MALZEMELER

1 adet hazır ekmek kadayıfı
5 su bardağı toz şeker
8 su bardağı su
1/2 adet limon

Ekmek kadayıfını ıslatmak için:

2 su bardağı su
Servisi için:

300 gram manda kaymağı
100 gram ceviz içi

KAÇ ADET?
12 DİLİM

HAZIRLAMA SÜRESİ
30 DAKİKA

PİŞİRME SÜRESİ
60 DAKİKA

Püf noktası:

Ekmek kadayıfını pişireceğiniz tepsi hazır durumda olan kadayıfın çapından oldukça büyük olmalıdır. Şerbetini içen ve sünger yapıda olan kuru ekmek kadayıfı büyüdükçe büyüyecektir.

Pişirme önerisi:

Hazırladığınız karameli az sıcak su ile açtıktan sonra kadayıfı pişireceğiniz tepsinin tabanına döküp kadayıfı üzerine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle tatlının tabanı karamel rengini alacak üst tarafı daha açık renk olacaktır.

Servis önerisi:

Tek kat halinde dilimlediğiniz şerbetini içen ekmek kadayıfını kaymak ilavesi ile rulo şeklinde sardıktan sonra da ikram edebilirsiniz.

Tatlıyı vanilyalı dondurma ile servis edebilirsiniz.

NASIL YAPILIR?

Tatlı yapımında kullanacağınız ve kuru durumda olan ekmek kadayıfını paketinden çıkartın. İki kat halinde satılan kadayıfı 2 su bardağı su ile ıslatıp bir kenarda bekletin.

1 su bardağı toz şekeri yanmaz yapışmaz teflon bir tavaya aktarın. Kısık ateşte aralarda hafif bir şekilde karıştırarak toz şekeri karamel haline getirin.

Derin bir tencerede kalan toz şekeri ve şerbet yapımında kullanacağınız suyu kaynatın.

Kaynamakta olan şerbet karışımına limon suyu ve kabuğunu karamel halini alan toz şekeri ekleyin. Bir çırpıcı yardımıyla hızlıca karıştırın.

Karamel sayesinde kahverengi bir renk alan ve çok hafif bir yanık şeker kokusu olan şerbetiniz hazır. Duru su ile ıslattığınız ekmek kadayıfının suyunu sıkarak çıkartın.

Ekmek kadayıfını pişirme tepsisine alın ve ocak üzerine yerleştirin. Ayrı bir ocakta kısık ateşte hala kaynamaya devam eden şerbet karışımından kadayıfın üzerine azar azar gezdirin.

Şerbeti kadayıfın içine çekmesi için aralarda dinlendirin. Kısık ateşte tatlının altının yanmaması için; tepsiyi aralarda döndürüp tüm şerbeti azar azar eklemeyi sürdürün.

Şerbetini çeken tatlıyı dilimledikten sonra ceviz içi ve kaymak ilavesiyle servis edin. Bu tatlı lezzeti sevdiklerinizle paylaşın.