İş görüşmesinde ne kadar firma yetkilileri ve İnsan Kaynakları size soru yöneltiyor olsa da son kısımda size de sizin merak ettiğiniz bir konu var mı? diye soru geldiği zaman ne yapmalıyım diye ikilemde kalıyorsanız. Bunun cevabını araştırdım ve kendi iş görüşmesi tecrübelerimden yola çıkarak bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Eğer İş görüşmesinde ne sormalıyım ? diyorsanız. İlk olarak bilmeniz gereken önemli bir nokta eğer siz soru sormazsınız firma tarafından olumsuz bir algı oluşuyor firmayı merak etmiyor pozisyon ile ilgilenmiyor veya girişken değil gibi algılara ortaya çıkabiliyor. Ama eğer soru sorma dozajını aşarsanız buda olumsuz algı olarak görünüyor.Çok fazla konuşkan olduğunuz meraklı olduğunuz veya saçma konuştuğunuzu düşünebilirler. Peki ne yapalım ?

İş Görüşmesinde Sorabileceğiniz bazı sorular;

Burada ben hangi işlerden sorumlu olacağım?

Bu işin kendimi geliştirmem ve ilerlemem konusunda bana nasıl bir faydası olacak?

Sizin adayda aradığınız öncelikli özellikler nelerdir?

Departmanı büyütmeyi düşünüyor musunuz?

Bu görevin geleceğiyle ilgili sizin öngörüleriniz nelerdir?

Bu görevde benden beklentileriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Mülakat süreci nasıl ilerleyecek? Ne kadar zamanda tamamlanması planlanıyor?

İşe alındığım takdirde ne kadar sürede işe başlamam bekleniyor?

Yukarıda bazı örnekler vermiş olduğum sorular iş görüşmesinde bana söz hakkı verildiği zaman sorduğum çeşitli sorular tabi bu sorular iş görüşmesi akışına göre değişebiliyor.Sizde görüşmenizin durumuna göre ve merak etmiş olduklarınızı mutlaka sormaya çalışın bu sayede firmayı tanıyor ve işin size uygun olup olmadığı kararını verebiliyorsanız. Yanlış işe girmek zaman kaybıhedeflerinize ulaşmanın zor olmasına neden ve fazla strese sebep olabilir.Umarım herkes istediği işi kolaylık ile bulabilir.