Unutma: Yazıya başlamadan önce banaisbul.com'u Twitter'da Tebrikler! Tüm zorlu mülakatlardan başarıyla geçtiniz ve işi kaptınız. ‘Acaba ararlar mı?’ diye günde 30 kere telefona baktığınız o heyecanlı günlerden sonra şimdi şov yapma ve kendinizi gösterme zamanı. Peki bu başarıyı neye borçlusunuz? Neden sizi seçtiler? Diğerlerinden sizi ayıran neydi tam olarak? Neden onlarca aday arasından o koltuğa oturan sizsiniz? Yani insan kaynakları ve departman yöneticiniz sizi işe alıp almayacağına nasıl karar verdi?

Konuştuğum çoğu kişinin bu sorunun cevabıyla ilgili hiç bir fikri yok. O mülakatta kendilerini diğer adaylardan neyin ayırdığını bilmiyorlar. Neden o koltukta başka bir adayın değil de kendilerinin oturduklarını açıklayamıyorlar. Bu aslında bir kaç gün önce zaferle çıktıkları bu savaşı ‘hasbelkader’ kazandıklarını göstermiyor mu sizce de? Tamamen bir tesadüfler zincirinin sonucu olarak kaptıkları bu pozisyonun mülakatına tekrar girseler belki de kazanamayacaklar. Çünkü o zafere giden yolun nereden geçtiğini açıklayamıyorlar.

Siz son mülakatınızı neden kazandığınızı insan kaynaklarının neden diğer adayları değil de sizi tercih ettiğini düşüne durun ben de insan kaynaklarının sizi işe almaya nasıl karar verdiğini anlatayım. Evet insan kaynakları son mülakatta sizi bu iş için en uygun aday olarak seçti çünkü muhtemelen:

Bu ilana diğer 1.000 kişiden çok farklı bir yolla başvurdunuz. (Başvurunuzu nasıl farklılaştıracağınız hayal gücünüze kalmış.)

Mülakat yapılacak yere herkesten önce geldiniz ve grup mülakatıysa diğer adayları değilse mülakatı yapacak kişileri siz karşıladınız.

Mülakata kendinize ve ilgili şirkete/pozisyona verdiğiniz öneme uygun bir şekilde giyinerek gittiniz.

Mülakatta elinizi nereye koyacağınızı bilmeyen özgüvensiz biri gibi davranmadınız aksine göz kontağından kaçınmayan gülümseyen bir şeyler anlatırken ellerini ve mimiklerini kullanan iyi el sıkışan sesini etkili kullanan özgüveni yüksek biri olduğunuzu gösterdiniz.

Size daha sorulmadan şirket ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzu satır aralarına serpiştirdiğiniz bilgilerle karşı tarafa gösterdiniz.

En çok bir önceki işiniz olmak üzere diğer pozisyonlarınızda yaptıklarınızdan şirkete kattığınız değerlerden projelerden heyecanla bahsettiniz.

Mülakatın sizin bu işe uygun olup olmadığınıza karar verilen bir sorgu seansı değil karşılıklı birbirinizi tanıyacağınız hoş bir sohbet olduğunu karşı tarafa rahatlığınızla ve davranışlarınızla anlattınız.

Görüşmeye geldiğiniz şirket ve pozisyonla ilgili duyduğunuz heyecanı karşı tarafa sağlam bir şekilde ilettiniz.

‘Ne iş olsa yaparım’ hatasına düşmediniz ancak ‘işten kaçmam!’ mesajını da gayet sağlam verdiniz.

Ne soğuk nevale oldunuz ne de aşırı espriler yaparak ipin ucunu kaçırdınız. Tam kıvamında yerine göre davrandınız.

Mülakattan önce mülakatlarda en çok sorulan 5 soruya güzel cevaplar hazırladınız ve mülakatta kullandınız.

Mülakat bittiğinde teşekkür ettiniz iyi bir el sıkışmayla ve güler yüzle ayrıldınız.

Mülakata katılan kişilere bir teşekkür maili attınız ve bir sonraki görüşmeyi heyecanla beklediğiniz belirttiniz.