Eski bir söz vardır; “Nereye gittiğini bilmiyorsan her yol seni oraya götürür.” Aynısı kişisel gelişim için de doğrudur. Kişisel gelişim yolunda ilerlemeye başlayan herkes büyümek yolculuğa başladığı an’a göre çok daha gelişmiş bir noktada olmak ister. Ama başlarken hangi yolu seçeceğine karar vermek kendi içinde ve dışında son derece zorlayıcı bir durumdur.

Şu soruyu düşünelim: “Arkanızda nasıl bir geçmiş bırakmak istiyorsunuz?” Bu durumda geçmiş arkamızda bıraktığımız başarılardır. Ama bu geriye bakış müşterilerle geçmişleri hakkında konuşurken peşinde koştuğum şeyin yalnızca küçük bir parçasıdır. Ne de olsa cenazeleri için plan yapmıyoruz!

“Geçmiş” sözcüğü dikkatimizi yaşamlarımızın toplam resmine ve amacına odaklar. Kariyer hedefleriniz finansal hedefleriniz ya da ilişki hedefleriniz olması harikadır; ama çoğu zaman bu özel başarıların peşinden koşmak uğruna yaşamımızın diğer yönlerine aldırmamaya eğilim gösteririz. Bu dengesizlik kaçınılmaz olarak büyümemizi yavaşlatır ve sık sık sağlık sorunlarına yol açar.

Gerçek kişisel gelişim bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Bu yaklaşımda yaşamınızın ideal resmini belirlemiş ve bu toplam yaşam amacınıza ulaşmayı destekleyen bir hedef geliştirmiş olursunuz. Geçmiş sizin bütün yaşam amacınız olduğundan bir geçmişe sahip olmak kişisel gelişime bütünsel bir yaklaşımla bakmakta çok önemli bir adımdır.

Dolayısıyla bir geçmişe sahip olmanın fantastik yararlarından biri hedeflerinizi yaratmanıza ve düzenlemenize yardımcı olabilmesidir. Bu size yaşamdaki tüm çabalarınızın yönlendirileceği ideali sağlar. Ama iyi düşünülmüş bir geçmişe sahip olmak çok daha fazlasını sunar. Herhangi bir projede olduğu gibi kendiniz üzerinde çalışırken her zaman dikkatinizi dağıtacak şeyler olacaktır. Üstesinden gelinecek alışkanlıklarımız erteleme biçimlerimiz zaman ve enerjimize ihtiyaç duyan insanlar vb. vardır. Geçmişin gücü öyle birşeydir ki bu alışkanları yenmek ertelemeden kaçınmak ve çevremizdekilerin ihtiyacına yoldan sapmadan yanıt vermek için çok güçlü bir araç sunar.

Aslında bu sapmaların üzerimizde bu kadar etkili olmasının nedeni bizi gerçekten gitmek istediğimiz yöne götürecek herhangi bir gücün bulunmamasıdır. Ama gününüz geçmişin etrafında şekilleniyorsa bu dikkat dağıtıcı şeyler etkisiz kalır. Ertelemenin getirdiği kısa vadeli zevkler geçmişinizin potansiyeli karşısında soluklaşır. Hedeflerinize bağlı kaldığınız sürece bu hayali gerçekleştirmeye her zaman bir adım daha yaklaşmışsınızdır.

alıntı