Prezentabl Olmak Ne Anlama Gelir:


Türkçe karşılığı: Sunulabilir olmak. Peki bir insan nasıl sunulabilir olur?

Prezentabl kişi giyim kuşamı saç şekli sakalı veya makyajıyla kabul edilebilir özelliğe sahiptir. Yani görünüş olarak göze rahatsızlık vermeyen bir imaja sahip olmalıdır. Bunu sağlayabilmek için toplumun ortak zevklerini iyi analiz etmek gerekir. Aşırı marjinal tutumlar uçlarda yaşamak ve bunu görünüşüne aktarmak çoğu kez prezentabl olmak adına yapılmış hatalı bir hamledir.

Prezentabl olmak uçlardaki imajın aksine çoğunluk tarafından hoş görünmek göze hitap etmek ve çoğunluğun zevkine ayak uydurabilmektir. Ortak zevkleri en iyi şekilde kombinleyerek kombinde başarı ile öne çıkmaktır. Sadece giyim değil; konuşma tarzı beden dili ses tonu ile dış görünüşü tamamlayıp bir bütün olabilmektir.

Neden Önemli?


İnsanlar fikirlerini anlatırken ürün tanıtırken veya bir işi yerine getirmek üzere birileriyle anlaşmak isterken önce kendini satar. Yani diyalogların ilk ürünü insanın bizzat kendisidir. Eğer ilk ürün olan bizler; göze gönüle akla mantığa uygun bir profil isek karşımızdakini çok daha kolay bir şekilde “evet” dedirtmemiz mümkündür. Firmalar bize genellikle evet dedirtmemiz için para öder. İki departman arasındaki bağlantıyı kurmak ihale almak müşteri hizmetleri sunmak satış yapmak vs.
Marka İle Bütünleşmek İçin Prezentabl Olmak Şart

Saç jölesi satarken saçınızı sıfıra vurup müşteriye sunum yaparak marka ile nasıl bütünleşebilirsiniz? Ya da takım elbise mağazasında çok şık bir eşofman takımıyla sunum yapsanız ne kadar samimi olur? Bu durumda prezentabl olmayı yapılan işin modeline uygun kişi olmak şeklinde tanımlamak da mümkündür.

ÖZETLE: Prezentabl olmak yapılan işe uygun ve sunulan ürünün hedef kitlesince beğenilen bir duruşa sahip olmaktır. Bu duruş: giyim saç-sakal beden dili ve sözlü söylemler ile yine yapılan işe uygun bir kombinasyon içinde sağlanmalıdır. Yaptığımız eylemin adını iş koymak istiyor ve bir şekilde bu işten gelir elde etmemiz gerekiyorsa: evet prezentabl olmak zorundayız. (diye düşünüyorum)