Hedeflediğiniz şeyler için kendi planlarınızı oluşturmaya daha ilk saniyelerden başlarsınız. Bir şeyi yapmaya karar verdiğiniz anda aklınızdan bunu gerçekleştirmek için gerekecek tüm adımlar geçmeye başlar. Aynı saniyelerde sonuçlar da aklınıza gelir. Bunları gerçekleştirdiğinizde size katacağı şeyleri fark edersiniz. Genel olarak kendinizi bu işlemleri yaparken görürsünüz aklınıza gelen adımları ve sonuçlarından elde edeceklerinizi. İşte istediğiniz şeyin hayali bu kadar kısa bir şekilde ortaya çıkar.

Yapmak istediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorum fakat yapmak istediğiniz şeylerin olduğunu çok iyi biliyorum. Harekete geçmek ve istediğiniz şeye kavuşmak istiyorsunuz. Fakat önünüzde kendi koyduğunuz bazı engeller var. Kendi kendinize zarar verdiğiniz bu engeller sizin ilk adımı atmanızı ve harekete geçmenizi istemiyorlar. Tüm bu istemek hayal etmek ve… Ve sonrası yok. Hayal etme aşamasında birçok şeyi rafa kaldırıyorsunuz. İlk adım hiç gelmiyor.

3 madde ile ilk adımı nasıl atarsınız:

Düşündüğünüzden daha hazırsınız.

Kendinize haksızlık ediyorsunuz ve neleri başarabileceğinizi görmeden kendinizi oyalıyorsunuz. Kimisi için hazırlık aşaması hiç bitmez. Sırf hazırlık yaparken vazgeçtiğiniz kaç hayaliniz oldu? İstediğiniz şeyi yapmaya düşündüğünüzden daha hazırsınız.

Yeterince hazır olmadığınız duygusu sizi en çok durdurun şey olabilir. İstediğiniz şeye başlamak için daha fazlasına ihtiyacınız olduğuna inanırsınız. Kimi daha fazla tecrübeye ihtiyacı olduğunu düşünür kimi daha fazla zamana. Ya da daha fazla para yetenek eğitim…

Korku diye bir şey yoktur.

Korku bir seçimdir ve onu seçip seçmemek sizin elinizdedir. Korkuyu seçenler ilk adımı atamazlar. Onlar için ilk adımı atmak yeni bir dünyaya ayak basmaktır ve bilinmeyene doğru bir adımdır. Konfor alanınızda rahatsınızdır fakat bir gerçek vardır ki kimse konfor alanından başarıya ulaşamaz.
Önünüzde iki seçenek var: kendinizi o ilk adımı atacak şekilde cesaretlendirmek ya da korkunun olduğunuz yerde kalmanın daha iyi olduğunu söylemesine izin vermek. Evet “başarısızlık” gerçek bir olgudur ve önünüze çıkabilecek bir sonuçtur fakat korku sadece sizin ortaya çıkarttığınız bir seçenektir. Başarısız olmaktan korkmayın. Yoksa zaten daha ilk adımı atmadan başarısız olmuşsunuz demektir.

Çevrenizdeki seslere kulak asmayın.

Başkalarının ne dediğini dinleyin fakat onların sözleri ile hareket etmeyin. Başkalarının kelimeleri ile hareket edenler günümüz modern köleleridirler. Çevrenizden fikirler alın tavsiyeler alın ama asla sırf onlar bu işin olmayacağını söylediği için pes etmeyin. İnsanlar hakkında bir gerçek vardır ki kendi hayallerini ne kadar yıkıyorlarsa başkalarının hayallerini 3 kat hızlı yıkabilirler. Hayatınızı başkalarının cümleleri ile değil kendi hareketinizle oluşturun.

Yetersizlik hissi başkalarının size verdiği negatif düşünceler ve adım atmaktan korkmak. Sizi daha ilk an vuran bu üç şeyden uzak durun. Kendinizi hedefinize odaklayın ve o ilk adımı atın.

Sizi hedeflerinizden alıkoyan bir olayı hatırlıyor musunuz? Sizin ekleyeceğiniz bir madde var mı?