İtalyan arkeologlar bir çifte ait olduğu sanılan ve 5 bin yıldan fazla süredir birbirine sarılmış bir biçimde yatan iki iskelet buldular.

Arkeolog Elena Menotti Montova şehrinin kuzeyinde yaptıkları kazıdan çıkan çift için "Bu inanılmaz ve harikulade bir olay" yorumunu yaptı.

"Bu güne kadar Neolitik dönemlerden kalma "ikili gömülme" vakasına hiç rastlamamıştık. Bu çift resmen sıkı sıkı sarılmış bir halde gömülmüş" dedi.

Menotti sağlıklı dişlerinden göründüğü kadarıyla genç yaşta öldüklerine inanılan iskeletlerin cinsiyetlerinin kesin olarak belirlenmesi için testler yapılacağını fakat deneyimli bir arkeolog olarak bunların ayrı cinsiyette olduklarından şüphe duymadığını da belirtti. Menotti şöyle devam etti:

"Onları
bulduğumuz zaman bütün ekip çok heyecanlandık. 25 yıldır kazılara katılıyorum. Pompei ve diğer ünlü kazı alanlarında çalıştım fakat itiraf etmeliyim ki daha önce böyle etkileyici bir sahneyle hiç karşılaşmamıştım. Bu benim için de çok özel bir kazı oldu"

Bölgede geçici olarak kurulan bir laboratuar çiftin öldüklerinde kaç yaşında olduğunu ve kaç yıldır gömülü olduklarını tespit edecek.

Alıntı