Kocaeli'nde Romalılardan Kalma Tarihi Tünel Bulundu

KOCAELİ (CİHAN)- Kocaeli'nde 2 yıl önce başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarında 3. yüzyıldan kalma Romalılar dönemine ait tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı.

Kocaeli Etnografya Müzesi Müdürü İlksen Özbay yapılan çalışmalarda bir evin altında Romalılardan kalma dev tüneller bulduklarını belirterek tünel ve çevresinde geniş kazı çalışmalarının başlatılması gerektiğini kaydetti.

Çukurbağ Mahallesi'ndeki kamulaştırılan 52 pafta 414 ada 15 parsel alanında yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Özbay Romalılara ait 3. yüzyıl döneminden kalma eserlerin gün yüzüne çıkarıldığını açıkladı.

Tarihi eserlerin büyük bir kısmının olmadığını belirten Özbay çok büyük eller ve ayaklar bulduklarını ifade ederek umutlarının suya düştüğünü dile getirdi.

Çıkarılan panoların renkleri solmasın diye koruma altına alınarak bugüne kadar bekletildiğini aktaran Özbay şunları söyledi: "Beklettiğimiz eserleri şimdi de kasaların içerisine koyarak müzeye taşıyacağız. Çıkarılan eserleri taş eserleri sergi salonu oluşturup sergilemeyi düşünüyoruz. Bulunduğumuz yer açık hava müzesi olacak ama yanlarda bulunan binaların kamulaştırılması gerekli. Bunu da para aktarıldığı zaman gerçekleştireceğiz."

Çukurbağ Mahallesi'nde bir evin altında bulunan Romalılardan kalma büyük bir tünelin incelendiğini ifade eden Özbay "Çok büyük bir tünel. Burada geniş bir çalışmanın başlatılması lazım. Tahminimce bu tünel o zamana ait atlı arabaların geçmesi için yapılmış ya da halkın önemli bir yapıya ulaşması için yapılmış olabilir." şeklinde konuştu.

Özbay kazı çalışmalarının kamulaştırmaların tamamlanmasının ardından devam edeceğini dile getirdi.

3 Bin Yıllık Dev Tüneller

Kazı Alanında 3. Yüzyıldan Kalma Çok Önemli Tarihi Eserler de Ortaya Çıkarıldı

Tarihi kayıtlara göre yerleşim birimi olarak yaklaşık 3 bin yıllık geçmişi olan ve Roma İmparatorluğu'na da bir dönem başkentlik yapan İzmit'te Roma döneminden kalma ve muhtemelen içinden atlı arabaların da geçebileceği büyüklükte tüneller ortaya çıkarıldı. üzerine binalar inşa edildiği anlaşılan ve bazı kişilerin de evlerinin altındaki bölümlerinden delik açıp define bulmak amacıyla içine girdiği tesbit edilen tüneller koruma altına alınırken İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü tünellerin uzunluğunu ve nerelere kadar ulmaştığını belirlemek amacıyla geniş çaplı araştırma başlatacak.

Müze Müdürlüğü'nün İzmit'in çukurbağ Mahallesi'nde geçtiğimiz yıl başlattığı ve Milattan sonra 3. Yüzyıldan kalma Roma İmparatorluğu'na başkentlik yaptağı dönremde yaptırılan büyük bir yapı ortaya çıkarıldı. Kazanılan zaferlerin kutlandığı alanda olduğu anlaşılan yıkılmış yapıya ait dev sütunlar ve panolar gün ışığına çıkırlıdı. Eserler Kültür Müdürü Adnan Zamburkan ve Müze Müdürü İlksen Özbay gözetiminde bugünden itibaren sandıkların Müze Müdürlüğü bahçesine götürülmeye başlandı. Müze Müdürü Özbay bugünkü İzmit'in bir dönem Roma İmparatorluğuna da başkentlik yaptığını hatırlatırken buradan çıkan eserlerin çok değerli olduğunu panolarda ayrıca Athena'nın da ilk kez savaşçı kadın kıyafetiyle renkli kabartmalarının bulunduğunu söyledi. İlksen Özbay bu bölgenin bir ören yeri haline getirileceğini ancak eserlerin tamamının ortaya çıkarılabilmesi için birkaç evin daha istimlak edilmesi gerektiğini anlattı.

HEYECANLANDIRAN TüNELLER

Bu arada Müze Müdürü İlksen Özbay kazı alanının yakın çevresinde bazı evlerin altında çok geniş tüneller olduğunu ve bazı kişilerin buralarda mantar yetiştirdiğini belirledi. Kültür Müdürü Adnan Zamburkan ve İlksen Özbay basın mensuplarıyla birlikte Gülümser Sokak'taki 4 katı Aren apartmanı sahibini güçlükle ikna ettikten sonra apartmanın bodrumundan geçilen tünellere girdi. 6 metre genişliğinde orjinalinin yüksekliği ise 3 metreyi bulduğu anlaşılan tünellerin bazı evlerin altından geçtiği görüldü. Tünellerin zemininde ise deniz kumu ve midye kabuklarının alması bu bölgede yaşanan ve sadece esfanelerde anlatılan büyük deprem ve tsunamilerden kaynaklandığı izlenimi doğurdu.

Müze Müdürü İlksen Özbay bina sahiplerinin daha önceden içeriye girilmesine izin vermedğini kendisinin de ilk kez buraya girdiğini belirterek "Muhteşem bir yapı. Bunların içinden atlı arabaların geçtiği efsanelerde anlatılıyor. Ancak nerelere kadar uzandığını bilmiyoruz. çok geniş çaplı inceleme gerekiyor. Bazı noktalarda üzerinde bina inşa edilirken delikler açılmış ve muhtemelen içine girildikten sonra tekrar beton atılarak kapatılmış" dedi.

Kocaeli'de Arkeolojik Kazı Çalışmaları

Kocaeli'de Daha Önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca Kamulaştırılan Üzerinde Metruk Bir Bina Bulunan Yaklaşık 450 Metrekarelik Alanda Yaklaşık 7 Aydır Yürütülen Arkeolojik Kazı Çalışmaları Tamamlandı


Kocaeli'de daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırılan üzerinde metruk bir bina bulunan yaklaşık 450 metrekarelik alanda yaklaşık 7 aydır yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı. Çalışmalar sırasında Roma dönemine ait renkli panolar ile yüzlerce eser gün yüzüne çıkarıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay Çukurbağ Mahallesi Bahariye Sokak'ta kazı yapılan alanda eserlerin temizlik ve restorasyonunun yapılmak üzere sandıklara yerleştirilme çalışmalarını izledi.

Özbay burada gazetecilere yaptığı açıklamada 17 Ağustos Marmara depreminde alanda bulunan evin yıkılmasıyla yola çıkarak ilk çalışmaları 2001 yılında başlattıklarını bölgede bir kurtarma kazısı yaptıklarını kazı alanında eserlerin tahrip edilmiş olduğunu gördüklerini söyledi.

İlk çalışmalarda Roma dönemine ait zafer tanrıçası figürü kalkanlı asker panosu ile kadın başı heykeli gibi çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarıldığını dile getiren Özbay şu bilgileri verdi:

'Bulunduğumuz alanın büyük bir kutlama alanı tören alanı olduğunu düşünüyoruz. Başarılarını panolarda sergilemişler. Bulunan panolardan birinde önemli kişiler olduklarını belirten 'Medusa' figürü bulunan kadınlar yer alıyor. Roma dönemine ait panonun bir zafer kutlama anının kompozisyonu olduğunu düşünüyoruz. Saçlı Medusalı tanrılaşmış aristokrat olduğu anlaşılan iki kadın heykeli bulunan panoda kadınların yanlarındaki kişi onların hizmetkarı izlenimi veriyor. Kadınların boyutlarının da bir insan oranlamasına göre fazla uzun olduğunu düşünüyoruz.'

Özbay çalışmalarda mimari parçalar sütunlar sütun başları ve panolar çıkartıldığını sütunların her birinin numaralandırıldığını çıkan eserlerin kazı alanında sergileneceğini kazı sonrası renklerinin solmaması için üzeri örtülerek koruma altına alınan panoların ise kasalara konularak Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesine taşınacağını kaydetti. Özbay panoların temizlik ve restorasyonunun ardından arkeoloji ve etnografya müzesinin bulunduğu alanda bir hangarın taş eserler sergi salonu olarak düzenleneceğini söyledi.

- Roma DÖNEMİNDEN KALMA TÜNEL-

Kazı alanındaki çalışmaları inceleyen Zamburkan ve Özbay daha sonra Çukurbağ Mahallesi Gülümser Sokak'ta 5 katlı bir apartmanın yapımı sırasında yaklaşık 20 yıl önce ortaya çıkan Roma döneminden kalma tünellere girerek incelemelerde de bulundular.


Alıntı.