Kişisel gelişimin en önemli konularından biriside ikili ilişkilerde iletişim düzeyinin yüksek ve sağlıklı olmasıdır. Güçlü ve kaliteli bağlantılar kurabilmek bunları korumak ve yeni bağlantılar kazanabilmek için bir yapılaşma içerisinde olunması gerekiyor. Ancak bu bağlantılarda temel sorun pek çok kişinin yaşadığı ve aslında her insanda belirli oranda bulunan çekingenlik duygusudur.

Gelişim uzmanları ve birçok girişimci kişisel gelişimde yapılanmanın önemini sık sık vurgulamakta. Çoğu zaman yatırımcılar girişimleri ve projeleri incelemen önce bu yapılanmanın arsında yer alan ekibi ve bağlantıları incelemektedir. Tüm bu bağlantıları sağlıklı kurabilmek ve gelişimi yine aynı ölçüde sağlıklı bir biçimde tamamlayabilmek için şu önerilere kulak verin!

1) Hayal edin ve başarın!

Dünya üzerinde herhangi bir konuda tek kişi olduğunuzu düşünmek yerine sizin gibi milyonlarca insanın aynı sorunları yaşadığını düşünün. Örneğin bir sunuma ya da bir panele konuşmacı olarak katılacaksanız gerilmek yerine o anı hayal edin. Bugün birçok şarkıcı konser öncesinde kendisini takip eden binlerce kişinin önüne hayalleri önünde çıkıyor.

2 ) Kontrolünüzü Kaybetmeyin

Geçmiş örnek içerisinde psikolojik olarak ihtiyaç duyduğunuz ortamı hazırladınız ve artık ilk bağlantıya hazırsınız. İlgiyi ve o an ki konuyu kendi üzerinizde toplamak yerine karşınızdaki kişiye bırakmanız ya da onun üzerinden konuyu dağıtmanız yapacağınız hataların dikkat çekmemesini sağlayacaktır. Ayrıca daha rahat hareket edebilmek ve kontrolü elinizde tutmak için bu öneriyi dinleyin.

3 ) Sizi sevmeyeni siz sevin!

Herkesin sizi sevmesini ya da hoş karşılamasını bekleyemezsiniz. Bu sorundan kaçmak yerine yüzleşmeyi tercih edin. Mümkünse sizi sevmeyeni siz sevin kucaklayın. Bu sizin işbirlikçi ruhunuzu öne çıkaracaktır.

alıntı