Aklınızın bir yerinde sürekli duran ve yapmanız gerektiğini bildiğiniz ama bir türlü yapamadığınız yapmamak için türlü türlü bahaneler bulduğunuz o değişiklikler neler? Mesela abur cubur yemeyi bırakmak mı? Yoga ve meditasyona başlamak mı? Diş ipi kullanmak mı? Ofisinizi düzenli tutmak mı?
Eminiz ki hepsine iyi niyetinizle karar verdiniz ve gerçekten de bu değişiklikleri yapmaya kararlısınız ama bir şekilde bu yeni adımları atamıyorsunuz. Ya da zor geldiği için vazgeçtiniz.
Her seferinde bir alışkanlığa odaklanın
-Vazgeçmek istediğiniz kolay bir alışkanlığınızla işe başlayın. Yeni beceriler geliştirin ve ondan sonra daha zorlara geçin.
-Yeni alışkanlığınızı kazanmak için kendinize zaman tanıyın. Belki istediğiniz gibi bir yoga matı almalı ya da meditasyon alanı sağlamalısınızdır.
-Yeni bir alışkanlığa sahip olmadan en az 6-8 hafta önce bu yeni kararınıza konsantre olun. Çünkü bizler yeni bir alışkanlık edindiğimizde aynı zamanda beynimizde de yeni sinir yolları oluşur. Bu sinir yolları için sabırlı olmalı ve kendimize zaman tanımalıyız. Bu noktada irade ve kararlılığa ihtiyacımız vardır.
-Hergün yaptığınız bir alışkanlığı değiştirmekle başlamak başarı şansınızı arttırır.
-Her yeni alışkanlığınız için kendinize bir ödül verin .
-Arkadaşlarınızdan ailenizden ve bu konudaki deneyimli insanlardan yardım alın.
-Her iki ayda bir kendinize yeni bir alışkanlık edinin. Şimdi kendinizi 12 ay sonra 6 yeni ve daha iyi alışkanlığa sahipken hayal edin.
Hayatınızı her seferinde bir alışkanlığı değiştirerek yenilemeyi başardınız!