Alkol uyuşturucu gibi madde bağımlısı insanlara el uzatabilmemiz için öncelikle onların içinde bulunduğu durumu iyi anlamamız gerekir. Madde bağımlısı kişi toplumdan dışlanmış yakınları tarafından sorumsuz olarak etiketlenmiştir. Gerek toplum gerek yakın akrabaları arkadaşları bu kişilere güvenmemektedir.

Madde bağımlısı kişi çevresinden aldığı tüm bu tepkiler sonucunda karamsar hayattan beklentisi kalmamış bir tavır sergiler. Çünkü değişse bile kimsenin kendisine güvenmeyeceğini artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünmektedir. Özgüveni kalmamıştır.

Öncelikle kişinin zihnindeki şu düşünceyi değiştirmek gerekir. "Evet şuan sen madde bağımlılısın ama bu durum fazla madde kullanmanın getirdiği sonuçlardır. Senin kişiliğin ile ilgisi yoktur bu sonuçların. Mesela nasıl hastalandığımızda ateşimiz çıkar. İlaç alıp tedavi olunca eski sağlıklı halimize döneriz. İşte bunun gibi sende şuan bağımlılık hastasısın ve bu hastalığın sonucu olarak insanlar sana güvenmediler. Tedavi olup madde bağımlılığından kurtulduktan sonra yine eski hayatına döneceksin."
Kişiyi bu şekilde telkin ettiğiniz zaman; kişi kendisinde bulunan tüm kötü özelliklerinin madde bağımlılığından kaynaklandığını bunu kişiliğiyle ilgisi olmadığını düşünecek ve ümit ile dolacaktır.

Eğer karşınızdaki kişiye ümit aşıladınız ve birşeyler yapma isteği uyandırdıysanız.. Şimdi ona tüm kalbinizle güvenin. Birisinin kendisine güvendiğini görünce hastalığından kurtulmak için çaba gösterecektir. "Sen yapamazsın sen zaten böyle geldi böyle gidersin.." vb konuşmalar insanların özgüvenini sarsar olumlu sonuç doğurmaz.

Madde bağımlısı insan kendisini değersiz hisseder. O yüzden bu kişiye değer verdiğinizi onun düşüncelerini önemsediğinizi hissettirin. Onu tüm yanlışlarıyla olduğu gibi kabul edin. Sizin yanınızda kendini rahat hissetmesini sağlayın. Olumlu taraflarını bulun ve keşfedin. Bu kendisini değerli hissetmesini sağlayacaktır.

Bizlerin mutlu yada mutsuz olması olayları ne kadar kafamızda büyütüp büyütmediğimizle ilgilidir. Madde bağımlısı için kendisi dünyada o kadar kötü bir konumdadırki. Bunu onun zihninde küçültün herkes yaşamının bazı evrelerinde kötü zamanlar geçirebilir kötü işler yapabilir. Önemli olan daha sonra bunların bilincine varıp değiştirmek ve eski güzel günlere dönmektir. İçinde bulunduğu durumun dünyanın sonu olmadığını ve geriye dönüşün herzaman mümkün olduğu inancını aşılayın.

Dinimizde de bu olumlu bakış açısı vardır. Ne kadar günah işlersek işleyelim tevbe ettiğimiz takdirde hiç günah işlememiş gibi tertemiz olacağımızı biliriz.