Başkalarını yüceltip kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak on temel kuralı aşağıda sunuyorum. Hepsinde ustalaşıncaya kadar egzersiz yapın. Bu kuralları uygulayınca insanların sizi sevmeye başladığını göreceksiniz.

1) Isimleri hatırlamayı öğrenin. Eğer insanlara isimleriyle hitap etmezseniz onlara değer vermediğinizi düşünürler.

2) Rahat bir insan olun insanlar sizin yanınızda kendini gergin hissetmesin. Içinde ayağımızın rahat ettiği eski bir ayakkabı olun. Giydiğimiz zaman başımızı rahatsız etmeyen başımıza tam oturan eski bir şapka olun. Insanlar sizinle olunca kendilerini evlerinde gibi rahat hissetsin.

3) Stres ve güçlükler karşısında hemen sakinleşip gevşeyen bir insan olmaya alışın.

4) Kendini beğenmiş ve üstün gören bir insan olmayın. Karşınızdaki insana herşeyi kendinizin bildiği imajı vermeyin. Doğal ve alçakgönüllü olun.

5) Insanlar size bir şey anlatınca onu can kulağıyla dinleyin anlattığı konuyla ilgilenin. Böylece insanlar sizinle beraber olup konuşmaktan hoşlanacaktır.

6) Farkında olmadan edindiğiniz insan ilişkilerine zarar veren kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun.

7) Dua yoluyla içinizdeki gerginlik ve kötü duygulardan kurtulun.

8) Insanları sevmek için gayret gösterin ve gerçekten sevmeyi öğrenin. Will Rogers' in şu sözlerini unutmayın: "Şimdiye kadar hiç sevmediğim bir insanla tanışmadım" Siz de öyle olmaya çalışın..

9) Bir insanın başarısını görünce onu kutlamayı unutmayın. Bir insan üzgün ve mutsuzken yakınlık gösterip onu teselli edin.

10) Insanları yüceltmekten kendilerini değerli ve daha iyi hissetmelerinden mutluluk duyun. Insanlara karşı bu yönde tutumlar izleyin. Insanlara bunu verirseniz takdir ve şükran duygularını kazanırsınız.

Olumlu Düşüncenin Gücü / Norman Vincent Peale kitabından alıntıdır.