Bu bölümün son kısmında siz ve sevdikleriniz hastalandığı zaman yeniden sağlığa kavuşması için uymalarında yarar gördüğüm sekiz tavsiyem olacak.

1) Sağlığa kavuşmada manevi inancın doktorların uyguladıkları tıbbi tedbirler kadar önemli olduğunu unutmayın.

2) Doktorun başarılı olması için dua edin. Yaradan onun yeteneklerini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olacaktır.

3) Sevdiğiniz biri hastalandığı zaman telaşa kapılıp paniklemeyin içiniz korkuyla dolmasın. Böyle yaparsanız sizin davranışınız hasta olan o sevdiğiniz insanı da etkileyecek ve "Acaba durumum çok mu ağır ölecek miyim? " diye düşündürecektir. Oysa o anda olumlu düşüncelere ve iyi olacağını belirten davranışlara ihtiyacı vardır.

4) Yaradanın kanunları uyguladığını unutmayın. Bu kanunlardan biri doğa kanunlarıdır ve bunun için gerekli herşeyi doktorlar yaparlar. Ikincisi manevi inançta kullanılan ruhsal yaşamla ilgili kanunlardır.

5) Sevdiğiniz insanı büyük bir şefkatle yaradanın ellerine bırakın. Orada manevi huzura kavuşacak ve şifa bulacaktır. Onun iyileşmesini bütün benliğinizle isteyin ve bunun için yaradana dua edin.

6) Ailede herkes ruhsal yönden uyum içinde olmalıdır. Yani aile fertlerinin hepsi hastanın iyileşeceğine inanmalıdır.

7) Zihninizde sevdiğiniz insanın iyileşmiş olduğunu canlandırın. Onun tamamen sağlığına kavuştuğunu hayal edin. Yaradanın onu sevdiğini ve ona şifa vereceğini düşünün. Aklınızın bilinç bölümü onun iyileşmeyeceğini ve öleceğini söyleyebilir belki ama aklınızın onda dokuzunu bilinçaltının meydana getirdiğini unutmayın. Bilinçaltınıza onun sağlığa kavuşmuş halini yerleştirin. Bu hayal buraya yerleştikten sonra aklınızın onda dokuzunu meydana getiren bu güçlü bölüm sağlık mesajları gönderecektir. Bilinçaltını yalnızca manevi duygular kontrol edebilir ve olumlu mesajlar gönderebilmesi için daha önceden oraya olumlu düşünceleri yerleştirmiş olmanız gereklidir.Eğer bilinçaltınızda daha önceden yukarıda anlatıldığı gibi olumlu düşünceler ve sevdiğiniz insanın sağlıklı hayallerini yerleştirirseniz o da size sağlık mesajları gönderecektir.

8) Tamamen doğal olun. Yaradana dua ederek sizi iyileştirmesini rica edin. Bu istediğinizi içtenlikle ve bütün kalbinizle ifade edin. Sonra da yapacağı iyilikler için ona teşekkür edin. Sizin böyle içten bir şekilde dua etmeniz sizdeki gerçekte çok büyük olan ruhsal gücü ortay çıkaracaktır. Ruhsal gücünüzün ortaya çıkması da size büyük bir coşku verecektir. Unutmayın ki coşkulu olmak iyileşmeniz açısından önemli bir faktördür.

Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale kitabından alıntıdır.