Kendinizi sakinleştirip gevşemeniz için uyulması gerekli on adım aşağıda belirtikmektedir. Bu adımları uygularsanız işlerinizi yorulup gerginleşmeden ve daha kolay yapabilirsiniz.

1) Dünyayı omuzlarında taşıyan bir tanrı olmadığınızı unutmayın. Fazla gergin olmayın. Işleri çok hızlı yapacağım diye tedirgin olup strese girmeyin.

2) Işinizi sevin. Işinizi severseniz çalışmak sizin için bir eziyet değil zevk haline gelir. Işiniz size göre değil ya da sevmiyorsunuz diye iş değiştirmeye kalkmayın. Belki değişmesi gereken işiniz değil sizin tutumunuzdur. Bu konuyu ciddi biçimde düşünün.

3) Yapacağınız işleri önceden planlayın ve uygulayın o planın dışına çıkmayın.

4) Bütün işleri aynı anda yapmaya kalkmayın. Bu yalnızca zaman kaybına neden olur ve üstelik hiçbir işi bitiremezsiniz.

5) Düşünce tarzınızı değiştirin. Bir işin kolay olduğunu düşünürseniz o işi gerçekten kolayca yapabilir ve artık zor gelmediğini görürsünüz. Fakat bir işi yapmanın zor olduğunu düşünürseniz o zaman zorlanır ve çok yorulursunuz.

6) Işinizi iyi öğrenin ve ustalaşın. Bilgi güç demektir. Bir işi ne kadar iyi bilirseniz onu o kadar iyi ve kolay yapabilirsiniz.

7) Gevşeme egzersizleri yapın. Böylece hiçbir zaman gergin olmazsınız. Gevşemiş olduğunuz için de sizde bulunan güç rahatlıkla ortaya çıkar ve işinizi yorulmadan yapabilirsiniz.

8) Bugünün işini yarına bırakmayın. Devamlı yarına ertelenerek üst üste yığılan işler yorulmanıza ve strese girmenize neden olur. Işinizi aksatmayın daima zamanında yapın.

9) Işinizle ilgili olaral yaradana dua edin. Unutmayın bu sizi gevşetip rahatlatacam ve veriminizi arttıracaktır.

10) Devamlı size yardımcı olan bir yaradanın bulunduğunu unutmayın. O evde ofisinizde yolda her yerde ve her zaman yanınızdadır. Işiniz hakkında sizden daha çok şey bilir. Onun yardımı işinizi kolaylaştıracaktır.

Olumlu Düşüncenin Gücü / Norman Vincent Peale kitabından alıntıdır.