Birçoğunuzun değişik yöntemlerle üzüntüden kurtulmanın yollarını bulduğunuzdan eminim. Bu paragrafı bitirmeden önce üzüntüden kurtulmak için size yardımcı olacağını düşündüğüm on maddeden söz etmek istiyorum.

1) Kendi kendinize " Üzülmek çok kötü bir zihinsel alışkanlıktır. Herhangi bir alışkanlıktan yaradanın yardımıyla kurtulabilirim " deyin.

2) Üzüle üzüle üzülmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Fakat isterseniz üzüntünüzü ortadan kaldıracak inancı da bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Yaradana inanın ve bunu bir alışkanlık haline getirin.

3) Inanma alışkanlığını nasıl kazanabilirsiniz? Her sabah kalkınca üç defa "Yaradana inanıyorum " deyin.

4) Her gün kendi kendinize şunları söyleyin: " Bugünü de yaşıyor onu çok seviyorum. Herşeyi yaradanın ellerine bırakıyorum. Yaradanın ellerinde hiçbir şey kötü duruma düşmez herşey daima iyiye gider. Ne olursa olsun herşey yaradanın isteğiyle olur. Kendimi yaradanın ellerine bırakıyorum ve onun herşeyin en iyisini yapacağından eminim."

5) Olumsuz sandığınız herşeyin olumlu yönlerini düşünün ve konuşmalarınızda bunları belirtin. Daima olumlu konuşun. Örneğin "Bugün herşey çok kötüye gidecek" demek yerine "Bugün çok şahane bir gün herşey iyiye gidecek " deyin. "Bunu asla yapamayacağım " demek yerine "Yaradanın yardımıyla bunun üstesinden geleceğim bunu başaracağım " deyin.

6) Olumsuz hiçbir konuşmaya katılmayın. Bütün konuşmalarınıza olumlu bir hava verin. Bir grupta iki kişinin birbiriyle olumsuz birşey konuşması bütün grubu etkiler ve gruptaki herkes olumsuz şeyler düşünmeye başlar. Eğer siz böyle bir grupta olumlu şeyler konuşursanız olumsuzluk havasını dağıtırsınız ve herkes olumlu yönde etkilenir. Gruptaki herkesin içi umutla dolar ve herkes daha mutlu olur.

7) Sizin üzüntülü bir insan olmanızın bir nedeni de kafanızın başkaları tarafından birtakım üzücü fikirlerle yenilgi düşünceleriyle kasvetli düşüncelerle doldurulmuş olmasıdır. Bundan kurtulmak için kendinize iyimserlik aşılayan kitaplar okuyun. Bunları defalarca okuyup bilinçaltınıza yerleştirin. Sonra bilinçaltınız bunları size geri gönderip karamsar ve üzüntülü olmaktan kurtaracaktır.

8) Umut dolu ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla dostluk kurun. Olumlu düşünen insanlarla arkadaşlık yapın. Böylece etrafınızda olumlu ve yaratıcı bir atmosfer oluşacaktır. Bu atmosfer sizi umut dolu ve neşeli bir insan yapacak olur olmaz herşeye üzülmenizi engelleyecektir.

9) Üzülme alışkanlığın yakalanmış insanlara yardım etmeye çalışın. Bir insanın üzülme alışkanlığını yenmesinde ona yardım ederseniz gerçekte kendi üzülme alışkanlığını yenmenize yardım ediyorsunuz demektir. Sizin üzülme alışkanlığınız da böylece azalmış olur.

10) Her gün yaşamınızda yaradanın sizinle beraber olduğuna ve size yardım edeceğine inanın. Her gün üç defa kendi kendinize "Yaradana inanıyorum. O benimle birlikte benim yanımda " deyin. Bunu günde üç defa tekrar etmeyi unutmayın.

Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale kitabından alıntıdır.