Portakallı irmik helvası

İrmik helvasında portakal tadını hissetmek istiyorsanız bu tarif tam da size göre!

İrmiği kısık ateşte ve yakmadan sürekli karıştırarak kavurmaya özen gösterin. Unutmayın ki şerbet karışımını eklediğiniz helvanın rengi 1-2 ton açılacaktır.
Malzemeler

2 su bardağı irmik
100 gram tereyağı
1/2 çay bardağı ayçiçek yağı
2 su bardağı toz şeker
25 su bardağı su
15 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
1/5 çay kaşığı tuz
1 adet rendelenmiş portakal kabuğu
Servisi için:
1 adet orta boy portakal (arzuya göre)
200 gram ceviz içi (arzuya göre)
Nasıl yapılır

Tatlının şerbeti için; su taze sıkılmış portakal suyu ve çok çok az miktarda tuzu küçük bir sos tenceresine alıp kısık ateşte kaynamaya bırakın. Tereyağını ayçiçek yağı ilavesiyle kalın tabanlı bir tencerede eritin. İrmiği ekleyip tahta bir kaşık yardımıyla karıştırarak kısık ateşte 20-25 dakika kadar pişirin. İrmikler renk aldığında ölçülü toz şekeri ekleyip 2-3 dakika kadar karıştırın.
Acı bir tat vermemesi adına beyaz kısımlarını almamaya dikkat ettiğiniz rendelenmiş portakal kabuklarını ilave edin. Portakal sulu şerbet karışımını helva tenceresine azar azar ekleyip fokur fokur kaynamaya başlayan helva karışımını tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.
Kısık ateşte suyunu çekip kıvam alana kadar pişirme işlemini sürdürün. Toz şeker taneleri tamamen eridiğinde helva tenceresi üzerine kağıt havlu ya da hafif nemli bir mutfak bezi kapatıp demlenmeye bırakın. Servis kaselerine aldığınız ya da dondurma kaşığı yardımıyla şekil verdiğiniz irmik helvasını portakal dilimleri ve ceviz içiyle süsleyerek sevdiklerinizle paylaşın.
Afiyet olsun...