Şeker hamurlu kurabiye

Hamur silikonlarını kullanarak nişan düğün doğum günü diş buğdayı gibi özel günlerde sevdiklerinizle paylaşmak için şeker hamurlu kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.


Şeker hamurunu arzu ettiğiniz renklerde kullanıp son süslemede yer alan glazüre yer vermeyebilirsiniz.
Malzemeler

125 gram tereyağı
200 gram pudra şekeri
1 adet yumurta
3 su bardağı un
1/2 tatlı kaşığı tarçın
Süslemesi için:
300 gram kırmızı şeker hamuru
300 gram yeşil şeker hamuru
Üzerinin glazürü için:
1/2 çay bardağı pudra şekeri
1 tatlı kaşığı su
1 çay kaşığı limon suyu
1 adet rendelenmiş limon kabuğu
Nasıl yapılır

Buzdolabında beklettiğiniz soğuk tereyağını elenmiş unla kum gibi olana kadar mutfak robotunda ya da elinizle ovarak karıştırın. Pudra şekeri ve yumurtayı elektrikli bir çırpıcı yardımıyla ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra tarçın ilavesiyle tüm malzemeyi harmanlayın.
Toparlanan hamuru mutfak tezgahı üzerine aldıktan sonra avuç içinizle bastırarak hafif sert bir hamur elde edene kadar yoğurun. Streç filmle sardığınız hamuru 30 dakika kadar buzdolabında bekletin. Dinlenen hamuru mısır nişastası serptiğiniz mutfak tezgahı üzerinde merdane yardımıyla yarım cm. kalınlığında açın.
Kalıplar yardımıyla arzu ettiğiniz şekillerde hazırladığınız kurabiyeleri yağlı kağıtla kaplanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizin. Kurabiyeleri önceden ısıtılmış 170 derece fırında üzerleri hafif bir renk alana kadar 12-15 dakika arasında pişirin. Fırından çıkan sıcak kurabiyeleri mümkünse temiz bir ızgara teli üzerine dizin. Sertleşip içlerini çekmeleri için bu şekilde bekletin. Asıl can alıcı nokta kurabiyelerin üzerini süsleyecek şeker hamurlarına şekil vermekte. Paketlerinden çıkartıp yumuşaması için hafif bir şekilde yoğurduğunuz hamurları nişastalanmış tezgah üzerinde merdane yardımıyla açtıktan sonra kurabiye yapımında kullandığınız kalıplarla şekil verin.
Sertleşen kurabiyelerin üzerine yumurta fırçası yardımıyla su sürdükten sonra şeker hamurlarını dikkatli bir şekilde yapıştırın. Arzu ederseniz baskı kalıpları ya da desen kağıtlarıyla üzerlerine şekil verin. Şeker hamurlarının üzerine yazı yazmak ya da şerit ve noktacıklar halinde süslemeler yapmak için; pudra şekeri su limon suyu ve rendelenmiş limon kabuğunu karıştırarak kolay bir glazür hazırlayın. Yağlı kağıttan hazırlayacağınız ucu toplu iğne deliği şeklinde kesilmiş külah ya da sıkma aparatının içine dolduracağınız beyaz glazürle kurabiyelere son şeklini verin. Kuruması için kısa bir süre beklettiğiniz kurabiyeleri hediye edebileceğiniz gibi beş çayı yanında sevdiklerinizle paylaşın.
Afiyet olsun...