Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Blog Nedir?, Blog Nasıl Yazılır?, Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Blog (Türkçe: ağ günlüğü günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden kendi istedikleri şeyleri kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri günlüğe benzeyen web siteleridir.  Blog nedir?
  Blog genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında geri izleme (trackback) mekanizmasıyla belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür.

  İlk bloglar elle yazılıp güncellenirken bugün bu iş için özel yazılmış yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları bir blog servisi sağlayıcı sitenin alt alan adları olarak yaratılabilen bazıları ise kullanıcının kendi sunucusuna kurup çalıştırması gereken yazılımlardır

  Bloğun geçmişi
  Blogların içeriği geleneksel internet içeriğinden farklılık gösterdiği için sadece bloglar için kurulmuş özel indeksleme mekanizmaları ve arama motorları bulunmaktadır. Technorati en başarılı blog teknolojilerinden biridir. Ayrıca Google Blog Search adında bir blog arama motoru işletmektedir. 2005 yılında Verisign tarafından satın alınan Weblogs.com dünyanın en büyük blog ping servisi olarak tüm internet indeksleme mekanizmalarına veri sağlamaktadır.

  İnternet ile ilgili ciddi bir araştırma kurumu olan Jupiter Research'ün 2005 yılında yaptığı bir araştırmasına göre blog sitesi sahiplerinin yarısının yıllık geliri 60.000 doların üstünde; blog okuyanların %60'ı erkek ve blog okuma alışkanlığı olanların %73'ü 5 yıldan uzun süredir internet bağlantısına sahip. Blog okuyanların %28'i blog okumak için RSS kullanıyor. 2005 sonunda yapılan başka bir araştırmaya göre de internet kullanıcılarının %38'i blog kelimesinin anlamını bildiklerini %27'si ise blog okuduklarını belirtmiştir. Blogosferin nabzını tutma misyonundaki Technorati'nin istatistiklerine göre günde 50.000'den fazla yeni blog sitesi yaratılıyor.

  Blogların kullanımı 1999 yılında Blogger'ın bu hizmeti vermeye başlaması ve kısa süre sonra bunu ücretsiz hale getirmesi ile yaygınlaşmıştır. 2003 yılı Şubat ayında Google Blogger'ı satın aldı ve Google araç çubuğuna ziyaret edilen sayfanın adresini doğrudan bloğa girmeyi sağlayan 'Blog This!' tuşu yerleştirdi. İngilizce bilen çoğu kişi ilk defa bu düğme sayesinde bloglar ile tanışmıştır.

  Blogger ile aynı zamanlarda kurulan LiveJournal sadece belirli kişilerin okumasına izin verilebilen blog sayfaları sağlayarak popüler olmuş bir blog sitesidir. Halen en çok blog yaratılan sistemlerden biri olan LiveJournal yazdıklarını herkesle paylaşmak istemeyen ve grup bağlarına önem veren kişiler tarafından tercih ediliyor.

  Microsoft'un Windows Live Spaces adlı blog sistemi de MSN üyelerine sunulan Windows Live Messenger hizmetine ilişkilendirilince ciddi bir yayılma göstermiştir. Üyelerin fotoğraf albümü oluşturmasına izin veren sistem blogların güncellendiği anda paylaşılmasını sağlayan dahili bir yapıya da sahiptir. Daha çok amatör kullanıcılar yönelik bir hizmet olan Windows Live Spaces görünüş ve yapı olarak değişikliğe pek açık değildir. Ayrıca Windows Live Messenger daha çok sohbet amacıyla kullanılan bir servis olduğundan Space'lerde yer alan bloglar da daha çok resim yükleme alanı olarak kullanılmaktadır. Microsoft 27 Eylül 2010'da Windows Live Spaces servisini durduracağını açıklamış ve kullanıcılarına blog'larını ücretsiz olarak WordPress.com'a taşıma olanağı sunmuştur.

  Hızla büyüyen ve ciddi bir akım haline gelen blog dünyasında İnternetin devlerinden Yahoo! da 2005 yılının Mart ayında kendi blog sistemi Yahoo! 360'ı açtığını ilan etti.

  Kullanıcının kendi sunucusuna kurarak çalıştırdığı blog yazılımlarında WordPress liderdir.

  Son olarak 2007 yılında da Tim O'Reilly Blogger's Code of Conduct fikrini ortaya atmıştır.

  BLOG TÜRLERİ

  Kişisel
  İnternet üzerinde bireysel olarak oluşturulan genel veya belli bir odak noktası olan blog çeşididir. Büyük oranda blog yazarının ismini veya takma adını alırlar. Yazarın bireysel günlüğü olmak dışında gündemi kendi kalemi ile yansıttığı ortamdır. Bu tür bloglar çok fazla deneyimi olmayan kişilerin bile kullanabileceği ve sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır ve daha çok günlük olarak kullanılırlar. Kişilerin günlük yaşamda yaşadıkları olayları karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaşmasını sağlar. Bloglarda en fazla rastlanan türdür. Kişisel bloglar özelliklede son dönemde oldukça büyük yaygınlaşma göstermiştir.

  Temasal
  Sadece belirli bir alanda yazılan gönderilerin yer aldığı belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği bloglardır. Politika pazarlama yemek internet ekonomi tasarım fotoğraf programlama dilleri blogger temaları ve benzeri konularda odaklanmış bloglar bulunmaktadır. Türkçe olarak yayınlanan bloglarda en fazla ilgiyi yemek ve blogger eklentileri konulu bloglar çekmekte sayı olarak ise bilgisayar blogları göze çarpmaktadır.

  Topluluk
  Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır. Komünite olarak da adlandırılan bu türdeki blogların çoğu kendi sunucularındaki blog yazılımını kullanmaktadır. Tarihsel olarak ise LiveJournal'da oluşan bir kültür mirasını devam ettirmektedirler..

  Kurumsal
  Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha samimi bir şekilde halka açtıkları bloglardır. Dünyada ve iş hayatında giderek önem kazanmaktadır. Türkiye'de az sayıda olsa da bazı şirketler şirket bloglarını hizmete sunmaya başlamıştır. Aslında yeryüzündeki akım şirketin doğrudan değil samimi karakterdeki bazı çalışanların desteklenmesi yoluyla bloglamaktır. Hatta en ünlü şirket bloglarını tutan Microsoft çalışanları samimiyetlerine inandırmak için ara sıra rakip firmaların ürünlerini de övmekte reklamını yapmaktadır.

  Türkçe bloglar
  Blog dünyada çok önemsenen ve ciddiye alınan bir kavram olmasına rağmen Türkiye'de 2005 yılına kadar çok fazla fark edilmiş değildi. Mayıs 2005 tarihinde Google'da Türkçe sayfalarda "blog" kelimesi 65.400 kez yer alırken Mayıs 2006'da bu sayı 5 milyona yaklaşmış Mayıs 2008'de ise 10 milyonun üzerine çıkmıştır.

  2005 yılında hizmet vermeye başlayan Türkçe blog servisi Blogcu.com 2 sene içinde 370 bin üyesi ile Türkiye'de en çok okunan 10. internet yayını olmayı başarmıştır.[kaynak belirtilmeli] Blogcu dışında başka birçok yerli blog servisi hizmete açılmıştır. Bunların arasında Mynet Blog Milliyet Habertürk Vatan gibi yayın organlarının blog servisleri ve Doğan grubu ortaklığıyla 2006 ortasında yayın hayatına başlayan ve 725 bin bloğu 1 milyon 300 bin üyesi bulunan Azbuz.com da bulunmakta idi.

  Kaynak: Vikipedia

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Blog ve Yazılan Konular

  Bloglar birçok konudan bir sürü farklı içerik ve resmi içerisinde barındırabilir. Bu o blog sahibinin isteğine ve o blog yapınsın belirlediği standartlara göre değişiklik gösterir. Önemli olan blog içinde yazılan konuların bir bütünlük ve uyumluluk göstermesidir. Peki hep aynı konudan mı yazılacak? Hayır !!! Farklı konulardan da yazsanız bu sefer de uyumsuzluğun getirdiği uyumluluğu yakalarsınız.

  Neden Blog?

  İnsanlar site açmaktan çok blog açmaya daha doğrusu blog ile uğraşmaya iten birçok sebep vardır. Özellikle kişisel sayfalarda toplu blog hizmeti veren blog portallardan hizmet alanların sayısı hiçte yadsınamayacak kadardır. Bunun hiç şüphesiz en önemli sebeplerinden biri bir site açmak için verilmesi gereken domain ve hosting gibi ücretlerden kurtulmak olarak gösterilebilir. Tabii buna kolay kullanılabilir ve hiç teknik bilgi bilmeden güncelleme yapılan içerik yönetim sistemlerinin de sadece ücretsiz üyeliğe eklendiği düşünüldüğünde gösterilen ilginin hiçte sebepsiz olduğu söylenemez. Yine bu sistemlerin sabit yapıda bir görünüş değil kullanıcıların zevkine göre sundukları farklı şablonlardaki sayfa yapıları blog kullanımına gösterilen ilgiyi kat ve kat arttırmaktadır. Peki sadece onların verdiği şablonlar mı hayır! Kendi yaptıklarınızı da ekleyebildiğinizden bir sürü sayfa tasarımları ve alternatif çözüm ve resimler ortalıkta kolaylıkla dolaşmaya ve gösterilen ilginin artmasına sebep olmaktadır. Son olarak bunlara karşılıklı blog linkleri de eklendiğinde hiç kullanmayan kişilerin de başkalarından görüp blog havuzuna dalma isteklerini arttırdığı bir gerçektir.


  Blog Kullanırken
  1. Amacınızı belirleyin:
  2. Okuyucularınızı tanıyın:
  3. Gerçekçi olun:
  4. Sitenizi sık sık güncelleyin:
  5. Blogunuzu halka tanıtın :
  6. Kaynaklarınıza link verin:
  7. Diğer bloglara link verin.
  8. Sevdiğiniz konular hakkında yazmaya çalışın:
  9. Sabırlı olun:

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Profesyonel blog yazarlarının 10 sırrı

  İyi bir yazıyı gördüğümüzde hemen fark eder ve okumaya devam ederiz kötülerdense mümkün olduğunca kaçarız. Bu durumun önüne geçmek içinse iyi yazı yazma konusunda profesyonel yazarların 10 sırrına göz atabilirsiniz:

  1. Klişelerden kaçının

  Bu aslında bilinen bir şey klişeler insanların hayal ettiğinden de kötüdür. Klişe bir fikir ya da ifade biçiminin aşırı derecede kullanılmasıyla etkisini yitirmesidir geldiği noktada anlamını kaybetmesi sıkıcı hale gelmesidir.

  Yakın zamanda bloglarda gördüğüm bazı klişeler:

  ○ Bugünlerde ve yaşadığımız çağda

  ○ Kesinlikle sıkıcı değil

  ○ Yeşil ışık yaktı

  ○ Büyük boyutlara yükseldi

  ○ Fırtına öncesi sessizlik

  Klişelerle ilgili sorun ya da çekici taraf söylemek istediklerimizi tam olarak yansıtıyormuş gibi görünmeleridir bu yüzden de bu bayağı ifadelerin çekiciliğine kapılırız. Ancak her seferinde yazınızın etkisini azaltır okuyucunun zihnini kapatır ve amatör bir yazar olarak görünmenize yol açar. Öyleyse aşırı kullanılagelen sözlerden kaçının. (Evet biliyorum veba gibiler)

  2. Konuştuğunuz gibi yazın

  Konuşma dilini kullanın. Ayrıca eksiksiz cümleler kullanmak zorunda da değilsiniz.

  Bunu şöyle düşünün; eğer bir şeyi sıradan konuşma dilinde ifade edemiyorsanız onu yazmadan önce iki defa düşünün. Bir blog; takipçilerinizi bilgilendirip eğlendirecek arkadaşça bir sohbet ortamıdır. Bir ders ortamı akadamik tez ortamı ya da konuşma kürsüsünden nutuk attığınız bir yer değildir.

  3. Okuyucularınızla arkadaş gibi konuşun

  Gerçek hayatta “sen” ve “ben” gibi ifadeleri sıkça kullanıyoruz öyleyse bunları bloğunuzda da kullanın sanki arkadaşlarınızla yemekte konuşuyormuşsunuz gibi. Bu konu uzun süre akademik yazılar yazmış olanlara zor gelebilir (aslında iyi yazı yazma derslerinin çoğu bu gruba zor gelir) ama iyi yazarlar günümüzde ‘ben’ ‘sen’ gibi ifadeleri kullanmayı severler çünkü bu sayede doğrudan okuyucuyla konuşurlar.

  4. Anekdotlar kullanın

  Bu küçük hikayeler bir bloğun baharatıdır. Tabi bir noktaya kadar fazla olduğunda kimse onları okumak istemez. İnsanlar kendileri hakkındaki hikayelere bayılırlar. Anektodlar vermek istediğiniz bilgiyi insancıllaştırır ve okuyucunun dikkatini çeker.

  5. Paralellik

  Biraz teknik gelebilir ama anlamı; kullandığınız cümlelerde aynı dilbilgisi yapısını koruyarak dengeyi sağlamaktır. Bir sonraki noktaya geçmeden önce paralelliği sağlamak yazma tarzınızı geliştirir ve okunabilirliği artırır.

  Bir blogda bulduğum tipik bir örnek:

  “James futbol ve hokey oynamaktan hoşlanır. Tenis oynamayı da sever.”

  Bunu şöyle söylemek daha iyi:

  “James futbol ​​hokey ve tenis oynamaktan zevk alır.”

  6. Sıfatları idareli kullanın

  Öğrencilerime iyi bir yazıyı nasıl tanımladıklarını sorduğumda genellikle kafaları karışmış bir biçimde bakarlar (ama tekrar söylüyorum çoğu zaman böyle bakmaya meyillidirler). Sonuçta belli belirsiz bir el kalkar ve cesur öğrenci iyi yazı “tanımlayıcıdır” der. Tanımlayıcının anlamı bir sürü sıfat ve açıklayıcı kelime kullanmaktır.

  Birçok insan buna inanıyor. İşin ilginç yanı bu en kötü yazı biçimine yol açar ki bu da müthiş motiflerle bezeli bir düz yazıdır.

  Mark Twain bu konuda en iyisini söylemiş: “Bir sıfat gördüğünüzde onu öldürün”

  Aslında 20 Mart 1880 tarihli DW Bowsera yazdığı mektupta Mark Twain tam olarak şöyle diyor: Sade basit bir dil kısa kelimeler ve net cümleler kullandığını fark ettim. …. Bir sıfat yakaladığında onu öldür. Hayır demek istediğim tamamını değil ancak büyük bir çoğunluğunu öldür böylece geride kalanlar değerlenir. Birbilerine yakın olduklarında etkilerini kaybederler. Geniş bir alana yayıldıklarında etkileri güçlüdür. Sıfat alışkanlığı ya da kelime yoğun alışkanlık kişiye bağlıdır bunlardan kurtulmaya çalışmaksa zordur.

  7. Dahası

  Okuyucularınızın kafasını mengeneye sokmalarına yol açacak diğer bir konuşma biçimi heybetli zarflar kullanmaktır. Beğenilen roman yazarı Stephen King ‘Yazarken’ adlı kitabında cehenneme giden yolun zarflarla kaplanmış olduğunu söyler.

  Zarflar cümlelerinizi kalabalıklaştırır ve iyi yazı açısından değersizdir .

  Basitçe söylemek gerekirse zarflar zayıf fiiller destekler. Fiillerin cümlenizin V8 motoru olduğu düşünülürse zayıf ve etkisiz olanları zarfla desteklemeye ihtiyacınız olacak ki bu iyi görünmeyecek.

  Her yazılı metindeki ünlü örnek:

  “Adam bitkin bir halde güç bela tepeye yürüdü”

  Bunu söylemenin daha iyi yolu:

  “Adam tepeye güçlükle yürüdü”

  Yani örneğin “şüpheli biçimde taşındı” ifadesi yerine “gizlice taşındı” yazmak daha doğru. “Alay edilmiş” yerine “acımasızca sataşılmış” ya da “fırladı” “depar attı” yerine “hızlıca koştu” gibi ifadeleri kullanmayı düşünün.

  Spesifik fiil ve isimleri kullanın ve sıfat ve zarflarıysa tutumlu bir şekilde kullanın. Biraz teknik gelebilir ama bir parça uygulamayla cümlelerinizin gücünü artırabilir ve yazınızın zevkle okunmasını sağlayabilirsiniz.

  8. Ünlem işaretileri!

  Bunu söylememe gerek var mı bilmiyorum ama ünlem işaretleri yazınıza coşku katar. Bu günlerde çoğunlukla ironik anlamda kullanılıyor bu yüzden coşkulu gençlerden değilseniz dikkatli kullanın.

  9. Kısa tutun

  Cümlenizin anlamını bozmayacak şekilde ekstra ifade ve kelimeleri kaldırarak yazınızı daha öz ve güçlü hale getirin. Cümlenize bakın; daha kısa ve öz hale getirmek için bazı kelimeleri atabilir misiniz? Her zaman azı daha iyidir.

  10. Laf kalabalığı mı yoksa sebep sonuç mu?

  İnsanların sizi ciddiye almasını istiyorsanız kanıta dayanan bakış açısını benimsemelisiniz. Neden yazdığınız gibi düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi vakalar araştırmalar ya da istatistiklerle desteklemeye çalışın. Aksi takdirde sadece laf kalabalığı yapan bir konuma düşebilirsiniz.

  Kaynak: Prrehberi.com

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bi tane yapıyom şimdi güzel olacak gibi
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş