İnsanların maddi oldugu kadar manevi ihtiyaclarada gereksinimleri vardır. Nasıl ki organizmanın yasayabilmesi icin beslenmesine ihtiyac vardır ruhunda beslenebilmesin icin sevgiye ihtiyacı oldugunu düsünüyorum. Ne yazıkki günümüzde sevgi eksikligi diz boyu hüküm sürdügünü söyleyebilirim.

Kisilerin düsünce yapısı kültürleri ve hayattan beklentileri her ne kadar farklı olsada partneri ile ortak bir ideali barındırmalıdır mutlulugu yakalayabilmek icin. Sevgi eksikligi idealistlerin partnerlerinden bekledigi davranısın sergilenmemesinden kaynaklanabilir. Her kisi zaman zaman sürrealist düsler kurdugu olmustur fakat unutulmamalıdır ki hayallerimizi her zaman gerceklestiremeyiz.

Bu gibi durumu karsı tarafın eksikliginden kaynaklandıgını düsünmek bizleri müttefik politikalara sürükler. Bu durumun gerceklesmesini engelleyebilmemiz icin kendi kendimize partnerimize karsı “ zaten benim en büyük hayalim O ” cümlesi kalbimizi derinlemesine oksadıgı gibi tatsız bir durumla karsılasmamızı yok eder.

Empati kurabilmemiz karsı tarafın duygu ve düsüncelerini yakından görebilmemize olanak saglar. Kendimizi oldugu kadar karsımızdakileri de düsünmek olaylar karsısında dogru adımlarla ilerlememize elverir. Esler arasında gerceklesen ufacık bir tatsızlık tüm aileyi derinlemesine etkileyebilmektedir. Özellikle kisilik olusumunu gerceklestirememis cocuklar üzerinde beklide bir ömür boyu hayatına kazınabilir. Bilincaltında barındırdıklarımız zaman icerisinde gündeme gelebilir.

Unutulmamalıdır ki bilinc altına atılan düsünceler ve olaylar kisinin gerceklestiremedigi ve hosnut olmadıgı durumlardır. Acıga cıkması durumu bireyin hayatında kaosla meydana gelebilir. Kücük olayların üzerinizde kelebek etkisi yaratmaması icin olumlu yönlerini yakalayabilmeliyiz. Her seye ragmen acaba neden insanlar karsısına aldıklarına ufacıkta olsa bir tebessümü cok görmekteler.

Ali Can Özkan

alıntı