Zihninizi olumsuz düşünce tarzından olumlu bir düşünme tarzına dönüştürebilmeniz için aşağıda belirttiğim yedi adımı uygulamanız gerekir. Onları uygularsanız işleriniz yolunda gittiğini görürsünüz.

1) Önünüzdeki yirmi dört saat içinde olacak herşeyle ilgili olarak ümit dolu sözlerle konuşun. Işiniz sağlığınız ve geleceğiniz hakkında ümit dolu sözlerle konuşun. Işinizi yaparken insanlarla sohbet ederken ve akla gelebilecek her yer ve ortamda iyimser bir tavır takının ve o doğrultuda iyimser bir şekilde konuşun. Eğer karamsar bir insan olma alışkanlığınız varsa yukarıda söylenenleri yapmanız oldukça güç olacaktır. Fakat zor da olsa yapmaya çalışırsanız olumsuz bir insan olmayı sürdürme alışkanlığınızdan kurtulursunuz.

2) Yine önünüzdeki yirmi dört saat içinde meydana gelecek herşeyle ilgili olarak ümit dolu sözlerle konuşma egzersizini bir hafta boyunca sürdürün. Ondan sonra bir veya iki gün için kendinize " gerçekçi" bir insan olma fırsatını tanıyın. Dikkat ederseniz daha bir hafta önce "gerçekçi" olduğunuzu sandığınız zamanlarda aslında "karamsar" bir insan olduğunuzu keşfedersiniz. Halbuki bundan böyle "gerçekçi" olmanın anlamının tamamen değiştiğini gerçekçiliğin artık olumlu düşünmekle olayları olumlu açıdan görmekle eşdeğer olduğunu anlayacaksınız. Birçok insan "gerçekçi" olduğunu söylediği zaman kendini aldatmaktadır. Aslında "gerçekçi" değil tam anlamıyla "karamsar" birer insandırlar.

3) Nasıl vücudunuzu besliyorsanız dimağınızı beslemeyi de hiç bırakmamalısınız. Onun için bugünden itibaren dimağınızı olunsuz düşünme yerine olumlu biçimde düşünmeye alıştırın. Manevi yaşam ustalarının olumlu sözlerini öğrenmek için çaba gösterin.

4) Manevi yaşam ustalarının olumlu içerikli sözlerini mümkün olduğu kadar çok ezberleyin ve o sözlerin derinlerinde yatan anlamları kavramaya çalışın.

5) Olumlu düşünen ve bu düşünceleriyle toplumu etkileyen arkaaşlarınızın bir listesini yapın. Ama öbür yandan olumsuz düşünen arkadaşlarınızla da ilişkinizi hiçbir koşula kesmeyin onlarla sık sık buluşup kendi olumlu düşünceleriniz ve olumlu düşünme tarzını onlara da aşılamaya çalışın.

6) Tartışmadan kaçının fakat olumsuz bir fikri ileri sürüldüğü zaman hemen onun karşılığında iyimser ve olumlu bir fikir ortaya atın.

7) Yaradana size bahşettiği iyi şeyler için dua ve teşekkür edin. Yaradan ancak sizin içtenlikle inandığınız iyi şeylerin olması için yardım eder. Eğer siz bu iyi şeyleri düşünmez ve kafanızda canlandırmazsanız yaradanın size yardım etmesini beklemeyin.

Daha iyi ve başarılı bir yaşamın sırrı zihninizden eskimiş bayatlamış ve ölmüş fikirleri atıp yeni yaratıcı ve olumlu fikirleri koymaktır. Bu yeni fikirler yaşamınızı tümüyle değiştirecektir.

Olumlu Düşüncenin Gücü / Norman Vincent Peale kitabından alıntıdır.