Kendine güven duygusunu kazanmak için aşağıdaki on yöntemi kullanmak gerekir. Binlerce insan bu yöntemleri uygulamış ve çok olumlu sonuçlar almışlardır. Siz de aynı yöntemleri uygulayarak kendinize güven duygusunu kazanabilirsiniz.

1) Başarılı olduğunuzu simgeleyen bir resmi zihninize iyice kazıyın. Bu resmi zihninizden hiç çıkarmayın. Solup rengini kaybetmesine izin vermeyin. Zihniniz bu resmi geliştirmeye çalışır. Başarısız olmayı asla düşünmeyin. Kafanıza kazıdığınız resmin gerçekliğinden hiçbir zaman şüphe etmeyin. Zihin kendisine kazınmış olan resim neyse onun üzerinde çalışır ve derinliklerine iner. Onun için zihninizdeki resim başarınızı simgeleyen bir resim olmalıdır. Böylece hep bu resim üzerinde çalışacak hep sizin başarınızı ön plana çıkaracaktır. Ne kadar karamsar olaylar olursa olsun bu olaylar sizi etkilemeyecektir.

2) Kendinize güven duygunuzu zedeleyen olumsuz düşünceler gelince onları aklınızdan kovun ve hemen olumlu düşünceler üretin.

3) Hayallerinizin önüne engeller çıkarmayın. Her engelin ne olduğunu iyice belirleyin. Onları en aza indirmeye çalışın. Güçlükleri inceleyin ve birçoğunu saf dışı bırakın. Korkulacak güçlükler diye gözünüzde büyütmeyin.

4)
Diğer insanlardan etkilenmeyin onları taklit etmeyin. Hiç kimse sizin kadar kendiniz olamaz. Çok cesur ve kendine güvenli gördüğünüz birçok insan da sizin gibi korku ve güvensizlik duygusu yaşar. Onun için hiçbir insanı cesur ve kendine güvenli diye taklit etmeye kalkmayın. Sadece kendiniz olun.

5) Günde on defa şu enerji dolu sözü söyleyin: "Yaradan sizinle beraberse kimse size cephe alamaz." Şimdi okumayı bırakın ve bu sözü tane tane söyleyin.

6) Yanlış ve kendine güvensiz hareketlerinizin nedenlerini anlamanızda yardımcı olacak bir uzmana danışın. Çoğunun kökü çocukluğa dayanan aşağılık duygusu ile kendinizden şüphelenme duygusunun kaynağını bulun. Kendinizi tanıtırsanız bu yanlış duyguları tedavi etmeniz kolaylaşır.

7) Aşağıdaki sözü mümkünse yüksek sesle olmak üzere günde on defa tekrarlayın. "Yaradan bana güç verdiği için her zorluğun üstesinden gelebilirim. " Bu sözü hemen şimdi tekrar edin. Aşağılık duygusunu yenmede çok etkili olduğunu göreceksiniz.

8) Yeteneklerinizi gerçekçi bir şekilde belirleyin sonra bunu yüzde on arttırın. Benim yeteneğim budur deyin. Bencil olmayın fakat kendinize saygı duyun. Kendinizdeki güçlerin farkına varın ve onlara güvenin.

9) Kendinizi yaradanın ellerine bırakın. Bunu yapmak için "Ben şimdi yaradanın ellerindeyim" deyin. Sonra ŞIMDI ihtiyacınız olan bütün gücü almakta olduğunuza inanın. O gücün içinize akışını hissedin. Yaradan şimdi sizinle beraberdir. Yaşamın zorluklarını göğüsleyecek bir güç olarak sizinle beraberdir.

10) Kendinize yaradanın sizinle olduğunu ve hiçbir güçlüğün sizi yenemeyeceğini hatırlatın. Şimdi ondam güç ALDIĞINIZA inanın.

Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale Kitabından alıntıdır.