Başkaları tarafından sevilmek takdir edilmek hemen hemen herkesin hoşuna gidecek bir davranıştır. Ancak bu davranışı diğer insanların zihinlerine kazımak ve onların güvenini sağlamak çok kolay bir şey değildir. Karşınızdaki kişilerin sevgisini ve güvenini kazanmak uzun süreçler sonucunda elde edilebilecek bir durum.

Örneğin sizden hoşlanmayan bir insanın sevgisini kazanmak için öncelikle o kişinin sizin hakkınızda ki görüşlerini düşüncelerini ve ön yargılarını değiştirmeniz gerekiyor. Bu da sizin değişmenizi ve kişisel olarak gelişmenizi gerektirecek bir takım davranış demek.

Peki bu güven ve sevgi ortamını nasıl oluşturacaksınız?

Sevgi insanları birbirine yaklaştıran ve kurulması zor olan bir bağdır. Sevgi olduğu sürece insanlar birbirine güvenir ve saygı duyar. Yani bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Örneğin sizden ve hareketlerinizden hoşlanmayan ve sizinle aynı ortamda bulunmayı istemeyen bir kimseyi hayal edin; onu etkilemeye davranışlarınızla başlayabilirsiniz. Oturup kalkmanıza konuşmanıza hitap şeklinize dikkat ederek onları değiştirmelisiniz ki o insan sizin gerçekten değiştiğinize inansın. Genel olarak onun ilgi alanlarını inceleyin ve bunlar hakkında bilgi edinin.

Zamanı gelince yani bu konular açılınca sizde düşüncelerinizi belirtin ve karşınızdaki kişinin beğenisini kazanın. Patavatsız olmayın nerede ve ne zaman konuşmanız gerektiğini bilin. Karşınızdaki insanlarda göz teması kurmaya çalışın. Onların söylediklerine kulak verin ve gerçekten onları dinlediğinizi gösterin. Bu gibi olguları davranış haline getirmek sizin için pozitif bir etki yaratacak ve insanları sizin için sempati duyacak.

Yalnızca belirli kimseleri etkilemek için yapılan davranış değildir bu davranışlar. Bu davranışlar genel itibari ile insanları etkilemek ve onlar üzerinde bir beğeni oluşturmanıza yardımcı olacak davranışlardır. İnsanoğlu normal şartlarda kendisine sevgi saygı ve hoşgörü ile yaklaşan hiçbir canlıyı asla geri çevirmez.

alıntı