Yaşamlarımızı kolaylaştırmak hedeflerimize varmak yolunda çalışmalar yaparken ailemizin arkadaşlarımızın etrafımızdaki insanların desteğine teşvikine fikirlerine dostluklarına sevgi ve yakınlıklarına ihtiyaç duyarız.

Güçlü ilişkilere sahip olmak başarımızda büyük rol oynayabilir. Onun için bizi şu veya bu şekilde destekleyen insanlara sahip olmak önemlidir. Bu insanları yaşamımıza çekmenin ve yaşamımızdaki insanlarla da güçlü ilişkiler kurmanın en temel unsurlarından biri teşekkür etmektir.

Bunun için günde en azından 5 kere teşekkür etmeyi alışkanlık haline getirmek şeklinde bir çalışma yapabiliriz. Hayatımızdaki insanlar bizim için irili ufaklı pek çok iş yaparlar.

Sabah ekmeğimizi getiren apartman görevlimize iş yerinde çay servisi yapan hanıma beklenmedik misafirimizle vakit geçirmemiz için bizimle tatilini değiştiren iş arkadaşımıza akşam bizi yemeğe çağırıp bir de yemediklerimizi paket edip veren annemize katılamasak bile bizi evinde vereceği partiye davet eden arkadaşımıza restoranda bize güleryüzle servis yapan garsona gideceğimiz yere güvenli bir şekilde götüren taksi şoförüne teşekkür edebiliriz.

İnsanlar genellikle küçücük bir teşekkürden çok mutlu olurlar bize teşekkür edildiğinde biz de mutlu oluruz; öyleyse bu eylemi günlük hayatımızın bir parçası yapmaya hemen şimdi başlayalım..

Karşımızdaki kişiye teşekkürümüzü sözlü olarak ya da mesajlarımızla ifade edebileceğimiz gibi özel armağanlarla da ifade edebiliriz. Bu armağanların çok pahalı olması da gerekmez. Bir not defteri süslü bir kalem bir kitap minik bir biblo hatta arkadaşımızın sevdiği elmalı kekimiz bile güzel bir teşekkür armağanı olabilir.

Ortada bir neden yokken sadece içimizden geldiği için de armağan verebiliriz. Armağan vermek bir yandan karşımızdaki kişiyi mutlu eder bir yandan bizim mutluluğumuzu artırır öte yandan da şükran duygumuzu gösterdiğimizden sahip olduklarımızın paylaşarak çoğalmasını sağlar.

Ve işte hepsinin özü; küçük şeylere duyduğumuz memnuniyet ve şükran duygusu büyük şeyleri de hayatımıza çeker.

alıntı