Çocuklar için sağlıklı atıştırmalık: Meyve cipsi

Çocuklarınız atıştırmalıklara çok düşkünse onlara meyve cipsleri hazırlayarak sağlıklı beslenmelerini sağlayabilirsiniz.

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş annelere "abur cubur" olarak nitelendirilen sağlıksız gıdalar yerine çocuklara atıştırmalık olarak meyve cipsleri yapmaları önerisinde bulundu.
Baş AA muhabirine yaptığı açıklamada çocuklarda beslenmenin sağlıklı gelecek açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Beslenmenin çocuk genç ya da yaşlı demeden açlık duygusunu bastırmak veya sadece karın doyurmak olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Baş kahvaltı öğle ve akşam yemeklerinin sağlıklı olmasına özen gösterilmesini istedi.
Her gıdadan uygun miktarlarda alınmasının önemine değinen Baş özellikle çocukların beslenmesinde "abur cubur" olarak bilinen atıştırmalık çikolata bisküvi cips gibi ürünlerin tüketiminin kısıtlanması gerektiğine dikkat çekti.
Çocuklarınıza atıştırmalık olarak meyve cipsi yapın

Baş şekerli ve tuzlu atıştırmalıklar yerine fındık ceviz ve badem gibi ürünlerin tüketilmesini önererek şöyle konuştu:
"Anneler çocuklarına atıştırmalık olarak meyve cipsleri yapabilirler. Meyveleri ince ince dilimleyip yağlı kağıt üzerinde fırında kurutabilirler. Kıtır kıvama gelene kadar kurutup cips yapabilirler. Meyveler içeriği ile sağlıklı beslenmede önemli yer tutuyor. Böylece hem çocukların atıştırma isteğini bastırmış olurlar hem de sağlıksız beslenmenin önüne geçerler. Evde yağsız ve tuzsuz patates cipsi yapabilirler. Bu konuda anneler çocuğunun sağlıklı gelişimi için biraz yaratıcı olabilirler. Kırmızı salçalık biber içi doldurulup dilim dilim kesilebilir ve çok güzel ara öğün olur. Hem peynirden kalsiyum alınır hem de sebzenin yararından faydalanılabilir."
"Boyu uzayınca kilo verir" demeyin

Anne ve babaların kilolu çocuklarına ilişkin "boy verince kilo kaybolur" gibi yanlış bir inanışa sahip olduğunu belirten Baş "Çocukluktaki fazla kilolar ilerideki şişmanlığın göstergesi. Çocuklukta artan yağ hücresi azalmıyor. Kamuoyunda çocuktaki kilo büyüdükçe boya verir deniliyor. Bu durum çocuktaki yağ hücresini azaltmıyor. Kilo boya verir çok yanlış bir düşünce. Fazla kilo alımına dikkat etmek gerekiyor" dedi.
Öneri: Baş elmanın sağlıklı dişler için önemli olduğunu ayran ve sütün çocuk için elzem gıdalar arasında yer aldığını vurguladı.