Ziraatin buğday ve arpanın bir kaynağı olarak yabani ve düşük kaliteli bir buğdayın ehlileştirilmesiyle başladığını artık kesinleştirmiş olan bilginler ( şanidar mağarasında bulunanlar gibi) bu en eski tahılların nasıl olupta çoktan tek tip ve son derece özelleşmiş olduğunu açıklayamıyor.

Çok basit bir özelleşme sağlamak için bile doğa tarafından binlerce nesillik genetik seleksiyon gereklidir.Ancak dünyada böylesi aşamalı ve çok uzun bir sürecin yer almış olabileceği bir dönem zaman veya yer bulunmamaktadır.Bu batonogenetik mucize için hiçbir aşama yoktur ; tabi bu süreç doğal seleksiyon ile değil de yapay manipülasyon yoluyla olmadıysa.

Sert kabuklu bir buğday türü çok daha büyük bir gizem içermektedir.Bu buğday türü ne bir genetik kaynaktan gelişmiş nede bir kaynağın mutasyonu sonucu oluşmuş olan “botanik” genlerin sıra dışı karışım ürünüdür.Kesinlikle birkaç bitkinin genlerinin karıştırılmasının sonucudur.

Modern bilginler bu bulmacaya yada yakın doğu’daki yarım ay şeklindeki bölgenin niçin yeni tahıllarbitkiler ve ağaçlarsebze ve meyveler için sürekli bir kaynak olduğu sorusuna cevapları yoktur.

Alıntı