Uçaktan korkuyor sigarayı bırakamıyor kilolarla başa çıkamıyorsanız ünlülerin terapisti Paul Emery’nin tavsiyeleri işinize yarayabilir. 25 Mart-7 Nisan tarihlerinde Sapanca’daki Richmond Nua Wellness Spa’da eğitim ve terapi seansları yapacak olan Emery kendi geliştirdiği QEPR (Kuantum Duygusal ve Fiziksel Terapi) teknikleriyle vücudun dengesini sağlamaya çalışıyor.

Geçen hafta sohbet ettiğim Emery duygusal sorunlarımızın temelinde yaşam biçimimiz yediklerimiz içtiklerimiz gibi somut nedenlerin olabileceğine dikkat çekiyor. Modern yaşamın stresinin yaşam enerjimizin düzgün çalışmasına engel olduğunu belirten Emery kötü alışkanlıklar korkular ve kaygılardan kurtulmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

Fiziki etkinlikler:
1. Kendinizi kötü hissettiğinizde çay kahve kolalı içecekler yerine bir bardak su için. Bir süre dinlenin.
2. Bazı gıdalar parfümler hatta giysiler bile mutsuzluk yaratabilir. Gergin olduğunuzda korktuğunuzda kendinizi gözlemleyin. Ne yiyip içtiğinize bakın. Bir liste oluşturun.
3. Açık havada yürüyüş yapın. Temiz havada derin nefes almak en iyi ilaçtır.

Duyguları yönetmek:
1. Stres bedenin enerji akışını bozduğu için fiziki sorunlara neden olur. İyileşmek için önce sakin ve dengeli olmaya karar vermeniz gerekir.
2. Her gün temiz bir sayfa açın. Eski kirli bir tabakta yemek yemek yerine temiz tabakla güne başlayın. Geçmişi geride bırakın.

Enerjiyi dengelemek:
Emery kendi kendimizi “sabote” ettiğimizi savunuyor. “insanlar sorunları çözmenin kolay olduğuna inanırsa zaten en önemli adımı atmış olurlar” diyen ünlü terapist enerjisini düzeltmek isteyenlere şu tekniği uygulamalarını salık veriyor:

1. Sizi mutlu eden ve sevdiğiniz şeyleri düşünün. Gözünüzün önüne güzel görüntüler gelsin.

2. Zihniniz ve bedeniniz arasındaki enerjiyi dengelemek için önce elinizin alt kısmına diğer elinizle 10-15 defa hafifçe vurun. Daha sonra tek elinizin parmaklarının ucuyla burnunuzun altına 10-15 defa hafifçe vurun. Aynı işlemi sırasıyla iki elinizin parmaklarıyla gözlerinizin altına daha sonra koltuk altınızın 8 cam altındaki bölüme avuç içlerinizle vurarak sürdürün. Hareketi göğsünüzün ortasındaki bölüme tek elinizin parmak uçlarıyla vurarak tamamlayın. Bu rutini sizi rahatsız eden konuyu gerçekçi bir biçimde algılamak için sık sık tekrarlayın.

Yazar: Fatoş Karahasan

alıntı