bir düşüşe neden olacak.

Ledgerın işaret ettiği doğum oranlarında düşüşe neden olacak bir başka koşul da hayatlarının ileri safhalarında çocuk sahibi olmayı tercih eden annelerin sayısındaki artış.

İngiliz bilim adamı bu noktada hükümetlere seslenerek kadınların kariyerlerinin daha erken dönemlerinde çocuk sahibi olmalarının kolaylaştırılmasını istedi.
alıntıdır...