Kış Aylarında İş Aramak


İş aramanın en sıkıntılı dönemi bence kış dönemi oluyor. Firmaların küçülmeye gitmesi eleman çıkarılmanın olması ülke ekonomisinde dengelerin değişimlerin olması. Canlı para akımının çok fazla olmaması ile eleman alımlarında yavaşladığı dönem kış aylarıdır. İlk olarak kış aylarında başvurularınıza oldukça geç geri dönüş olacaktır.

Eğer kış aylarında iş arıyorsanız hedeflediğiniz işe başvururken ön yazınızı yalın bir dilde neden sizi tercih etmeleri gerektiğini dikkat çekeceğiniz bir yazı yazmalısınız. Eğer pozisyonda sizden bekledikleri yetkinliklerden sizde yok ise onlara bu yetkinlikleri belli zaman sonra tamamlayabileceğiniz ve işi çok istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Kış aylarda eleman alımları oldukça az veya kariyer havuzlarına öz geçmişler toplandığı için size geri dönüş oldukça yavaş olacaktır en az ortalama 2-3 ayı bulabilir. Bu süreçte size uygun diğer ilanlara bakarken yada işsiz kalmayım diye gireceğiniz işten bir ay sonra bir telefon ile istediğiniz iş için mülakata çağrılabilirsiniz. Kış aylarında iş aramak çok zorlu bir durum mülakata gittiğiniz zaman istediğiniz maaştan daha altını teklif ederler gerekçe ise yazın zam olacağı kışın işlerin sıkıntılı olduğuna dair bahaneler üretirler eğer istediğiniz maaş teklif etmezler ise onlar ile anlaşmaya gidebilirsiniz.Bir kaç ay sonra ortama bir zam isteyebilirsiniz işlerin açılması ile onlar da büyük ihtimal sizi geri çevirmeyeceklerdir.

Eğer çok fazla acil iş sıkıntınız yok ise bu hayat koşulları ile bu biraz zor ama yinede yok ise istediğiniz işten geri dönüş olana kadar ben bekleyin derim. Çünkü başka işe başlarsanız ayrılmanız veya iş görüşmesine gitmeniz çok zor olacaktır. Bide tam düzeninizi oturtulmuşken tekrar sil baştan başlamak biraz sizi korkutabilir.

Umarım benim gibi iş arayanlar istedikleri iş için yakın zamanda haber alabilirler.