Ben aşağıda belirttiğim altı adımı uygulayarak kendimdeki gerginlik ve tedirginliğin yok olduğunu gördüm. Bunun üzerine birçok insana uygulamalarını önerdim. Elde edilen sonuçlar gerçekten mükemmeldi.

1) Rahat ve gevşemiş durumda bir sandalyeye oturun. Sandalyeye tamamen yayılın. Ayak parmaklarınızdan başınıza kadar vücudunuzun her parçasını gevşetin. Gevşemeyi şu sözlerle de sağlayabilirsiniz: "Ayak parmaklarım gevşiyor el parmaklarım gevşiyor yüz kaslarım gevşiyor."

2) Dimağınızın fırtınalı bir gölün yüzeyi gibi dalgalı ve karışık olduğunu düşünün. Fakat dalgalar gittikçe azalsın ve gölün yüzeyi sakinleşsin.

3) Iki veya üç dakika gözünüzün önüne güzel bir manzara getirin. Örneğin bir dağın arkasından güneşin batışını sabah alacakaranlığında hayal meyal görünen derin bir vadiyi öğle sıcağında ormandaki ağaçların serin gölgesini çağlayarak akan bir dereye düşmüş ayışığını canlandırabilirsiniz.

4) Sakinlik ve huzur belirten kelimeleri yavaş yavaş ve sakin bir tonla tekrarlayın. Örneğin huzur sakinlik ve sessizlik kelimelerini telaffuz edin. Sakinlik ve huzur veren bildiğiniz başka kelimeleri de tekrar edebilirsiniz.

5) Üzüntülü ve endişeli olduğunuz anlarda yaradanın size nasıl yardımcı olduğunu üzüntü ve endişeyi nasıl üstünüzden alıp yok ettiğini hatırlayın. Şu sözü yüksek sesle tekrar edin : "Yaradan bana her zaman yol gösterdi. Üzüntülü ve endişeli olduğum her anımda bana yine yol gösterecek."

6) Kafanızın sakinleşip huzura kavuşması için su sözleri yineleyin : "Kafamın sükunete kavuşmasını kafamın hala sakin ve huzurlu olmasını yaradana borçluyum. " Bu sözü gün boyu fırsat buldukça tekrarlayın. Mümkünse yüksek sesle tekrar edin. Bu sözlerin gerçek olduğuna inanın. Kafanızı dinlendirdiğine inanın. Bütün vücudunuza sağlık yaydığına inanın. Kafanızdaki gerginliği yok edip sizi sağlığa kavuşturacak olan en iyi ilaç bu sözlerdir.

Burada anlatılan teknikleri uyguladıkça gerginlik ve tedirginliğiniz dolayısıyla mutsuzluğunuz gittikçe azalacak gerginlik ve tedirginliğin yerini içinizdeki gerçek güç kaplayacaktır. Ve bu güç her türlü zorluğu yenmenizde en büyük yardımcınız olacaktır.

Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale kitabından alıntıdır.