Aşağıda belirtilen uyarıları bu kötü duygular belirdiği özellikle birşeye kızdığınız zaman uygulayabilirsiniz. Bu tavsiyelerin hepsini uygulayınca kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

1) Öfkenin bir heyecan olduğu gerçeğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Heyecan da bir sıcaklık bazen bir ateştir. Öyleyse heyecanı nasıl soğutabiliriz? Bir insan öfkelenince yumruğunu sıkar sesini yükseltir kasları gerilir ve vücudu sertleşir. (Psikolojik olarak döğüşmeye hazırsınız vücudunuz adranalin salgılamıştır.)

Bu mağara adamından kalma bir davranıştır. Oysa modern bir insan olarak heyecanın sıcaklığını azaltıp soğutmanız gerekir. Önce yumruklarınızı açın ve elinizi gevşetin. Sesinizi alçaltın sanki fısıldar gibi konuşun. Bir insanın fısıldarken tartışamayacağını hatırlayın. Bir iskemleye yayılın hatta mümkünse yere sırtüstü yatın. Bir insanın yatarken öfkeden kudurması da olanaksızdır.

2) Kendi kendinize yüksek sesle "Budala olma. Bu davranış beni hiçbir yere götürmez kızmanın faydası yok " deyin. Öfkeliyken dua etmek zor olsa bile siz yine de dua etmeyi deneyin. Manevi yaşamda içtenlikle değer verdiğiniz ve saygı gösterdiğiniz bir insanı sizin kadar öfkeli bir insan olarak kafanızda canlandırın. O insanın sizin kadar öfkelenmeyeceğini bildiğiniz için siz de öfkelenmekten vazgeçeceksiniz.

3) Öfkeyi soğutup gidermenin en iyi yolunu sanırım Mrs. Grace Oursler bulmuştur. Grace Oursler öfkelenince şu duayı on defa tekrarlamaktadır: "Manevi yaşamın büyükleri cennetten bizi gözlüyorlar."

Öfkeli bir insan bunu on defa söyleyince kızgınlığı azalıp kaybolmaktadır.

4) Öfke birikmiş küçük kızgınlıkların patlamasıdır. Bu kızgınlıkların hepsi aslında küçük şeylerdir fakat üstüste yığıldıkça bir öfke yumağı oluşturur daha sonra bir patlamaya dönüşür. Sonuçta o anda uygun olmayan davranışlarda bulunur ve ardından da bunlardan utanırız. Ben diyorum ki bu öfke yumağının meydana getiren nedenlerin bir listesini yapın. Ne kadar basit ve budalaca şeyler olduklarına aldırmayın. Bu listeyi yapmanızın nedeni öfke yumağını oluşturan küçük kızgınlıkları ortadan kaldırarak öfke patlamasını önlemektir.

5) Her kızgınlığı gidermek için özel bir dua etme yöntemi geliştirin. Büyük bir öfke yığınını dua yoluyla önlemek zordur. O yüzden öfke yığınını meydana getiren küçük kızgınlıkların her birini dua ederek teker teker önleyin ve ortadan kaldırmayı başarın. Bunu gerçekten sağlayabilirseniz öfkenin oluşmasını engellemiş ve kontrol altına almış olursunuz.

6) Her öfkelenmeye başladığınızda şu sözleri bir alışkanlık haline getirin: "Öfke beni mahveden zararlı bir duygudur bu duygunun beni mahvetmesine izin vermeyeceğim. Öfkelenmek budalaca bir şeydir ve yakın arkadaşlarımı kaybetmeme neden olur. " Bu tekniğin faydalıolabilmesi için öfkeli değilken de günün belli saatlerinde şu sözleri tekrarlayın: "Hiçbir şeye kızmamak gerekir. Öfkelenmek bir budalalıktır." Ayrıca şunu da zihninize iyice yerleştirin. "Benim bin dolar değerindeki heyecanlarımı beş cent değerindeki bir öfke uğruna heba etmeyeyim."

7) Sizi kızdıracak bir durum meydana gelince hemen kendinizi daha çok güçlü hissetmeye çalışın. Bu konu üzerinde bir dakikadan fazla durmayın ve budalaca bir şey yapmaya kalkışmayın. Parmağınız acıdığı zaman ne yapıyorsanız onu yapın. Aynı şekilde kızgınlık yaratan olay veya durumu ortadan kaldırın. Daha doğrusu bu durum ve olaya kızmamaya çalışın. Eğer böyle yapmazsanız kızgınlık bütün benliğinizi sarar ve sizi olumsuz davranışlara doğru iter. Kızgınlık anında sevgi dolu ve affedici sözlerle dua edin.

8) Sizi kızdıran şeyleri zihninizden atın. Güvendiğiniz bir kimseye gidip ona anlatın sonra da unutun.

9) Sizin duygularınızı inciten ve kızdıran kimseler için dua edin. Bu duaya kızgınlığınız geçip normal hale dönünceye kadar devam edin. Bazen kızgınlığınızın geçmesi uzayabilir ve daha uzun süre dua etmeniz gerekebilir. Kızgınlığı uzun süre geçmeyen böyle birisi bana kızgınlığının geçmesi için ara ara dua ettiğini ve sonunda huzura kavuştuğunu söyledi. Kızgınlığının geçmesi için altmış dört defa dua etmek zorunda kaldığını ifade etti.

10) Kızgınlığınızı gidermek için şu küçük duayı yapın: "Tanrım kalbimi sevgiyle doldur."

11) Kızgınlığınızın ortadan kalkması ve sizi kızdıran insanı affedebilmeniz için yaradandan yardım isteyin.

12) Bu kaba ve ilkel nitelikteki kızgınlık duygusunun ortadan kalkması için yaradana güvenin ve şu şekilde dua edin: "Tanrım sen bir insanın kötü duygularını iyiye dönüştürebilirsin. Senden benim kızgınlığımı da iyi duygulara dönüştürmeni diliyorum. Benim duygularımı kontrol altına al sinir sistemimi ve ruhumu sakinleştirip huzura kavuştur."

Eğer sinirlilik halin devam ederse onun düzelmesi için günde üç defa yukarıdaki duayı tekrar edin. En iyisi bu duayı bir kağıda yazın ve çalışma masanızın camının altına koyun. Bir tanesini de cüzdanınızda taşıyın.

Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale kkitabından alıntıdır.