Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Truvalılar, Türkler ve Roma

  Tarihçi Stefanos Yerasimos 14. yüzyılda ortaya atılan bir görüşe dayanarak yeni bir tartışma başlattı:
  Türklerin atası Truvalı Turcos mu?

  Truva savaşından iki grup savaşçı kurtuldu Aeneas ve arkadaşları Roma'yı kurdular Turcos ve arkadaşları Kafkaslar'a gittiler Kimmerler ve Türkler buradan çoğaldı Kimmeryalı Conan da aslında Türk'tü!

  Stefanos Yerasimos

  Türklerin kökeni konusunda sayısız teori vardır. Neredeyse tüm insan topluluklarının Türklerden çıktığını savunanlar da bulunur. Şimdi de "Türkler Truva'dan mı çıktı? Roma'yı da Truvalılar mı kurdu?" tartışması çok güncel. Toplumsal Tarih dergisinin ağustos sayısında Prof. Dr. Stefanos Yerasimos Rönesans dönemi belgelerine dayanarak yukarıdaki cümleyi doğrulamış durumda. Yerasimos "Türkler Romalıların Mirasçısı mıdır?" başlıklı yazısında 1354 yılında ölen Andrea Dandolo adlı Venedikli tarihçinin yazdıklarına dayanarak şunları söylüyor: "Türklerin anavatanı Kafkas dağlarının arkasındadır. Kökenleri Truva kralı Priamos'un oğlu Troilos'un oğlu Turcos'a dayanmaktadır. Turcos kentin alınmasından sonra yandaşlarının büyük bölümüyle bu yörelere sığınmıştır."

  Üstelik Yerasimos başka belgelere de dayanarak Yunanlara yenilen Truvalılardan kurtulan Aeneas ve arkadaşlarının Roma'yı kurduklarını Romalıların da Yunanları yenerek Truva'nın intikamını aldıklarını yazısında belirtiyor.

  Hal böyle olunca ortaya şöyle bir denklem çıkıyor: Truva savaşından iki grup kurtulur bir bölümü Roma'yı kurar kalanları Kafkasya'ya kaçar. Kökenler bir olduğuna göre Truvalılar Türkler ve Romalılar akrabadır. Gerçi Yerasimos yazısında bu iddianın nedenlerini de belgelere dayanarak açıklıyor.

  Ancak bu yazıdaki iddialar karşısında insanın aklına ister istemez o meşhur soru geliyor: "İyi ama Türkler gerçekten nereden geldi?"

  Aşağıda okuyacağınız ve Türklerin kökenleriyle ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz kişilerin ortaya attıkları iddialar açıkçası bizi şu sonuca götürdü: Kimmeryalı Conan bile Türk olabilir. Çünkü Kimmerler adlı bir kavim Karadeniz'in kuzeyinde yaşamış. Kaldı ki Yeni Türkiye Araştırma ve Yayın Merkezi tarafından hazırlanan 'Tarih Boyunca Türkler' soyağacında da Kimmerlerden söz ediliyor. Üstelik Conan çizgi romanının yaratıcıları duyduğumuza göre Milattan Önce 1000. yüzyıla kadar olan tarihi bilim adamlarıyla incelemişler ve ortaya meşhur Kimmerya ve havalisi ile ilgili harita çıkmış.


  Alıntı

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Saçı uzun bir kadın (halk arasında akılsız) sorar;

  - Hocaaam Yunanistan daraflağında bi gadın evliya çıkmış tam gızını gescekken şeytan keçi getirmiş doooru mu?

  - Evladım ben bunun neresini düzelteyim? Yunanistan değil Arabistan kadın evliya değil İbrahim Peygamber kızı değil oğlu şeytan değil melek keçi değil koç.

  Türklerin kökeni konusunda sayısız teori vardır.
  Öyle dengesiz bir milletiz ki geçmişimizle bilimi bile sersemletiyoruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş