Tüm dünyada kabul görmüş en faydalı yöntem diye nitelendirilen hafıza sarayı hafıza şampiyonları tarafından kullanılma özelliğine sahip. Yapılması gereken tek şey hafızada tutmak istediğiniz bilgileri depolayacağınız düzenli yerler yaratmak zihninizde. İlla ki saray olması gerekmiyor yani. Üç odalı bir ev olabileceği gibi çok iyi bildiğiniz sokağınız veya herhangi bir semtde çok iyi bildiğiniz biryer olabilir. Yani isterseniz tüm dünyayı bile kendi hafıza sarayınız yapabilirsiniz.


Hadi başlayalım...
1- Önce planınıza karar verelim.

Bir bayan için mutfağı bir erkek için ise takımının stadyumu iyi fikir olabilir. Mutfağın içinde ki fırın evye buzdolabı bilgi depolayacağınız alanlar neden olmasın. Seçtiğiniz yerde ne kadar çok obje olursa veya yerleştirilebilirse o kadar çok bilgi depolayacağınızı unutmayalım.

2- Bir Sıralama Belirleyelim.
Özellikle bilgilerin düzenli tutulmasını sağlayacağından önemli. Hatta sıralı hatırlamanız gereken bilgileriniz için ideal. Sabit olmasına çok dikkat etmeliyiz. Değişken bir sıralama sürekli karmaşa yaratır.

3- Hafıza Depoları Seçelim

Mutfağı hafıza deposu olarak kullanan birisi buzdolabının çekmecelerini hafıza deposu olarak kullanması mümkün. Odasını kullananan birisi için odadaki çekmeceleri yürüyüş bandının üzeri işyeri güzergahını kullanan birisi için ise bir kamu binası trafo gibi ilgi çekici mihenk noktaları hafıza deposu için uygun olur. Bunları zihninizde görmeye çalışın. Önemli olan tek şey bunların birbiriyle karışmaması gerekir.

4- Belirlediğiniz Bütün Lokasyonları Çok İyi Ezberleyin.


Hatta beyninize kazımanız daha doğru olur. Gözlerimizi kapayalım tek tek bütün lokasyonları gözümüzün önünde canlandıralım. Masa nerede ne renk hangi malzemeden yapılmış masaya dokunup hissedelim...

5- Şimdi Hatırlanması Gereken Şeyleri Yerleştirmeye Geldi Sıra...

Eğer Hafıza Sarayınızdaki herşeyi çok iyi hatırlayabiliyor hata yapmadan yerleştirebiliyorsanız artık hafıza sarayınızı kullanmaya hazırsınız demektir. Eğer mutfağı kullanıyorsanız ilk hatırlanması gereken bilgiyi mutfak kapısına asalım. İkinci bilgi için mutfağa ilk girildiğinde gördüğünüz ilk obje ne ise mesela ocak onun üzerine...Dikkat edilmesi gereken bir obje bir bilgi.

6- Sizin Hatırlamanızı Kolaylaştıracak Objeler Şekiller Resimler Sayılar... Kullanınız.

Bilgiyi hatırlamayı kolaylaştıracak hale getirmek için örneğin bir paragraf hatırlamanız gerekiyorsa o paragrafta anlatılanı resme döküp hafıza sarayındaki objeye yerleştirin.

7- Hayal Gücü Hayal Gücü Hayal Gücü...


Bilgiyi olağanüstü birşeyle ilişkilendirin. Örneğin dans eden filler...

9- Sürekli Hafıza Sarayınızı hatırlamaya ve kullanmaya çalışın. Sürekli tekrar her zaman hatırlamayı kolaylaştırırve hızlandırır.