Köklerinin Sümer yaratılış destanından çok öncesine dayandıqı bılinen Babil yaratılıs destanı ilk dizesinden bilinen adıyla Enuma Eliş günes sıstemının olusumunu bıze masalsı qelen bır dılle anlatırken qezeqenlerın kendı yorungelerıne kavusmalarını onların kader tabletlerıne sahıp olmalarına baaglamıstır.

''...... göklerde parlayan yıldız
baslangıc ve gelecek onun ellerınde olsunherkes ona saygı gostersın dıyelım kı: dınlenmeksızın yolunu Tıamat'ın ortasından zorla gecırdı. onun adı Nıburu olsun gokyuzundekı yıldızların yollarını o sağladı. o butun tanrıların cobanı oldu.

bu metın henuz kararsız denge ıcınde olan gezegenlerın ılahı bır mudaheleyle nasıl yerlerıne yerlestırıldıklerını anlatır.bu metınde Marduk'un aldıı Nıburu adı sumer dılınde ''Geçiş Gezegeni'' anlamına qelıyor.uzaklardan hızla yaklasan ve gunes sıstemınde bır dızı carpısmayla bırlıkte gezegenlerın yorungelerını duzenleyen MardukEnuma Eliş'te butun tanrısal kımlıqıne ragmen aynı zmanda bır gok cısmı bıcımınde ele alınnıyor.Bır gezegen ama ıslevı ve yorungesıyle o denlı oneml bır gezegen kı bu Marduk'u ıyıden ıyıee quclu bır tanrı dıer tanrıların cobanı halıne getırııyor.

marduktan sonra zacharıa sıtchın'e gore dunya tarıhı

Zacharıa Sıtchin'e gore Marduk gezegenınde bıyolojık aktıvıte dunyadan cok once baslamıstıve bu surecın bellı 1 asamasında gezegenler arasında seyahat edebılecek kadar akıllı bır canlı turu ortaya cıkmıstı.Sıtcıhıne gore ısadan yaklasık 450.000 yıl once Nıburu sakınlerı gezegen dunayaya yeterınce yaklasınca uzay araclarıyla yola cıktılar ve ıran korfezı dolaylarına geldıler amacları altın ve gumus gıbı deerlı madenlerı cıkartmaktı.bu ısın basında 1 bılımadamı vardı!! sumerlerın enkı adıyla bıldıı tanrıdan baskası dııldı bu tabıkı.cok uzun yıllar denızlerın altından madenler cıkardılar ama ısler ıstenılen hızla qıtmıyordu bu yuzden ısın basına Enlıl gectı.Guney Afrıkadan altın madenlerını cıkardılar ama ısler yınede cok aır ve zahmetlıydı ve calısan ekıp de sınırlı sayıdaydı.calısanlar ısyan cıkarınca butun ısler durdu ve sumer panteonu toplandı.panteondakı ana tanrıca nunmah'da gezegene geldı ve ıncelemelerın ardından Enkı ıle bırlıkte bır cozum yolu buldu.halen dunya uzerınde evrımın gerı asaamalarında bulunan ınsan sı maymun uzerınde genetık arastırmalar yapılacak ve bu soydan verılen emırlerı anlayan bır ırk aratılacaktı.onlar kendı genlerını kullanarak kendı suretlerınde bu ıscı soyunu ınsanı ortaya cıkardılar.boylece bu ıslerde ınsanlar calıstırılmaya baslandı.nıburu sakınlerının yasam sulrelerı kendı bıyolojı k saatlerıne qore ayarlanmıstı yanı kendı qezegenlerının 3600 yıllık yorungesı bu sayede ınsanlar tanrılarını olumsuz sandılar ve onların gokten yere ınıslerınde onlara ''gokten yere ınenler '' anlamında Anunnakı adını verdıler.

sıtchın'e gore dunya tarıhcesı:

İ.Ö 445.000=Enkı onderlıınde nefılımler 12.gezegenden dunyaya ındıler.Guney Mezopotamyada Eridu yanı Dunya ıstastonu 1'ı kurarlar.

İ.Ö 415.000=Enki karanın ıc kısımlarına hareket eder Larsa'yı kurar

İÖ.300.000=Anunnakı ısyanı.ınsan yanı ılkel ıscı Enkı ve Ninhursag tarafından yaratılır.

İÖ.250000=İlk homosapıensler coalırlar ve dıer kıtalara yayılırlar

İÖ 49.000=Enkinin sadık hızmetkarı Ziusudra(NUh) hukumdarlıı baslar

İÖ 13.000=Yaklasmakta olan 12.gezegenın baslatacaı muazzam gel-git dalgasının farkında olan nefılımler ınsanlııın yok olması ıcın and ıcerler

İÖ.10.800=Tufan dunya uzerınden sılıp supurerek gecer buzul caını anıden sona erdırır.

kaynak.
burak eldem.mardukla soylesı syf:263260239
zacharıasıtchın''12.gezegen''syf:436-437

aynı anlayısın braz deısık bıcımde azteklere de tasınmıstır mesela;

1.Güneş-Matlactili:4008 yıl sürdü.Bu çağda yaşayanlar Mısır yiyen devlerdi.Çağın sonu suyla geldi.

2.Güneş-Ehecatl:4010 yıl sürdü.Bu çağda yaşayanlar Acotzintli adı verilen bir meyveyi yediler.Çağın sonunu Ehecatl(tüzgar tanrısı) getirdi ve insan yaşayabilmek için ağaçlara muhtaç olan maymunlara dönüştürüldü.Yanlız bir kayanın üzerinde duran bir adamla bir kadın bu yıkımdan kurtulabildi.

3.Güneş-Tleyquiyahuillio:2.güneş felaketınden kurtulan cıft Tzıncoacoc adı verılen bır yasak meyve yedıler.Dunya atesle yok edıldı.

4.Güneş-Tzontlılac:5026 yıl sürdü.İnsanlar açlıktanateş ve kan yağmurundan öldüler.

Azteklere göre de Mayalarda olduğu gibi içinde buluduğumuz 5.Güneş çağı son çağdır.Ama onlar Mayalar gibi bitiş yılını tam olrak bilmezlerdi.Sanırım Mayaların verdii bitiş tarihi de 2012 yılına denk geliyor.


Alıntı