Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Hafızanızı güçlendirmek için kahkaha atın

  Hafızanızı güçlendirmek için kahkaha atın

  Yapılan araştırmalarla stressiz insanların hafızasının daha iyi olduğu mizahın ve kahkaha atmanın ise stresi azaltmada büyük rol oynadığı sonucuna varıldı.

  Loma Linda Üniversitesi tarafından yapılan araştırma gülmenin stres hormonu kortizolün beyin üzerindeki zararlı etkisini azaltabileceğini böylece hafıza kaybının önüne geçilebileceğini ortaya çıkardı. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa Dr. Gurinder Singh Bains tarafından yönetilen araştırma ile özellikle yaşlanmaya bağlı hafıza kaybı için kahkahanın iyi bir "ilaç" olduğunun vurgulandığını belirtti.
  Bu alanda yapılan diğer araştırmaların da gülmenin kahkaha atmanın ve mizahın insana iyi geldiğini kanıtladığını vurgulayan Şenbursa şunları aktardı:
  “Fazla stresin sağlığı olumsuz etkilediği bilinen bir gerçek. Medical News Today’de yayınlanan bir çalışma stresin alerjileri daha da kötüleştirebileceğini söylüyor. Diğer çalışmalar ise stresin beyni mental hastalıklara karşı duyarlı yaptığını gösteriyor.
  Geçmiş araştırmalar stresin ileri yaştaki kişilerde hafızayı kötüleştirdiği ve öğrenmeyi zorlaştırdığını ortaya koymuştu. Nedeni ise stresin beyin hücrelerine zarar veren kortizol üretimini artırması.
  Araştırmacılar kahkahanın stresi azalttığı bilindiğinden bu yana mizahın kortizolü azaltabileceğini kanıtlamak istiyordu. Bu amaçla diyabeti olan ileri yaştakiler ve sağlıklı olan ileri yaştakilerden oluşan iki gruba görsel tanımlamayı öğrenme yeteneğini ve hafızayı ölçen teste girmeden önce 20 dakika komik video seyrettirildi. İleri yaştaki üçüncü grup ise bu teste videoları izlemeden girdi. Testten önce komik video seyredenlerde kortizol seviyesinin seyretmeyenlere göre daha düşük olduğu bulundu. Diyabeti olan grupta kortizol seviyesi azaldı ve hafızada ilerleme gerçekleşti.”
  Stresi az olanların hafızası daha iyi

  Dr. Şenbursa araştırma sonunda stresi az olan insanların daha iyi hafızaya sahip olduklarının ve mizahın stresi azaltmada anahtar rol oynadığının görüldüğünü vurguladı.
  Dr. Şenbursa’nın verdiği bilgilere göre mizah beynin hafıza bölümü olan hippocapmustaki nöronlara zarar veren kortizol gibi hormonları azaltıp kan basıncını düşürüyor ve kan akışını artırarak iyilik hali sağlıyor. Kahkaha atmak ve mizah keyif ve ödül hissi veren endorfin ve dopamin salınımını artırıyor.
  Yeşil çay ve kafein de hafızayı güçlendiriyor

  Öğrenme yeteneği ve geri çağırma gibi kognitif komponentler yaşlandıkça daha zorlu hale geliyor. Akıl vücut ve ruh birliği yaşam kalitesini artırmada ileri yaştakiler için çok daha önemli. Dr. Şenbursa bu nedenle yaşa bağlı hafıza bozuklukları olanların bile eğlenceli ve yararlı mizah terapilerini programlarına ekleyebileceklerini söylüyor.
  Ayrıca kahkaha hafızayı artıran tek seçenek değil. Medical News Today’deki bir çalışma yeşil çayın Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma ise kafeinin hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kahkaha atmakla hafıza arasında bi bağ kuramadım ama toplumda kadının kahkaha atmasını da yanlış anlayan geri kafalılar var. Gercekte pek gülen birisi değilim artık. Varsın hafızam güçlü olmayı versin. Bazı şeyleri unutmak iyidir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gülmek güzel şey tabii de öyle çok kahkaha atınca stresten uzaklaşabiliyoruz. Olumlu oluyor. Stresten uzak olanların hafızası daha iyi olduğuna göre mantıklı geldi. Ulu orta her yerde kahkaha atılamıyor o ayrı.
  Ey Aşk durağım...
  ey adından başka hiç bir söze dilimin dönmediği tek hecemZiyaretçilere, Gizli İçerik!
  dudağıma öyle bir mühürlensin ki dua’n
  bu dua’ya ”Amin” demekten başka kelamlara dönmesin diller
  ve lal olsun dilim
  Sen’den başka isimleri anarsam eğer...

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Doğru hayata kahkaha atmak lazım. Yoksa o bize kahkaha atıyor. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş