Apple'ın CEO'su Tim Cook'tan bile çok kazanan kadın

Teknoloji devi Apple’ın perakende patronu Angela Ahrendts’nin CEO Tim Cook’tan daha fazla para kazandığı ortaya çıktı.
Ahrendts'in maaşı Cook'u neredeyse ikiye katladı.Apple'ın 55 yaşındaki perakende ve online mağazalardan sorumlu başkan yardımcısı Angela Ahrendts geçen yıl firmada en yüksek maaşı alan yönetici olmuştu.
En yüksek maaşı alan yönetici

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre Açıklanan geliri 25.8 milyon dolardı. Burberry'nin eski CEO'su olan Ahrendts'in ödeme paketi 1 milyon dolar taban ücret 20 milyon dolar borsa gelirinden pay 4 milyon dolar bonus ve 474 bin dolarlık taşınma harcamasından oluşuyor. Apple CEO'su Tim Cook'un geliri ise 2015 yılında yüzde 11.5 artarak 10.3 milyon dolara çıktı. Firma bu dönemde satışlarının yüzde 28 karının yüzde 35 oranında arttığını fakat borsa hisselerinin 2008'den beri ilk kez düştüğünü söyledi.
Geliri Cook'tan fazla

Altı çocuklu ailedenTeknoloji devinde Ahrendts en yüksek gelire sahip yönetici olurken Cook ise üst düzey yöneticiler arasında en düşük gelire sahip. Cook'un geçen yıl taban ücreti yüzde 14.4 oranında artarak 2 milyon dolara çıktı.
Diğer gelirleri de yüzde 19 oranında artarak 8 milyon dolara ulaştı. Firmada finans başkanı Luca Maestri'nin yıllık ücreti ise yüzde 81 oranında artarak geçen yıl 25.3 milyon dolar oldu. Angela Ahrendts ABD'de Indiana'da doğup büyüdü. Altı çocuklu ailenin üçüncü çocuğu. Ball State Üniversitesi'nde Pazarlama alanında derece elde edince New York'a taşındı.
Donna Karan Liz Claiborne gibi markalar için çalıştı. 2006 yılında Burberry'ye geçti. Onun yönetimi sırasında firmanın değeri 2 milyar dolardan 7 milyar dolara çıktı. 8 yıl Burberry'nin CEO'luğunu yapan Ahrendts bu süreçte 26.3 milyon dolarla İngiltere'nin en yüksek ücretini alan CEO'su olmuştu. Apple'ın perakende patronu firmadaki ilk yılında ise 70 milyon dolar kazandı. Apple Ahrendts'e yapılan ödemeyi deneyim ve yeteneğine atıfta bulunarak açıkladı.
Firmaya olağanüstü katkı sunduğu online ve perakende tarafına ciddi katkı yaptığı belirtildi.