Önce insan kendini tanımalıdır. Siz kimsiniz? Bunu kendinize sordunuz mu? Ad ve soyadınızı sesli söyleyerek başlayın kendinizi tanımaya. Önce kendinizi sevin. Evet komik belki ama. En son ne zaman saçınızı okşadınız? Kendinize değer vermezseniz kimseye değer veremezsiniz. Kendinizi ihmal etmeyiniz. Bu huzur verici..motivasyondur.

İnsan varolduğunu hissetmek için konuşmalıdır. Sessiz bir ortamda gözlerinizi kapatıp adınızı söyleyin kendinize. Kendi egonuzu hissedin. Varlığını hissetmeyen her insan aslında kalabalıkta bile yalnızdır. Önce hisset..

Hayal kurmalısınız. Kendinize zaman ayırıp olumlu ve gerçekleşmesini istediğiniz hayaller kurun. İnanmak gerekir. İnanç; yolu yarılamaktır. Önce inanın! Gerçekleşecek..Odaklanın. Derin bir nefes alıp verin. Başlayınız güzel hayaller kurmaya. Gözlerini kapatın. Örneğin; şimdi denizde yüzüyorsunuz. Ve her kulaç atışınız da sizi üzen kötü bir olayı anımsayıp geri de bıraktığınızı düşünün. Yani siz ileri gittiniz artık. Sizi üzen olay arkada kaldı. Geçmiş oldu. Siz gelecektesiniz. Ruhunuzu arındırdınız. Karaya çıkabilirsiniz. Bu motivasyon içerikli hayaldir. Yani rahatlamak için bu tarzda hayal kurulabilir. Güzel ve olmasını istediğiniz hayallerde kurabilirsiniz. Sevdiğiniz kişiyi düşünüp onunla evlendiğinizi hayal ediniz. Olumlu enerjiler size huzur verecektir. Kendinizi sevin...