Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kendini Doğru İfade Eden Fark Yaratır

  İş görüşmelerinden eliniz boş ayrılıyorsanız elbette bunun bir nedeni vardır. Emerson “İnsanın yarısı kendisi diğer yarısı kendisini nasıl ifade ettiğidir” demiş. Peki siz kendinizi doğru ifade etmeyi biliyor musunuz…


  İNSANIN YARISI KENDİSİ DİĞER YARISI KENDİSİNİ NASIL İFADE ETTİĞİDİR

  Bu satırları okuyan sen birçok iş ilanına başvurmuş birçok kariyer portalına özgeçmişini kaydetmiş danışmalık şirketlerine özgeçmiş göndermiş belki de sayısız iş görüşmesi yapmış ama sonuç alamamış olabilirsin. İş aramak kolay bir süreç değil işsizlik oranının hala yüksek olduğu üstelik küresel krizin her ülkeyi etkilediği bu dönemde hiç değil. Böyle bir durumda iş arama sürecini nasıl ele almak gerekir? Bu köşede sizlere bu konuda yardımcı olacak küçük taktikleri paylaşacağım.

  Özgeçmişin kişiliği vardır

  Her şeyden önce iyi hazırlanmış bir özgeçmişin olmalı. Akılda kalan bir özgeçmişin kişiliği vardır. Bu kişiliği kullanılan kağıttan yazı karakterine seçilen kelimelerden güzel Türkçe ve net ifadeler oluşturur. Yanlış bilgi kesinlikle olmamalıdır.

  Unutma! Özgeçmişin seni temsil eder. Özgeçmişinde değerlerin ifade edilmiş olsun kişiliğini yansıtsın. Özgeçmiş iş görüşmesinin kapısını açar.

  En çok iki sayfa olmalı


  İyi hazırlanmış özgeçmişin sağlam bir yapısı vardır. İdeal özgeçmiş bir sayfadır en fazla iki sayfa olmalıdır. Gereksiz bilgilerle doldurulmamıştır. Ad ve iletişim bilgileri ile başlamalıdır. Kişisel Bilgiler Kariyer Hedefi Deneyim Eğitim Yabancı Dil Hobiler Dernekler sırası örnek olabilir.

  Açık ve net ifade edilmiş kariyer hedefin gerçekçi olmalı ve çalışacağın şirkete yapacağın katkıları da içermelidir. Özgeçmişinde deneyimlerini başvurduğun pozisyona göre öne çıkar. Satış görevi için satış deneyimlerin yöneticilik pozisyonu için yönetim deneyim ve becerilerin ön plana çıkmalıdır.

  Son işi ilk sıraya yaz
  Son iş ilk sırada olmalıdır ve en fazla ondan bahsedilmelidir. Çalıştığın her şirket ve görevde SORUMLULUKLAR/GÖREVLER ve BAŞARILARını iyi ifade etmen ve olabildiğince rakamsal örnekler vermen gereklidir. Daha önce çalıştığın işyerlerinden ayrılma nedeni veya özelliği yoksa ilkokul ve liseyi yazmana gerek yok.

  Hobi ve aktivitelerde sıradan şeyler değil senin değerlerini güçlü yönlerini becerilerini kişiliğini yansıtanları yaz. Çok kişisel bilgiler ve yorumlardan kaçın. Birkaç çeşit özgeçmişin olmalı ve bildiğin diğer dillerde de yazılmalıdır. Yabancı dilin çok iyi değilse bu dilde özgeçmiş hazırlama.

  Dilbilgisi ve yazım hatasına dikkat!

  İlk başvuruda referansların yazılması zorunlu değildir. Özgeçmişini üç dört ayda bir güncellemeni ve kariyerinde bir değişiklik olduğunda beklemeden özgeçmişine eklemeni öneririm. Kontrol için mutlaka başkalarına okut.

  Dilbilgisi ve yazım hatası kesinlikle olmamalıdır. Güzel bir ifade ve zengin bir Türkçe kullanılmalıdır. Aktif cümleler ve fiiller kullanmaya özen göster. Özgeçmişe başlık koyulmaz altına imza atılmaz. Argo ya da sokak dili kesinlikle kullanılmaz. Abartılı anlatımdan özellikle uzak durulmalıdır.

  Özgeçmişinde iyi kalite A4 kağıdı 12 punto ve Times Arial Calibri gibi yazı karakteri kullanmanda fayda var. Özgeçmişe konulan fotoğraf çok önemlidir. İyi çekilmiş düzgün ve bakımlı olduğun bir fotoğrafını eklemelisin. Ön yazının kısa tutulmasında iş ilanında kullanılan sözcükleri içermesinde ve başvurunun nedenlerini içermesinde fayda var.

  * Emerson ‘İnsanın yarısı kendisi diğer yarısı kendisini nasıl ifade ettiğidir’ demiş. Özgeçmişinde kendini ifade etmeye başlıyorsun bunu başardığında iş görüşmesine büyük olasılıkla çağrılacaksın.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bir insan kendini ifade edemedikten sonra sıradan biri ve ezilen taraf olur.
  Kendini ifade edebilmek özgüven duygusunu arttıracağı için olumsuzluklara karşı daha güçlü olabilmeyi sağlar.
  Kendine güvenmeyen insan zaten toplum içerisinde kendi kendini sindirir.
  Varlığından kimsenin haberi bile olmaz.
  Biraz çenebaz olmakta kendini doğru ve güzel bir şekilde ifade etmekte fayda var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş