Lokma tatlısı

Şerbetli tatlıların baş taçlarından bir tanesi...Tek atımlık bu mutluluk bombalarını sevdiklerinizle paylaşmak için bu tarifi mutlaka deneyin.
Malzemeler

1 su bardağı un
1/2 su bardağı ılık su
1 tatlı kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
Kızartmak için:
25 su bardağı ayçiçek yağı
Şerbeti için:
3 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
1/2 adet limon suyu
Pişirme süresi: 20 dakika
Püf noktası: Lokmaları hazırlamak için; yağlanmış bir kaşık kullanın. Kaşığın uç kısmıyla aldığınız hamur parçasını kızgın yağa bırakın.
Nasıl yapılır

Tatlının şerbetini hazırlamak için; toz şeker ve suyu derin bir tencereye aktarın. Aralarda karıştırarak orta ateşte koyu bir kıvam alana kadar kaynatın. Limon suyunu da ekleyip 2 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın ve soğuması için bir kenarda bekletin.
Tatlının lokmalık hamurlarını hazırlamak için; unu karıştırma kabına alın. Orta kısmını açın. Kuru maya ve toz şekeri orta kısmına aktarın. Kenarlarda kalan unun üzerine tuzu şerpiştirin. Maya ve toz şekeri ılık su ile ıslatarak yumuşatın. Hamuru orta kısımdan kenar kısımlara doğru karıştırarak yoğurmaya başlayın. Kıvam alan hamuru ayrı bir kaba alın. Üzerini streç film ile kapladıktan sonra mayalanması için 30 dakika kadar bekletin.
Ayçiçek yağını derin bir tavada kızdırın. Mayalanıp kabaran hamuru son bir kez karıştırın. Bir kaşık yardımı ile aldığınız hamur parçalarını kızgın yağa bırakın.
Sıkma torbası kullanarak da lokma tatlısı hazırlayabilirsiniz. Kızgın yağda olan lokmaları aralarda bir kevgir yardımı ile karıştırarak renk alana kadar kızarmalarını sağlayın.
Pişen lokmaları bekletmeden soğumuş şerbetin bulunduğu tencereye aktarın. Şerbeti içine çekmesi için 5 dakika kadar beklettikten sonra servis edin. Tarçın ilavesi ile servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun...