Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Geçmişe kapatılan kapı ve ardındakiler - Unutmak

  Yazan: Prof.Dr Bengi Semerci


  Yıl 1990 asistanım henüz... İlk kez bir televizyon programına çıkacağım hocamın isteği üzerine. Konu "unutkanlık". Canlı yayın değil ve ben ilk kez kameralarla karşılaşacağım. Sunucu hanım bana önceden 5 tane soru söyleyerek bunların yanıtlarını isteyeceğini bildirdi. Çekim başladı söylediği soruları sorup yanıtları aldı. Bitti sanırken daha önce bahsetmediği bir soru daha sordu. Doğal olarak ben de yanıta "evet bunu unuttum" diye başladım. Sonradan izleyen herkes bunun bir espri olduğunu düşündü. Oysa ben yanlış kullandığım kelimeye takılmıştım. "Unuttum"... Unutmam için önceden belirlemem bilmem planlamam gerekti. Ben unutmamıştım. O gün iki şeye karar vermiştim. Biri bir daha asla hiçbir programda önceden soruları konuşmadım; her şey doğal akışıyla gitti. Diğeri ise unutma unutulma unutkanlık gibi sözcükleri kullanırken anlamlarını hiç unutmadım.

  ''HER ŞEYİ UNUTUYORUM!''

  Unutma üzerine edebiyatlar unutma üzerine savaşlar unutma üzerine intikamlar hayatlar kurulmuş. Kimi zaman unutulmaktan unutmaktan yakınmışız kimi zaman unutamamaktan. Kimi zaman unuttuk diye suçlanmışız kimi zaman unutamadık diye. Kimi zaman "unutacağım" diye haykırmışız kimi zaman "unutmayacağız unutturmayacağız" diye. Bazen unutmuş olmak zavallılık olmuş aşağılanmış bazen de unutamamış olmak. Doktorlara gitmişiz kimi kez "her şeyi unutuyorum" yakınmalarıyla yine doktorlara gitmişiz "unutamıyorum" yakınmalarıyla ve her defasında hasta saymışız kendimizi.

  Oysa hafıza son derece fizyolojik bir işlemdir: Beynimizin bir fonksiyonu. Ne kalbimize uzanır yolu ne de siyasi düşüncemize kişiliğimize. Yakınıyla uzağıyla hafıza bir beyin fonksiyonudur işte. Beyni etkileyen önemli hastalıklarda istemesek de dirensek de kaybolabilen; sıkıldığımızda üzüldüğümüzde tüm karşı koymamıza direnmemize karşın işleyen bir fonksiyon.

  Hafıza yakın ve uzak geçmişi doğru olarak anımsayabilme yeteneğidir. Bazı hastalıklarda aşırı artma görülebilir. Bir düşünün hiçbir şeyi unutamamak her şeyi hemen anımsamak hoş olmasa gerekir.

  Bazı hastalıklarda ise tamamen yitirebiliriz: Yani hiçbir şey anımsamama. Hatta kim olduğunuzu bile. Hafıza yitimi bazen geriye doğru olur ve geçmişi unutursunuz. Sanki ardınızdaki kapıyı kapatıverirsiniz. Ama hep kapının ardında ne olduğunu merak ederek. Bazen ileri doğrudur hafıza kaybı yani eskileri anımsarsınız ama yeni öğrendiğiniz her şey hemen uçar gider belleğinizden.

  Kimi zaman hastalar hafızalarındaki boşlukları doldurmak için uydururlar ve uydurduklarına inanırlar. Kimi zaman hastalık hafızanızda belli yerlerde boşluklar yaratır sadece. Ve yaşlanmanın demansın belirtilerinden biridir unutma. Geçmiş parlarken bugün anımsanamaz bir türlü. Depresyonda olduğu gibi dikkat eksikliğinde olduğu gibi öğrenilenler çabucak unutulabilir.

  Bunların tümü hastalık göstergesidir. Bazı durumlarda güzel şeylerin tadını unutmaktan yakınırız. Demli çayın güzel havanın yaşamanın... Oysa unutmayı yanlış kullanırız. Tatları unutmamışızdır sadece o denli üzgün sıkıntılı ve depresyondayız ki o tatları alamaz olmuşuzdur. Unutulmaktan korkarız çoğu kez. Habire ardımızda bizi anımsatacak unutturmayacak bir şeyler yaratmaya bırakmaya çalışırız. Öncelikle ailemiz dostlarımız sonra tüm dünyanın bizi unutmamasını arzularız. Aşık Veysel gibi bir gücümüz varsa alır sazımızı elimize "dostlar bizi hatırlasın" deriz. Ama böyle bir becerimiz yoksa içimizden sessizce diler ve çabalarız. Bir yandan birçok şeyi unutmaya çalışırken yaşamımızdaki bir çok insanı unutmayı arzularken unutulmamaya çalışırız.

  Unutmak da aynı oranda korkutur bizi. İnsanları öğrendiğimiz bilgileri yapmamız gerekenleri unutmaktan. Unutkanlıktan yakınırız geçirmeye çalışırız anımsamayı başarı sayarız ve yine de unutmaya çalışırız. Hafızamızdan mucize bekleriz. İstemediklerimizi siliversin hemen ve istediklerimizin altını çizsin. En çok da biten sevdalarda ve yapılan hatalarda arzularız bunu. Oysa hatalar unutulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki tekrarlanmasın ders alınsın daha doğrusu yapılsın.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben de bazen herşeyi unutmak istiyorum ama bunu beceremiyorum. Hafızam o kadar kuvvetli ki iyi kötü herşeyi bana hatırlatıyor. Ben kötü olanları unutmak istiyorum.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş