Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İnançlı Aileler, İnatcı Doktorlar, Mucize Bebekler(1)


  Mucizelere inanın ve sakın pes etmeyin

  Başlarken... Aslında tüp bebek tedavisinde son mucize mikroenjeksiyon (seçilmiş sağlıklı bir spermin yine seçilmiş sağlıklı bir yumurta içerisine enjekte edilerek vücut dışında döllenmenin sağlanması) yöntemi. Ondan sonra ortaya çıkan tüm yöntemler bazı çiftlerin tedavisini etkilemekle birlikte geneli etkilemeyen yan uygulamalar. Bilim dünyası başarı şansını artırabilmek için durmadan çalışmaya devam ediyor. Yüzde 100 başarı vaat etmese de şansınızı etkileyebilecek seçenekleri bilmekte yarar var.

  Ancak bir bebek sahibi olabilmek için tıbbın kullandığı yöntemlerin dışında işin duygusal yönü de çok önemli. Vazgeçmeyenlere pes etmeyenlere baktığınızda anne baba olmayı yürekten istediklerini bunun için bir savaşçı gibi mücadele ettiklerini görüyorsunuz. Bu yüzden bu yazı dizisinde size tüp bebek tedavisinde yürütülen yöntemlerin yanı sıra başarıya ulaşan zor vakalarda savaşın nasıl kazanıldığını anlatacağız...

  Bir bebek dünyaya getirmek bazıları için çok kolay olabilir. Ancak herkes için aynı sözleri söylemek mümkün değil. Yazı dizisi boyunca laboratuvarlarda sabahlayan hekimlerin embriyologların; çevrelerine laf yetiştirmenin yanı sıra ömürleri buruklukla ağlayarak geçen anne-babaların nasıl topyekün bir savaş verdiklerine bir mucizenin nasıl hayat bulduğuna siz de tanıklık edeceksiniz.

  İnançlı ailelerin inatçı doktorlarla bir araya geldiklerinde yeni bir hayatın nasıl başladığını göreceksiniz.

  Savaşı kazananların savaşa devam edenlere örnek olmasını umduğumuz yazı dizisi

  boyunca tüp bebekle ilgili merak ettiğiniz sorularınız varsa e-posta ile bize ulaştırmanız yeterli. Uzman doktorlarımız sizin için cevaplayacaklar...


  Mucizelere inanın ve sakın pes etmeyin

  Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci 20 yıldır infertilite (kısırlık) ile mücadele ediyor. Prof. Bahçeci’ye göre başarıda en büyük ölçüt iyi bir organizasyon ve çok çalışmak. Bahçeci tüp bebek tedavisinin püf noktalarını anlattı

  Tüp bebek tedavisi anne baba ve doktordan oluşan çekirdek grupla mı yürütülmeli mi?

  Eşlerin en büyük problemi muayene odası veya ofise iki kişinin dışında 5-6 kişiyle girilmesi. 20 yıldır tek bir prensibimden vazgeçmiyorum. Muayene odasına sadece karı-kocayı alırım. Üçüncü şahıslarla ne telefonla görüşürüm ne de muayene odasına alırım.

  Tüp bebek merkezlerinin büyümesi avantaj mı?

  Mutfak artık birçok uzmanlık alanına ayrıldı. Önemli olan tüm hekimleri bir orkestra gibi organize etmek çalıştırmaktır. Ben de mutfaktan hiçbir zaman ayrılamıyorum.

  Çiftler ne zaman klinik değiştirmeyi düşünmeli?

  Birinci denemeden sonra siz ne kadar uğraşırsanız başarısızlık yaşanabiliyor. Burada merkez değiştirmeyi doğru bulmuyorum. Her defasında başka bir merkeze gitmek de hastayı yoruyor. Ama iki üç başarısızlıktan sonra sadece hasta değil hekim de yoruluyor. Üç denemeden hasta klinik değiştirmek istediğini söylediğinde saygı duyarım.

  Tüp bebekte kaç deneme uygun?


  Eğer hastanın yumurta yapısı uygunsa 6 kere denenebilir. Ama 6’dan fazla denenemez mi? Denenir. Hastanın vücudu maddiyatı açısından zor bir süreç. Normalde üç ay ara vermelerini öneriyoruz. Vücudun kendisini toparlayabilmesi ve psikolojinin düzelmesi açısından önemli.

  TEDAVİYİ BIRAKINCA HAMİLE KALDILAR

  Sizin için yapılabilecek bir yok diyebilir misiniz?


  Bir çifte yüzde yüz şansınız yok demek çok zor. Yeteri kadar iyi döllenmiyorsa 2-3 kere daha denenebilir. Sonra bir yol planı sunmalı. Ancak benim de tanık olduğum mucizeler olmuştur. Tedavi uyguladığımız hastaları yüzde 20’si tedaviyi bıraktıktan sonra hamile kalabiliyorlar.

  Başarısız olunca para almak istemiyorum

  Varını yoğunu çocuk özlemi uğruna satan insanlar var...

  Ne yazık ki. Ortalama 4 - 5 bin YTL para harcıyorlar. Ellerinde ne var ne yok satıyor borç alıyorlar. Bazen emekli ikramiyesini buna harcamayı düşünüyor. Şansı varsa tabii ki denemeli.

  Ama şansı yoksa hayatı boyunca çalışıp biriktirdiği ikramiyesini harcamamalı.

  Başarısız olanlardan para almak istemiyormuşsunuz

  Doğru. Keşke yapabilsem ve tüp bebek tedavisi gören hastalardan başarısız olunduğu zaman para almasam. Ancak bu da maliyetli bir iş. Personel çalıştırıyorsunuz laboratuvarınız var.  Tüp bebekte ilk adım testler


  Tüp bebek tedavisi öncesinde çiftler için bir dizi testler uygulanıyor. İşte erkek ve kadın için istenen testler

  Erkekler

  Sperm analizi: 2-3 günlük bir perhizden sonra yapılan testte spermlerin hareketliliğine bakılıyor ve en az yüzde 60’ının öne doğru hareketli olmasını isteniyor. Morfoloji yani şekil de değerlendiriliyor. Sperm hacminin çok az ya da çok fazla olması da doğurganlığı etkiliyor.

  Kadınlar

  Kan testi:
  Adetin 3. günü yapılan kan testinde ös****** incelenerek yumurta rezervi belirleniyor. Tiroid hormonu TSH ile yumurtlamadan bir hafta sonra 21. günde progesteron hormonuna bakılıyor.

  HSG (Rahim filmi): Radyolojik incelemede rahim ağzından içeriye verilen boyanın fallop tüplerinden (yumurtalık kanallarından) geçişi izlenir.

  Histeroskopi: İnce fiberoptik bir teleskop ile vajinal yoldan rahim içerisine girilerek tüm anormallikler teşhis edilip ve bu anormallikler cerrahi olarak giderilebiliyor.


  Başarıyı etkileyen faktörler

  1- Kadının yaşı:
  Erkek faktörü de dahil 35 yaş altı kadınlarda başarı oranı yüzde 44.2 iken 42 yaş ve üstü kadınlarda yüzde 13’lere kadar düşüyor.

  2- Kadının yumurtalık rezervi: Testler sonucu belirleniyor. Sonucu etkiliyor.

  3- İnfertilite (kısırlık) nedeni: Başarı şansı çiftin çocuk sahibi olmasını engelleyen probleme göre farklılık gösteriyor.

  4- Uygulama sayısı: Deneyimli merkezlerde ilk dört uygulamadaki başarı şansı her bir uygulama için aynı iken dördüncüden sonrasında başarı ihtimali düşüyor. Ancak deneyimli ellerde gebe kalma ihtimali yüzde 50-60’lara kadar çıkıyor.
  Yüzde 2’lik ihtimalin sonucu

  ÜNLÜ bir hastanenin ‘çocuğunuz asla olmaz’ diye geri çevirdiği Sibel Tuzcu yılmadı didindi dünya güzeli Melissa adlı bir kız çocuğunu dünyaya getirdi. Ancak yaşadığı tecrübeler anne ve baba olma özlemiyle yanıp tutuşan birçok ailenin etrafında bir araya gelmesi için ışık oldu. Kurduğu site ve dernekle yüzlerce çiftin savaşı kazanmasına aracılık yapıyor. Sibel Tuzcu 7 yıllık bir tedavinin ardından 9 yıl önce tüp bebek yöntemiyle anne olmasını biraz da ‘çok inatçı’ olmasına bağlıyor. Tuzcu “Bir yıl sonra VKV Amerikan Hastanesi’nde Doç. Dr. Bülent Urman ‘yüzde 2 şansınız var’ deyince dünyalar benim oldu. O yüzde 2 şans bugün yaşıyor ve 10 yaşında. Bu kadar zorlu bir süreç yaşayınca hissettiklerimi paylaşayım başkalarına katkım olsun istedim. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] isternet sitesi ve ardından derneğimiz Çocuk İstiyorum Derneği (ÇİDER) doğdu” diye konuştu. ÇİDER infertilite ve tüp bebek tedavisinde uzman doktorlarla Türkiye’yi dolaşıp toplantılar düzenliyor.

  11. denemede anneliği tattı

  1991 yılında 27 yaşında evlenen Cilt Hastalıkları uzmanı Dr. Emel Özdemir 1992 yılında Ege Üniversitesi’ne başvurdu. 3 ay içinde hamile kaldı ancak 19 haftalıkken hamileliği sonlandı. Rutin tetkikler indüksiyonlar aşılama kâr etmedi. Çikolata kisti (endometriozis) tanısı. Ankara’ya taşınma burada tüp bebek denemeleri. Bol yumurta bol transfer sonuç negatif. Türkiye’nin ilk dondurulmuş blastokist transferi sonuç negatif.

  8. denemenin ardından Prof. Dr. Mustafa Bahçeci’ye başvuran Dr. Emel Özdemir 39 yaşındayken 9 denemede hamile kaldı. Bebek kızdı pembe oda takımları hazırlandı. Ancak 35 haftalık hamileyken bebek anne karnında ölüyor.

  O dönemde dünyanın sanki başına yıkıldığını belirten ama yılmayan Emel Hanım o süreci şu sözlerle ifade etti:

  “3 ay sonra Mustafa Bey’in kapısını tekrar çaldım. Yarım kalan tedaviler hiç başlanamayan aylar preimplantasyon genetik tanı sırasında bozulan 8 tane embriyo. Tedavi sırasında karşılaşılabilecek her türlü aksilik sanki benim başıma geliyordu. Deneme sayısı (sadece transferle sonlananlar) 10’u bulmuştu. Yarım kalanları saymadım. 2004 Kasım’da hamile kaldım. 18 Haziran 2005 günü 34 haftalık iken her şey yolunda olmasına karşın aynı olayın yaşanma olasılığı olduğu için bebeğim sezaryenle alındı. Prematüre olduğu için aynı gün yoğun bakıma yatırıldı. Solunum sıkıntısı vardı. Zorlu geçen ilk 2 ay sıcak bir yaz lohusalık depresyonuna teğet geçmeler. Yavaş yavaş ele gelen sevimli bir bebek ve kendine gelen bir anne...”

  Türkan Yılmazer
  Bengisu, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kaderlerini seçilmiş bebekle yendiler

  Tüp bebek denemelerine rağmen başarısızlıkların üst üste gelmesi ya da hamileliklerin anne karnında son bulmasının nedeni kimi zaman genetik bir hastalık olabiliyor. Sağlıklı embriyonun seçilmesiyle sağlıklı bebekler dünyaya getirmeyi hedefleyen PGT yöntemi gittikçe yaygınlaşıyor

  TÜP bebek tedavisi gören birçok çiftin kabusu hamile kalınmasına rağmen sağlıklı bir doğumun meydana gelememesi. Bebeklerin ilk üç ya da ikinci üç ayda anne karnında kaybedilmesi hem çift hem de doktor açısından yıpratıcı bir durum. Normal yollardan hamile kalındığında bile annenin yumurtasından babanın sperminden kaynaklı genetik bir rahatsızlık da düşüklere neden olabiliyor.

  Günümüzde bebekteki muhtemel genetik hastalıklar ultrasonografi amniosentez gibi yöntemlerle hamileliğin ancak dördüncü ayında belirlenebiliyor. Ciddi bir anormallik saptanması durumunda ise hamilelik ancak 5. ay civarında sonlandırılıyor. Bugüne kadar bebek hasreti çeken onun kalp atışlarını hafif kıpırdanışlarını hisseden bir anne adayı için bu süreç inanılmaz büyük bir travma yaratıyor.

  Medical Park Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Doç. Dr. Selman Laçin bu soruna karşı seçilmiş sağlıklı embriyoların anne adayının rahimine yerleştirilmesiyle uygulanan PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yönteminin ayrıntılarını anlattı:


  Tüp bebek tedavilerinde kötü yanıtlı olgular önceden anlaşılabilir mi?


  Tüp bebek tedavisinin başarısında elde edilen yumurtaların yeterli sayı ve kalitede olmasının önemi büyük. Yumurtalıklardaki yumurta sayısının ve yumurta sayısını etkileyen durumların bilinmesi hastanın tedaviye vereceği cevabın nasıl olacağını önceden anlamamıza yardımcı olur. Kadın yaşının 35 ve üzerinde olması aşırı kilo sigara kullanımı daha önceden geçirilmiş yumurtalık ameliyatları geçirilmiş iltihabi hastalıklar endometriosis yumurtalık kistleri başarıda önemli etkenlerdir. Bunların yanında adet kanamasının 2. ya da 3. günü yapılan FSH düzeyinin 10 MIU/ml estradiol düzeyinin 75 pg/ml’nin üzerinde olması daha önceki tedavilerinde alınan kötü yanıt kullanılan ampul sayısının fazlalığı rahim iç zarıyla ilgili problemlerin tespiti tedaviye kötü yanıt verecek hastaların saptanmasında yol gösterici bulgulardır.

  En çok üzüldüğünüz vakalar hangileri?

  Ailelerin çok fazla deneyip de hamile kalamamaları ya da hamile kalan anne adayının karnındaki bebeği kaybetmesi. Bunlar büyük travmalar. Bu çiftleri gördüğümde empati duygusunu yüreğimde hissediyorum.

  Tekrarlayan düşük ve çok sayıda başarısız denemelerde hangi yolu izliyorsunuz?


  Hastalık taşımayan sağlıklı embriyoların anne adayına transferi tekrarlayan düşükler ya da başarısız denemeler için bir çözüm. Gebelik öncesi uygulanan genetik tanı yönteminde anne ve baba adayından elde edilen yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllendiriliyor. Sonra gelişen embriyolardan bir adet hücre alınıp inceleniyor ve sağlıklı olan anne adayına transferediliyor.

  PGT ile kalıtımsal hastalığa son

  Günümüzde gebelik öncesi genetik tanı ile 50 civarında genetik hastalık tanımlanabilmekte. Doğacak bebekte Down sendromu ve diğer trizomiler gibi kromozom bozuklukları ile hemofili Akdeniz anemisi kistik fibrozis muskuler distrofi gibi tek gen hastalıklarının tanısı PGT ile mümkün.

  PGT ile tüp bebek yöntemi aşamaları takip edilip embriyolardan genetik olarak sağlıklı olanları anne karnına yerleştiriliyor. Böylece sağlıklı bebekler dünyaya geliyor.  Sedef’e ulaşmak için inanıp kazandılar


  Tülin ve Mehmet Emin Eliaçık çifti aradan geçen yıllara rağmen normal yollardan bebek sahibi olamamış. Nedeni açıklanamayan kısırlık sorunu yaşayan çift şimdi 34 günlük olan bebekleri Sedef’e tüp bebek yöntemiyle kavuşmuş.

  Dr. Selman Laçin bebek sahibi olamayan çiftlerde sorunun % 25-40 erkeğe % 40-55 kadına % 10-15 her ikisinden kaynaklı olduğuna dikkat çekti. Laçin bebek sahibi olamayan çiftlerde % 10-15 civarında ise herhangi bir neden tespit edilemediğini anlattı. Dr. Laçin Eliaçık çiftine uyguladıkları tedaviyi “18 yumurta topladık. Yumurtalar iyi durumdaydı. Embriyo kalitesi iyiydi bu yüzden sadece iki tane yerleştirdik. Çoğul gebelik oluşmaması için transfer ettiğimiz embriyo sayısını minimumda tuttuk” sözleriyle özetledi.

  Tedavi sürecinde Doç. Dr. Laçin’e çok güvendiğini belirten Tülin Eliaçık “Doktorum bana daima inancı aşıladı. Sakin soğukkanlı tavırlarıyla beni rahatlattı. Ben de Sedef’i normal doğumla dünyaya getirdim. İyi ki de yapmışım” dedi.

  PGT kimlere öneriliyor?


  Genetik veya kalıtsal bir hastalık taşıyıcılığı bulunan çiftlerde

  Daha önce genetik hastalığı olan çocuk veya çocuklara sahip çiftlerde

  Yardımcı üreme teknikleri için kabul edilmiş ileri yaş grubundaki kadınlarda (37 yaş ve üzeri)

  Tekrarlayan erken gebelik düşükleri olan çiftlerde

  Çok sayıda uygulanmasına rağmen yardımcı üreme teknikleri ile gebelik elde edilememiş veya düşükle bebeğini kaybetmiş olan çiftlerde

  Şiddetli erkek kısırlığı ile birlikte görülen kromozom bozuklukları veya genetik hastalıklarda

  HLA genotyping (doku tiplemesi) yapılması amacı ile

  Genetik predispozisyon gösteren hastalıkların tanımlamasında.

  İlaçların yan etkileri var mı?


  l Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların enjeksiyon yolu ile kullanımlarında enjeksiyon yerinde küçük morluklar ve rahatsızlıklar görülebilir. Burun spreyleri ve cilt altı iğneler ise yorgunluk kas ve eklem ağrıları ve geçici menopozal yakınmalara benzer şikayetler oluşturabilir. Yumurtalıkları büyütmede kullandığımız ilaçlar hassas kadınlarda nadir de olsa yumurtalıkların aşırı uyarılmalarına neden olabilir.

  7 düşüğün ardından gelen Nida yaşadı


  1993 yılında evlenen Fatma ve İlyas Yurdakurban çifti bebekleri Nida’ya öyle kolay kavuşmamış. 7 düşüğün ardından genetik tanı tedavisiyle doğan Nida bebek bir ayını doldurmak üzere. Doktorları Selman Laçin’i ziyaret eden Yurdakurban çifti bu süreçte çok yıprandıklarını ama hiç pes etmediklerini söylüyor.
  Laçin çiftin tedavi sürecini şöyle anlattı:

  “Fatma Hanım 7 kez hamile kalmasına rağmen hepsini kaybetmişti. İlk muayenelerimizde rahmin içinde yarıya yakın oranda perde tespit ettik. Adeta iki rahim var gibiydi. Perdeyi kaldırdık Fatma Hanım’ı tek rahme kavuşturduk. Perde hamileliğin ileri dönemlerindeki kayıpları açıklayabilirdi ancak erken dönem kayıplarını açıklamıyordu. Erken kayıpların en büyük sebebi genetik problemlerdi. Bunu ortadan kaldırmak için sağlıklı bebeği seçmek istedik. Aslında Fatma Hanım’ın normal yollardan hamile kalabiliyordu. Ancak sağlıklı bebeği seçmek için tüp bebek yöntemini denedik. Hamilelik sürecinde de bağışıklık sistemini güçlendirici iğne kullandı ve Nida bebek doğdu.”

  Yarın:

  Prof. Dr. Erol Tavmergen ilaçsız tüp bebek tedavisini anlatıyor...

  Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisinde doğru yol haritasını çiziyor...

  Türkan Yılmazer-turkan.yilmazer@aksam

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tek ama sağlıklı bebekle evinize dönün

  Tüp bebek tedavisinde çoğul gebeliklere sık rastlanıyor. Bir isterken iki ya da üç çocuğa sahip olmak sevimli gözükse de hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından sakıncalı olabiliyor. Şimdi hedef tek ve sağlıklı bebek

  Aileler özellikle kadınlar tüp bebek tedavisi boyunca maddi ve manevi anlamda sıkıntı çekiyor. Tüm bu çabaların hayal kırıklığıyla sonuçlanması büyük bir yıkım oluyor. Bu noktada doğru tedavi merkezi seçimi en önemli ayrıntı.

  Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş Türkiye’de 84 tüp bebek merkezinin olduğuna dikkat çekiyor. Tıraş bir merkezin başarısını bir cümleyle özetliyor: “Bir çifti sağlıklı ve tek bebekle eve göndermek.”

  Prof. Dr. Tıraş “Anne baba adayları bir merkez seçerken sadece hamile kalma oranlarını değil sağlıklı doğum oranlarını da dikkate almalı. Bunun için uzman hekim kadar uzman embriyolog da çok önemli” diye konuştu. Tıraş sorularımızı yanıtladı...

  RUHSATSIZ MERKEZDEN UZAK DURUN

  Doğru merkez seçiminde çiftler neye dikkat etmeli?

  Merkez Sağlık Bakanlığı’ndan mutlaka ruhsatlandırılmış olmalı. Merkezi yöneten hekimlerin tüp bebek ve kadın sağlığı konusunda sahip oldukları deneyim ve başarı grafiği merkezde görevli embriyologların Sağlık Bakanlığı’ndan sertifikalı olmalarına da dikkat edilmeli.

  Merkezin iyi bir donma çözme programının bulunması çoğul gebelik oranlarının düşük eve canlı tek bebek gönderme oranlarının yüksekliği başarı ve kalite göstergeleridir.

  Doğru tüp bebek merkezi bebek bekleyen aileyi ‘tek ve sağlıklı bebek’ ile evine uğurlayan merkezdir.

  Yanlış merkez seçimi hangi riskleri de beraberinde getiriyor?


  Tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çoğul gebelikler ciddi riskler taşıyor. Birden fazla sayıda bebeğe gebe kalmak anne ve çocuğun yaşamını ciddi sağlık sorunlarıyla tehdit edebiliyor.

  Özellikle tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çoğul gebelikler; erken doğum zeka geriliği körlük veya felç gibi olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Tüp bebekte çoğul gebeliklerin toplumumuza bir başarı gibi sunulması halkı yanlış yönlendiriyor ve meydana gelecek sağlık sorunlarının gözden kaçmasına sebep oluyor.

  Türkiye’de yılda kaç tüp bebek uygulaması yapılıyor?


  18-20 bin tüp bebek uygulaması yapılıyor. Bu sayı çok yetersiz. Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse Avrupa Birliği ülkelerinde doğan her 16 bebekten biri tüp bebekken ülkemizde ise doğan her 40 bin bebekten biri tüp bebek.

  GÖZLÜĞE DAHA ÇOK HARCANIYOR


  Artık tüp bebek tedavisinin masrafları devlet güvencesinde. Yeterli mi peki?

  Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle doğal yoldan bebek sahibi olamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu alan çiftler istedikleri merkezde tüp bebek tedavisine başlayabilmekte.

  Yeşil Kartlı Bağ- Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı çiftlerin 3 denemeye kadar olan masrafları ödeniyor. Bundan sonraki denemeler karşılanmıyor.

  Devletin tüp bebek tedavisinde katkı payı ödemesini çok olumlu buluyorum ancak artırılması gerektiğine inanıyorum. Devletimiz tüp bebek tedavisi için vatandaşa ödediği katkı payını yüzde 20’lerden yüzde 100’e çıkarsa bile gözlük harcamalarına ödediği paradan daha az bir para harcayacak. SSK’lı çiftler ise üniversite ya da Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde tüp bebek tedavilerini yine 3 denemeye kadar yapabiliyorlar.

  Devlet desteği için gerekenler


  Normal yöntemlerle çocuk sahibi olunamadığı ve ancak yardımcı üreme yöntemiyle çocuk sahibi olunabileceğinin sağlık kurulları tarafından raporlanması.

  Kadınının 23 yaşından büyük 40 yaşından küçük olması.

  Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığının sağlık kurulları tarafından belgelenmesi.

  Uygulamanın yapıldığı tıbbi merkezin kurum ile sözleşmesinin bulunması.

  En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının bulunması.

  İlaçsız tedavi yaygınlaşıyor

  Çocuk sahibi olamayan kadınların hiç ilaç kullanmadan tüp bebek yapmasını sağlayan IVM yöntemi yaygınlaşıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Erol Tavmergen fiyat avantajı ve uygulama kolaylığı sağladığı için ilaçsız tüp bebek metodunu rutin uygulamalarının içine aldıklarını söyledi. Her hastaya bu yöntemi önermediklerini belirten Prof. Dr. Tavmergen “Özellikle polikistik over sendromu bulunan kadınlarda aşırı ilaç kullanımı sonucu yumurta kalitesi ve hormonal sıkıntı çekilmesinin önüne geçmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

  Polikistik yumurtalıklı kadınların infertilite tedavisi doktorları zorluyor mu?


  İnfertilite tedavisi gören çiftlerin yüzde 15’ini polikistik yumurtalıklı kadın hastalar oluşturuyor. Bu durumdaki hastada karşılaştığımız en büyük sıkıntı istediğimiz kalitede yumurtayı elde edemememiz. Bir de yumurtalıkları çok hassas olan kadınlar var. Burada da fazla sayıda yumurta gelişebiliyor.

  Çok sayıda yumurta gelişmesinin dezavantajı nedir?


  Karın içerisinde sıvı toplanması dolaşım sıkıntısı akciğerlerde su toplanması yumurtalıkların aşırı büyümesi ve kanamalar gibi ciddi problemlerle karşılaşma ihtimaliniz var.

  Buna karşı nasıl bir yönteme başvuruyorsunuz?


  Polikistik yumurtalık sendromu yaşayan kadınlarda Invitramatürasyon (IVM) denilen yöntemle 8-12 milimetre arasında gelişmiş olan yumurtalar iğneyle toplanarak laboratuvar ortamına taşınıyor. Bu koşullarda 2-3 gün yumurtalar geliştiriliyor. Yumurtalar bu ortamda olgunlaştıktan sonra mikroenjeksiyon yöntemi uygulanıyor.

  ‘Erken menopoza girdin’ dediler ikiz annesi oldu

  Oylum Işık doktorun “Menopoza girmişsiniz çocuğunuz olmaz” cevabıyla yıkıldı. Ancak mücadeleye karar verdi. İkizleri şimdi kucağında

  Bartın’da yaşayan Oylum Işık 1998’de evlendiğinde çocuk yapmayı biraz ertelemeyi düşündü. 6 yıl geçip 33’üne geldiğinde “Asla çocuğunun olamayacağını” söylediler. Şoktaydı.

  Yumurtalıklarını saran endometrium kisti (çikolata kisti) normal yoldan çocuk yapmasını engelliyordu. Ancak tahlillerde başka bir acı gerçekle karşılaştı. Yumurtalık rezervini belirleyen FSH değeri 39.93 çıkmıştı. Bilgi aldığı doktorlar normal bir kadında FSH değerinin 5 ile 10 arasında olması gerektiğini söyleyip 10’un üzerinde bir değerde tüp bebek denenebileceğini 20’nin çok kötü olduğunu 25’inin felaket 30 ve üstünün menopoz olduğunu belirtti. Asla kendi çocuğunu doğuramayacağı söylenip gerekirse yumurta bağışı seçeneği önerildi. Işık sonrasını şöyle anlattı: “Ancak mücadeleye karar verdim. Psikolojimin kötüye gitmemesi için eşim ve ben bu durumu hiç kimseye söylemedik. İlk tüp bebek denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Alman Hastanesi’nden Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ve ekibinin çabasıyla ikiz annesi oldum. Dünyalar artık benim.”

  YARIN: DR. HAKAN YARALI KADIN VE ERKEK KISIRLIĞINI ANLATIYOR

  Türkan Yılmazer-turkan.yimazer@aksam.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  [IMG]file:///C:/Users/w7/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-6.jpg[/IMG][IMG]file:///C:/Users/w7/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-7.jpg[/IMG]
  Duru bebek 4 düşüğün acısını unutturdu

  Beril Akpınar 10 yıl boyunca art arda dört bebeğini daha karnındayken kaybetti. Kalp atışlarını duyduğu minik canların ölümüyle yıkıldı. Anne olma özlemi tüm güçlüklere göğüs germesini sağladı. Kanındaki pıhtılaşmaya karşı yapılan tedaviyle Duru bebeğe kavuştu

  Beril ve Hüseyin Akpınar çifti 10 yıl önce bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde ne kadar acılı ve zorlu bir yola çıktıklarını bilmiyorlardı. Beril Akpınar hamile kalmasına rağmen ilk üç ay içinde bebeklerini kaybediyordu. İkisi normal ikisi aşılama sonucu dört hamileliği ne yazık ki bebeklerin ölümüyle sonlandı.

  Bir türlü neden bulunamıyordu. Beril Hanım bilgili ve araştırmacı bir kadın. Eşi Hüseyin Bey ile birlikte gitmediği doktor merkez kalmadı araştırdı araştırdı. Sonunda Yeditepe Üniversitesi’nde Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’nun kapısını çaldı.

  HER KAYIPTA BİR PARÇAM KOPTU

  “Muayenesinden içeriye girdiğimde oldukça yorgun ve umutsuzdum” diye başladı sözlerine Beril Hanım ve şöyle devam etti: “Ne kadar erken olsa da onların kalp atışlarını duydum vücudumu nasıl etkilediklerini hissettim. Her kayıpta yüreğimden de bir parçanın koptuğunu hissettim. Sanki son duraktaymışım gibi gelmişti Cem Bey’le görüşmeye giderken ciddi derecede umutsuzdum. İçeriye girdim oturdum konuşmaya başladık. Cem Bey “Olmaz şansınızı zorlamayın” gibi şeyler söylese hemen evime dönebilirdim. Sanki gücümün sınırlarını zorlamış zorlamış ve tüketmiştim. Ama Cem Bey ile konuşmamız hiç de beklediğimiz gibi geçmedi. Doktorum olumlu yaklaşımıyla ‘halledilmeyecek bir şey yok’ tavrı beni çok etkiledi. Muayenehaneden çıktığımızda eşim de ben de emindik bir çocuğumuz olacaktı.”

  Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Beril Hanım’ın öyküsünü incelediğinde yeni testlere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Yapılan genetik araştırmada Beril Hanım’ın kanındaki pıhtılaşma sebebiyle bebeklerini kaybettiği belirlendi.

  Prof. Dr. Fıçıcıoğlu tedavi sürecini şöyle anlattı:

  “Tekrarlayan başarısızlıklarda yaptığımız özel testler var. Beril Hanım’ın kanında pıhtılaşma tespit ettik. Hemen tüp bebek tedavisine başladık. Transfer döneminde kanını sulandırıcı ve bebeğin gelişimi sağlayan ilaç ve iğneleri Beril Hanım kullandı. Hamileliği sürecinde de kayıpları olduğu için bu ilaçları kullanmaya devam etti. O kritik haftaları geçinceye kadar hastada büyük bir gerginlik oluyordu. Zaten her muayeneye belli bir gerginlikle geliyorlardı.”

  İKİ GÜNDE BİR MUAYENE


  Beril Hanım’ı çok sıkı takip ettiklerini belirten Prof. Dr. Fıçıcıoğlu “Bazen iki günde bir baktığımız oldu. Şans faktörü çok önemli. Ancak bu şansa ve şanssızlığa etki eden parametreleri çok iyi belirlemeniz lazım. Klinik laboratuvar aşamaları çok önemli ama mesele sadece hamile kalınması değil. Sağlıklı bir bebeğin de doğabilmesi gerekiyor. Bunun için Beril Hanım ve eşiyle bir bütün olduğumuzu hiç unutmadık” diye konuştu.

  Kayıpların artmasını beklemeyin


  Hamileliklerde tekrarlayan kayıplar özellikle anne adayları için büyük yıkım. Aslında hekim açısından da oldukça zor ve stresli bir süreç. Bu yüzden Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu uyarıyor: Tedavisi basit bir sorun da olabilir ayrıntılı araştırmalar yapılmalı.

  Bir kadın için içindeki canlının yok oluşunu izlemek kolay değil. Doktorlar ilk düşüğün ‘normal’ gözüyle baksa da her kayıp yürekten de bir parça alıp götürüyor. Dr. Fıçıcıoğlu iki kayıbın ardından mutlaka genetik test yapılması gerektiğini belirterek “Araştırmalarımız sonucunda hastaların çoğunun sorunları belirlenebiliyor. Kanda pıhtılaşma gibi normal yapılan testlerde çıkmayan problemler de ayrıntılı araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılabiliyor” dedi.

  Tekrarlayan düşükler hastaları nasıl etkiliyor?


  Özellikle anne adayları ve ardından baba adayları büyük bir travma yaşıyor. Bazen hamile kalma mücadelesi vermek hamile kalıp kaybetmekten daha rahat karşılanabiliyor. Stres vücut fonksiyonlarını da bozabiliyor ve normal yoldan hamile kalıp tekrarlayan düşük yaşayan hastalar bir süre sonra gebe kalamama problemiyle karşımıza gelebiliyor.

  REİKİ ÇOK FAYDALI

  Süreci aşmak için ne öneriyorsunuz?


  Farklı şekilde etkilenen çiftlerin stresle baş etme yolları da farklı olabilir. Eşler arası iletişim zarar görebilir önce bebeğin olmaması ile ilgili konular sonra da diğer pek çok konu konuşulmaz paylaşılmaz olabilir. Ben anne ve baba adaylarına birbirleriyle yakınlaşmaları vakit geçirmelerini tavsiye ediyorum. Reikinin de çok yararlı olduğunu gözlemliyorum. Ancak doktorun olumlu duyguları yansıtması çok önemli. Siz yol haritasını sunarken güvenli ve rahat bir şekilde aktarırsanız hasta da size pozitif yönde inanır.

  Hasta size inanmazsa neler yaşanabilir?


  Hasta doktoruna güvenmiyorsa tedavinin başarısızlığa uğrama ihtimali yükseliyor. Ben böyle bir elektrik varsa o hastayı tedavi etmek istemem. Bu bir ekip çalışmasıdır. Bankodan hemşireye hastabakıcıdan embriyoloğa kadar herkes bir bütün. En ufak bir güvensizlik yaşanıyorsa hasta bunu hemen hisseder. Güleryüz güven çok önemli. Hekimlik sanatına baktığınızda bazı hastalarda daha negatif yaklaşımları görebilirsiniz. Ama bunu ortadan kaldırmak için hekim çaba harcamalıdır. Siz hastaya şevkle pozitif düşünerek yaklaşmalısınız.

  Baca gazları kısırlık yayıyor


  KISIRLIĞIN son yıllarda gittikçe arttığına dikkat çeken Üreme Endokrinolojisi İnfertilite ve Yardımla Üreme Teknikleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı “Genetik temellerin yanı sıra sanayide baca gazlarında bulunan “dioksin” maddesi kadınlarda kısırlığa neden olan “endometriyozis” hastalığının sıklığını arttırıyor” dedi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaralı dioksin maddesinin Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) kanser yapan maddeleri sıraladığı listesinde de “kesin kanserojen” maddeleri içeren 1. grubunda yer aldığını belitti. Bu durum özellikle büyük kentlerde yaşayan kadınların yaşadığı bu olumsuz durum erkeklerin sperm kalitesini de etkiliyor.

  Kromozom yapısına mutlaka bakılmalı


  Düşükler sonrası bir dizi araştırma ve test yapılması gerekiyor. İşte o testler...

  1- Genetik tarama: Anne baba ve 2. düşükte mümkünse ceninin kromozom yapısına bakılmalı.

  2- Hormon araştırılması: TSH polikistik over sendromu olan hastalarda insülin/glukoz oranı yumurtlama sorununun araştırılması için adetin 20-24. günlerinde progesteron bakılabilir.

  3- Anatomik nedenlerin araştırılması için rahim filmi sonohisterografi veya histeroskopi gibi yöntemlere başvurulabilir.

  4- Bağışıklık sistemine ait bozukluklar için antfosfolipid antikorlar ve lupus antikoagulana bakılmalıdır.

  5- Mikrobiyolojik faktörler için rahim ağzından kültürler alınmalıdır.

  6- Trombofilik faktörler: Trombofilik faktör V Leiden Mutasyonu Faktör-II-protrombin mutasyonu protein C ve S eksikliği homosistein düzeyindeki artış kanda pıhtılaşma eğilimi ve düşüğe neden olur.

  7- Over rezervi araştırılması için FSH inhibin AMH gibi hormonlara bakılabilir veya ultrason ile yumurtalıklara bakılarak rezerv değerlendirilebilir.

  8- Gerekirse hasta psikolojik bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır.

  Nedene göre tedavi uygulanıyor


  Genetik nedenler: Tedavide en iyi yol preimplantasyon genetik tanıdır. Ancak hasta tüp bebek yöntemine başvurmak istemiyor ise gebelik sırasında amniosentez gibi tanısal yöntemlere başvurulmalıdır.

  Kanda pıhtılaşma: Bebeğin gelişimi büyük oranda etkilenir. Genel yapılan testlerde ortaya çıkmaz. Çok özel araştırma gerekir. Anne adayına kanı sulandırıcı bazı ilaç ve iğneler yapılmalı.

  Rahimde problem: Rahimde septum görülürse histeroskopi ile kesilmelidir. Rahim ağzında yetmezlik varsa gebeliğin 14. haftasından sonra dikiş konulmalıdır.

  Hormonal bozukluk: Hormonal bir bozukluk saptanması durumunda ona yönelik tedavi yapılmalıdır. Polikistik over sendromlu hastalarda ise radikal bir çözüm bulunmamaktadır. LH’nın GnRH analogları ile baskılanması sonucunda da düşük oranında önemli bir farklılık görülmemektedir.

  YARINr. Murat Berksoy doğru beslenmeyle kısırlığı yenmenin inceliklerini anlatıyor.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Tüm kötü alışkanlıklara veda bebeğe merhaba!
  Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin şansını artırmak için yapmaları gereken ilk şey yaşam kalitesinin korunması. Yani sigara alkol ve hareketsizlikten uzak durulması şart!

  Bir çiftin bebek sahibi olabilmesi için birçok yöntem kullanılıyor. Ancak başarı şansının artmasında en büyük etken sağlıklı yaşam kalitesinin korunması. Bahçeci Tüp Bebek Kliniği Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Murat Berksoy’a göre ilaçlar stresten kaynaklı beslenme bozuklukları sigara alkol hareketsiz yaşam da aslında bebek sahibi olmayı engelleyen en önemli nedenlerden biri.

  Kilo doğurganlığı etkiliyor mu?


  Fazla kilo yada aşırı zayıflık da son derece olumsuz etkilere sahip.

  Nasıl bir tedavi izliyorsunuz?

  İnsülin direncini kırıyor sağlıklı ve doğru beslenme için yol haritası çiziyoruz. Örneğin hayvan yemlerinde kullanılan Dioksin isimli çok bilinmeyen bir madde hormonların çalışmasını önlüyor.

  Diyet listesi mi veriyorsunuz?


  Diyet listeleri değil yaşam biçimini değiştirici öneriler veriyorum. Sigara alkol gibi alışkanlıklarının değişmesi hareketliliğinin artması stresi nasıl kontrol edebileceğini göstermek fayda sağlıyor.

  Kapınızdan giren çiftler sigara içmiyor mu olmalı ?

  Sigaranın bu işin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu ve bırakılmak için yardım alabileceğini biliyor olmalı.

  Ya besin önerileriniz neler?


  Posalı yiyecekleri mevsimine göre ve taze tüketmek gerekir. Sebzeler meyveler ve gluten duyarlılığı yoksa tahıllar mutlaka tüketilmeli. Rafine edilmiş beyaz şeker beyaz ekmek unlu mamuller alınmamalı.

  Önerdiğiniz besinler?


  Yeşil yapraklı sebzeleri kesinlikle öneriyorum. Örneğin semizotu. Deniz ürünlerini tavsiye ediyorum özellikle somon balığı hamsi ve uskumru gerçek bal. zeytin ceviz badem fındık! Bunların yerini tutabilecek başka bir gıda yok.

  Uzak durmamız gereken besinler hangileri ?


  Gluten duyarlılığı olan kişilere arpa buğday çavdar yulaf ve darıyı önermiyoruz. Dioksinin olumsuz etkisi sebebiyle kıyma gibi kırmızı tavuk balık yumurta gibi hayvansal gıdaları mümkün olduğunca en az yağlı bir şekilde alınmalı. Köfte değil bonfile tercih edilmeli. Adaçayı siyah çay ve kahveden de uzak durulmalı.

  Sperm kalitesi veya sayısı beslenmeyle değiştirilebilir mi?


  Sigara alkol gibi alışkanlıkların giderilmesi! Tansiyon şeker guatr kalp hastalıkları gibi problemlerin giderilmesi çok işe yarıyor. Stres kontrolü de çok önemli!

  Tüp bebek tedavilerinden olumlu yanıt alamayan sonra sizinle bir yol izleyip normal yoldan hamile kalabilenler var mı?


  Özellikle poliklistik over sendromu görülen hanımlarda yumurtlamanın daha etkin olması sağlanabiliyor. Kendiliğinden hamile kalan 200 hastam var.

  Önerdiğiniz bitkiler? Köpekbalığı kıkırdağı ve anjiojenez dediğimiz besinleri aşırı damarlanmanın engellenmesinde kullanıyoruz. Saw palmetto dediğimiz bir besin de polikistik over sendromunda faydalı Omega 3 kaynakları keten tohumundan balık yağı çuha çiçeği yağı hepsi doğru kullanıldığı zaman çiftlere fayda sağlıyor.

  Hiç ilişkiye giremeden çocuk isteyen çiftler var

  Tüp bebek tedavisi için başvuruda bulunan bazı çiftlerle detaylı görüşme yapıldığında bugüne kadar hiç ilişki yaşamadıkları da belirlenebiliyor. Alman Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci “Bakire olan hastalarımız da çıkabiliyor. Cinsel hayatlarında sıkıntı yaşayan hastalarımızı öncelikle psikoloğumuza yönlendirerek terapi almalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

  Bahçeci Kliniği’nde hastaların stres kontrolüyle ilgili terapi çalışmaları yürüten Psikolog Elif Orhon da “Maalesef ilişki yaşamadan bize gelen çiftler oluyor. Bir süre sonra ilişkiye giremeseler de çocuk istedikleri için tüp bebek tedavisini düşünüyorlar. 12 yıllık evli olup da vajinismus problemi yaşayan hastam oldu. Beş haftada edavi ettik şimdi de hamile” dedi.

  Arda benim için büyük bir mucize

  Sayısını bile hatırlayamadığı kadar aşılama tüp bebek mikroenjeksiyon hatta donasyon denemesinden sonra kendiliğinden gebe kalmayı başaran 41 yaşındaki Şule Düzgit “Mucize gibi” diyor ve bir yaşındaki oğlu Arda ile anneliğin tadını çıkarıyor.

  Alman Hastanesi Tüp Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mustafa Bahçeci’ye başvuran Şule Hanım çok yorgun ve ümitsizdi. Mikroenjeksiyon denemesinde ve yumurta transferi başarısız olan Şule Hanım’ı hiç şansı kalmadığını düşünüyordu. Bahçeci Kliniği’nde Ali Hekimi ve Beslenme Danışmanı Dr. Murat Berksoy’un kapısını çaldı. Dr. Berksoy’un “Biraz dinlen beslenme alışkanlıklarını değiştirelim hormonların düzene girsin. Daha iyi hissedeceksin” sözleri halen kulaklarında.

  İKİNCİYİ İSTİYOR!

  Yaklaşık 8 kilo veren Şule Hanım’ın egzersiz yapmaya başlamasıyla FSH değerleri normale çıktı ve âdet görmeye başladı. Adetinin gecikmesiyle menopoza girdiğini sanan Düzgit hamile kalmıştı. “Kendiliğinden oluşan bir gebeliği hayal bile edemezdim. Güzel bir hamilelik döneminin ardından Arda’ya kavuştuk. Bütün çektiğim sıkıntıları unuttum. Anne olmak ve bunu yaşamak anlatılabilecek bir şey değil.” diyor ve hamilelik döneminde aldığı kilolardan kurtulup Arda’ya bir kardeş istiyor.

  Yarın: Op. Dr. Halil İbrahim Tekin tüp bebekte yumurta ve sperm donasyonunu anlatıyor.

  Türkan Yılmazer

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş