Çilekli sorbe

Çilek severlere özel bir tarif.


Mevsiminde olduğumuz mis kokulu çilek de en sevilen meyvelerden biri. Hal böyle olunca dondurmanın yakın arkadaşı sorbet hazırlamadan olmaz...
Malzemeler

600 gram çilek
1 adet taze sıkılmış limon suyu
15 su bardağı toz şeker
15 su bardağı su
Püf noktası:
- Derin dondurucuya kaldırdığınız sorbet karışımını kıvam alması için kısa süreli aralıklarla bir çatal yardımıyla karıştırın.
- Oda ısısında çok fazla bekletmeden servis yapın buzdolabında ağzı kapalı bir kapta 8-10 gün boyunca muhafaza edip tüketin.
Nasıl yapılır

-Sorbe yapımı için; toz şeker ve suyu derin bir tencereye aktarın.
-Toz şeker eriyene kadar karıştırdığınız şerbet karışımını kısık ateşte 10 dakika kadar kaynatın.
-Şurup kıvamına gelen şerbet karışımını ocaktan alıp oda ısısında soğumaya bırakın.
-Sap ve yeşil kısımlarını temizlediğiniz çilekleri bol suda yıkadıktan sonra fazla suyunu süzdürün. Küçük parçalara bölüp blenderdan geçirin.
-Hazırladığınız çilek püresini taze sıkılmış limon suyu ve soğuyan şerbet karışımıyla karıştırın. Arzuya göre bu aşamada ince çekilmiş çikolata parçaları katın.
-Ağzı kapalı cam bir kaba aldığınız çilekli sorbe karışımını -18 derecede muhafaza edin. Yoğun ve koyu bir kıvam alana kadar her 30 dakikada bir dondurma kıvamına gelene kadar kaşık yardımıyla karıştırın. 5-6 saat boyunca bu işlemi tekrarlayın.
-Tatlıların yanında dondurma kaşığıyla form verip servis edebileceğiniz sorbeyi taze nane yapraklarıyla süsleyip sade olarak da ikram edebilirsiniz.
Afiyet olsun...