Negatif düşüncenin zararları nelerdir ? Bu düşünce tarzının insan bedenine ve ruhuna verdiği zararlar günümüz bilimsel çalışmalarının da gösterdiği gibi saymakla bitmiyor. Sürekli olumsuz düşünce üretmeyi alışkanlık haline getiren kişilerde pek çok fiziksel hastalık baş gösteriyor.Carnegie Mellon üniversitesinde yapılan bir araştırmada 18-25 yaş arasındaki 193 sağlıklı katılımcıya burun damlası aracılığıyla soğuk algınlığı virüsü veren bilim insanları aynı zamanda katılımcıların duygusal tutumlarını da değerlendirdiler. Mutluluk zindelik ve dinginlik gibi pozitif duygu eğiliminde olan katılımcılar ile kaygı kızgınlık ve can sıkıcı düşünceler gibi negatif duygu eğiliminde olan katılımcıları belirleyen araştırmacılar her iki gurubuda karantinaya alarak birbirinden bağımsız olarak izlemeye başladılar.

Soğuk algınlığının belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte müküs (sümüksü sıvı) üretimini takibe alan uzmanlar katılımcıların kullandığı kağıt peçetelerde dahil olmak üzere her hastanın toplam müküs üretimini kaydettiler.

En az müküs üreten katılımcıların en pozitif tutuma sahip olanlar olması pozitif düşüncenin yarattığı biyolojik etkiyi doğuruyordu. Sonuçlar apaçıktı.Pozitif katılımcılar hem daha az müküs üretiyor hemde hastalığın genel olarak daha az belirtisini gösteriyorlardı.Bütün katılımcılar hasta olmasalar da hasta olanlar arasında negatif duygu durumuna sahip olan katılımcılar pozitif duygu durumuna sahip olanlara oranla çoğunluktaydı.

Negatif düşünmenin zararlarına karşılık iyi düşünün iyi hissedin iyi olun. Beden ve zihin inanılmaz bir şekilde birbirine ayna görevi yaparlar. Hiç üzgün olduğunuz bir anda omuzlarınız dimdik göğüs dışarı baş dik durabilirmisiniz?Ya da çok mutlu olduğunuz neşeli bir anda bir kenarda elleriniz kollarınız bağlanmış başınız yere dönük kaşlarınızı çatmış olabilirmisiniz? Olumlu duygu ve düşüncelerinize göre de olumsuz duygu ve düşüncelerinize göre de bedeniniz şekil alır. Bütün hücrelerimiz kaslarımız içinde bulunduğumuz zihin durumuna göre çok hızlı bir şekilde fizyolojik bir değişiklik içine girer.

Mesela öfkelendiğinizde daha sık ve kısa nefesler alırsınız nabzınız yükselir çeneye ve ellere kan pompalanması artar. Kötü bir şey düşündüğünüzde ister geçmişten gelen bir anı olsun ister gelecekten bir hayal hemen bedende bu hayale eşlik eder.Bedende o kötü duygunun şekillenmesi canlanır. Bu yüzden sık sık tekrarlanan olumsuz duygu ve düşünceler her seferinde bedene zarar verirtoksin üretir. Bir gün hastalık olarak karşınıza çıkar. Bunlarda negatif düşüncenin zararlarının insan bedeni üzerindeki olumsuz etkilerinin bir göstergesi olur.

Gün içinde en çok hangi düşüncelerdeyseniz bedeninizde daha çok o şekli alır. Negatif düşüncelerin zararlarını pozitif düşüncenin ise faydalarını görürsünüz. Zihinde bedende hiçbirşey yokken en çok vakit geçirdikleri pozisyona kolaylıkla giriverir. “Otomatik kontrol sistemi”. Çok kızgınsanız hiçbirşeye kızmadığınız anlarda bile kendinizi kızgın bir görünümde bulabilirsiniz. Ya da insanlar size sorar “sen bir şeye mi kızgınsın” diye.

Bu bilgiler ışığında bedenlerimizi kontrol edemediğimiz zaman zihnimizi zihnimizi kontrol edemediğimiz zamanlar da bedenimizi kontrol ederek kendimizi sağlıklı bir pozisyona sokabildiğimizin farkındalığını fark edebiliriz.

Sağlıklı bir yaşam için zihninizin ve bedeninizin durumunu kontrol edin. Olumlu düşünmekten bir zarar gelmez. Olumlu vücut pozisyonlarında bulunmaktan da bir zarar gelmez en fazla kendinizi iyi hissedersiniz. Oysa olumsuz zihin ve beden daha fazla olumsuzluk ve hastalık getirecektir. Negatif düşüncenin zararlarını sizler için araştırarak kısaca bahsettik sizler bu kısa detayın altındaki büyük anlamları keşfederek işe pozitif düşünmekle başlayabilirseniz pozitif düşünen insanlar olarak çok güzel yollarda yürüyebiliriz.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin.