Sacsayhuamán

Sacsayhuamán Peru'nun Cusco şehirinin hemen yakın çevresinde bulunan İnka kalesi harabeleridir. Şehir merkezinin yaklaşık 3 km dışındadır. Bu tesisle ilgili en ünlü teori kalenin şehre en tehlikeli girişi korumasıdır. Gerçekten de İspanyolların istilasında yüzlerce savaşcı kendisini bu duvarlarda tahkim etmiştir. İspanyolların bu istilası boyunca ve depremlerle kale kısmen tahrip olmuş ve böylelikle bugüne üçte biri kalmıştır. Sacsayhuamán düşmana karşı sadece kuvvetli bir savunma göstermemiş aynı zamanda İnkaların güç ve enerjilerini de kanıtlamıştır. Çok sayıda özel düzenlenmiş kutsal olma ihtimali olan yerlerin varlığı savunma amacına karşı argüman olarak durur. Bunlar örnek olarak yapının ana çizgileri çapı yaklaşık 100 metre olan daire şeklinde arenalar tek başına duran kaya bloklardan oluşan geniş merdivenlerdir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Harçsız örülen 400 x 6 metrelik duvarlar… İnanılması güç bir taş işçiliği…

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kalenin arkasında tahmini işgücü yaklaşık 20.000 - 30.000 kişi olduğunu yaklaşık inşaat süresi de 60 yıl sürdüğünü biliyor muydunuz?

Örülen taşlarına arasına bırakın bir bıçak ucu sokmayı kağıt bile sokmak mümküm değil. Yüzyıllardır depreme karşı hala dimdik ayakta...

Alıntı.