Bizler oldukça yaratıcı insanlarız. Her türlü zorluğa rağmen inancımız sayesinde bir şekilde de çözümü buluyoruz. Bulamasak da geçici yöntemlerle hayatımızı devam ettiriyoruz.

Belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda kendimizi kurtarmak adeta bulaşıcı bir yetenek halini almış. Daha dün köyünden kalkıp büyük bir şehre gelen insan bile kısa bir sürede bu yeteneğin hakkını veriyor. Ne de olsa yarını belli olmayan bir milletiz. Her anın kıymetini bilmeli ve ona göre davranmalıyız.

Belki düşüncemde haksız olduğumu içinizden geçirdiniz. Birçoğu yarınlarını düşünerek tutumlu yaşıyor her şeyin hesabını yapıyor diyeceksiniz. Ancak günümüz dünyasında her yandan gelen teklifler o kadar cazip ve ateşli ki birkaçına karşı koysak da bir sonrakinde kesin fire veriyoruz. Kıt kanaat yapılan birikim hevesimiz de bir daha geri gelmemek üzere kaçıyor.

Açıkçası bende birikim yapamayanlardanım çünkü biri ürün ya da hizmete sahip olduğumda sanki bunu satandan daha çok karlı çıkacakmışım sevdası hepimiz gibi beni de derinden etkilemiş durumda.

İşin ironik yanı her şeye çözüm bulan bizler kendi kabuğumuzu o kadar benimsiyoruz ki yaşımız ilerledikçe yeteneklerimizi birer birer fark ederken bir başkasının bunu fark edip köşeyi dönme hayalleriyle köreliyoruz. İnsanın kendisine söz geçirmesi zordur bilirim ancak bir başkasına sadece kendi menfaatiniz doğrultusunda söz geçirmek daha da zordur.

İlerleyen zamanla birlikte belli başlı korkuları üzerimizden attığımıza göre artık aklımızdaki o uçuk kaçık fikirleri olmasa da en azından denedim diyebileceğimiz işleri ortaya sunmalıyız. Destek görün ya da görmeyin insanlar fikirlere değil de eylemlere göre hareket ediyor. Sadece fikirde kalırsak dünya kadar neden olmazları dinleriz.

İnancımızla dört kolla sarılırsak inanın kat ettiğimiz yol bu işin sonucundan ziyade kendimizi tanımak ve neler başarabileceğimizi görme yolunda daha çok yol almamızı sağlar. Artık o eski ben olmayız.

Bizler gibi milyonlarcası o eski ben'i geride bırakmak için nelerle mücadale ediyor az çok farkındasın. Sen de artık kendini geride görmekten vazgeç ve o küçük adımı ilk fırsatta at. Kim bilir kaç zamandır bekliyordun? Belki denedin ama türlü türlü sıkıntılar sana musallat oldu. Vazgeçmediğini göstermek kendi gücünü tekrar hissetmek için en önemlisi kendine verdiğin değeri arttırmak için şu an aklından geçen o adımı at. Artık bambaşka birisin ve huzurlusun.

Her şey inanmakla başlar ve o adımı atmak.

Turgay Gezici

alıntı