Adolf Hitler tescilli bir delidir… Hitlerin parapsikolojisi isimli kitabı okursanız bu kitabın Hitlerin kendini öldürmesinden dört yıl önce bir üniversite tarafından yayınlanan araştırma yazısı olduğunu Hitlerin bir deli olduğunu ve en kuvvetli ihtimalle intihar ederek hayatına son vereceğini yazar…

Ama Hitlerin yasaları ölümünün son gününe kadar memurlar aracılığıyla uygulanır… Bu Mussolini içinde böyledir Stalin için de Mübarek için de Kaddafi için de. Belki sonradan yani işler karışınca bu insanların cezalandırılmaları gündeme gelir ama bu yasaları uygulayan memurlar için pek işlem yapılmaz. Çünkü memur önüne konulan kağıda bakar…

İşte bu yüzden bizim ülkemizde de siyaset ne kadar çetrefilli giderse gitsin ben çıkarılan yasaları takip ederim. Halk arasında yahu yasa çıksa ne olur kim uygulayacak diye bir kanı olsa da ben buna hiçbir zaman katılmamışımdır. Siz yeter ki yasayı çıkarın o yasayı gözü kapalı uygulayan memurlar her zaman olacaktır. Eğer bu ülkede yaşam yıllara dayanarak değişmemişse bunun nedeni uygulanmayan yasalar değildir uygulanmasının sakıncalarından endişe duyularak çıkarılmayan yasalardır. Zaten memurlar da çıkarılmamış yasaları uygulamazlar.

141-142’nin kaldırılması nasıl sosyalizmi getirmediyse 163’ ün kaldırılması da şeriatı getirmedi ha bugün yok şeriatın ayak sesleri duyuluyor diyenler var ya onlara da şunu hatırlatmak isterim sosyalistlerin bu ülkede yaktıkları ateşin bir kıvılcımını şeriatçılar parlatamadı ama bakın bu ülkeye sosyalizm de gelmedi. Çünkü memur kendine verilen görevi nevine bakmadan ifa etti.

Bunu neden anlatıyorum?

Bilirsiniz öğrenciler iki guruba ayırırlar sözel ve sayısal diye okul yıllarımdan hatırlarım edebiyat bölümünde okuyan öğrenciler daha girişken baskın olaylardan sıyrılmayı bilen ve genelde okulun yaramaz takımı sınıflarda okurlardı. Ama sayısalcılar daha içine kapanık öğretmenlerle diyalogları iyi söz dinleyen halim salim çocuklardı… Aradan geçen yıllarda yine gözlemlerime göre söylüyorum o dönemin halim salim çocukları daha sonra devlet dairelerinin halim salim memurları oldular ve cemiyet hayatında önem ve ehemmiyet arz eden hiçbir olaya da imza atmadılar. Daha doğrusu ne kendi hayatlarında ne de çevrelerindekilerin hayatlarında popüler olamadılar.

Evlendiler çocukları oldu kendilerine benzer çocuklar yetiştirdiler saçları erken beyazladı erkenden gözlük taktılar dişlerini yaptırdılar bir süre sonra bedenleri biraz daha öne doğru eğilmeye başladı falan…


Başrollerini Fransız oyuncu Gerard Depardieu nun oynadığı ve Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfini anlatan 1492 isimli filmin sonunda Kolomb mahkemeden çıkmaktadır. Kameraya yakın duran adamlardan birisi bağırır.

- İşte işte o deli

Yanındaki adam ise şöyle diyecektir

- Eğer tarih bir gün seni anacaksa işte o deli sayesinde anacak…

Cebinde taşıdığı pişmiş bir yumurtayla İspanya kraliçesini kandırarak Santa Maria Mina ve Pinta isimli üç kalyonla okyanusa açılan bu adam belki de tarihin gördüğü en büyük delilerden biriydi ama tarih döneminde görev yapan memurların isimlerini değil onun ismini sayfalarına kaydetti.

Turan Demirci

alıntı