İnsanlar her zaman mutluluğa doğru yol alır!

Evet! Her zaman ne koşulda olursa olsun sadece ve sadece mutluluk için bir şeyler yapar. Bu toplum olarak kabul etmediğimiz şeylerde de böyle. Örneğin; uyuşturucu bağımlıları alkol bağımlıları katiller dolandırıcılar.

Onlar da mutlu olmanın yolundadır. Fakat bunu farklı ve bilinçsizce yapıyorlar. Mutsuz oldukları durumlarda ya da kapana kısılmış oldukları durumlarda bir kaçış olarak bu maddelerle mutlu olabileceklerini düşünüyorlar. Aslında da anlık bir mutluluk tadıyorlar fakat uzun vadedeki sonuçlarını hepimiz biliyoruz.

İnsan tek bir nedenden dolayı "Mutluluğa" ulaşmaya çalışır. O da mutluluğun dışarıda bir yerlerde olduğuna inanmasıdır. Halbuki mutluluk insanın içten hissettiği bir duygudur. Bunu dışarıda araması onun için hiç ummadığı ve sonucu ona çok zarar verebilecek deneyimler yaşamasını neden olabilir. İnsan mutluluğu içinden hisseder. Ama çoğu zamanda bir şey olsa da mutlu olsam der. İş başvurusunun kabul edilmesi halinde MUTLU OLACAĞINI hoşlandığı kişi ona evet derse MUTLU OLACAĞINI ya da desteklediği takım şampiyon olursa MUTLU OLACAĞINI söyler.
Ama işin gerçeği bunlar yine insanın seçimidir.
İnsan bir şeyi başarınca mutlu olmak yerine o şeyi mutlu mutlu başarma yoluna giderse daha tatmin olacaktır.
Ayrıca mutlu bir insan yaratıcılığını çok daha iyi kullanır ve geliştirir. Pozitif düşünen ve mutlu olan kişiler yaratıcılıklarını işlerinde ilişkilerinde hatta hayatın her alanında kullanır. Bu özelliği de onun elini attığı her işte başarılı olmasına yetecektir.

Peki nedir mutluluğu her daim hissetmenin yolu??

Tek bir yolu vardır. O da insanın kendince belirlediği kuralların daha az olmasıdır.

Hayatımızda karar vermemizi başkalarının sözlerini değerlendirmemizi sağlayan şeyler bizim belirlediğimiz kurallardır.
Örneğin; yaşlı bir insanı düşünün. Bu insanın gençlerle ilgili 3 tane kuralı olsun ve kuralları da şöyle olsun;

- Benden küçük biri varsa bana "siz" diye hitap etmeli ve saygı göstermeli
- Gençler benim yanımdan geçerken ceketini iniklemeli ve selam vermeli
- Ben otobüse bindiğimde gençler hemen kalkıp bana yer vermeli.

Şimdi gençler hakkında bu 3 kuralı benimsemiş yaşlı bir insan günlük yaşamında bunları uygulamak zorundadır. Bir markete girdiğinde kasiyer genç bizim yaşlı adama " Amca SENi şöyle alalım o kasa bozuk.." derse yaşlı amcanın "Benden küçük biri varsa bana "siz" diye hitap etmeli ve saygı göstermeli" kuralı ihlal edilmiş olur. Yaşlı amca da hemen buna tepki gösterir ve sinirlenir. Belki o genç kasiyeri azarlar ya da bir huysuzluk yapar... Diyelim mahallenin kahvesine gitti ve kahvede batak oynamak için gelmiş 4 genç var. Gençler yaşlı amcanın yanından geçtiler ve ceketlerinin önü de gayet açık. Amca için yine bir kural ihlali! Yine bir sinirlilik hali ve yine bir sıkıntı.

Amcamız kahveden sinirli sinirli çıktı ve otobüse binip eski bir arkadaşıyla "Gençlerin çok bozulduğu" konulu sohbetini yapmak için görüşmeye gidiyor. Otobüse bindi ve boş bir yer bulma umuduyla göz gezdirdi. Diyelim otobüste üniversiteli 3-4 genç var ve bu gençler günlerdir hem finallere hazırlanıyorlar hem de part-time bir işte çalışıyorlar. Anlayacağınız çok yorgunlar. Amca bu gençlerin önüne dikiliyor ve yer vermelerini bekliyor. Gençler de kalkmıyor. İşte amca için bir kural ihlali daha! Bu sefer de "Ben otobüse bindiğimde gençler hemen kalkıp bana yer vermeli." kuralı ihlal edildi. Amca sinirinden deliye döndü ve sağa sola dönüp gençliğin ne kadar bozulduğuna dair sözler sarfetmeye başladı.

Amcamızın bu kural ihlalleri sonucunda sinirlilik hali ve tabi ki "MUTSUZLUK" baş gösterecek.

Aynı şey okullar ve diğer kurumlar için de geçerli. Bir insanın ya da bir kurumun ne kadar fazla kuralı varsa o kadar da ihlal olur ve bu da o kişi veya kuruma zarar verir. Sonucunda da MUTSUZLUK olur. Çünkü kişi "MUTLU OLMA HALİNİ" kurallarının ihlal edilmeme durumuna bağlamıştır...

Günlük yaşantımızda herkesin sinirlendiği veya mutsuz olduğu durumlar vardır. Bu durumların tamamiyle bizim seçimimiz olduğu konusundaki yazımı daha sonra yazacağım. Fakat böyle bir durum yaşadığımızda hemen durup kendi kurallarımızı sorgulamalıyız. Sorguladıktan sonra o kuralı ya kaldırmalıyız ya da değiştirmeliyiz. Sonra zaten öz halimiz olan MUTLULUK durumuna tekrar dönmüş oluruz.

Yukarıdaki örnekteki amcamız gençler hakkındaki 3 kuralında değişiklik yapsaydı belki de "Bozulmuş Gençlik" konulu sohbetini yapmak için gittiği arkadaşıyla "Şimdiki gençlik zehir gibi maaşallah!" konulu sohbetiyle yer değiştirirdi.
İşte bizi de olumsuz duygu durumlarına sokan şeylerden biri KURALLARIMIZ. Onları değiştirmek çok kolay. Örneğin amcamız kurallarını;

- Benden küçük birileri varsa bana samimi bir şekilde davranmalı. O zaman da o gençle arkadaşım gibi sohbet edebilirim
- Gençler benim yanımdan geçerken onların üstündekileri süzerim ve benim de güzel geçen gençliğim aklıma gelir ve DAHA ÇOK MUTLU OLURUM
- Ben otobüse bindiğimde gençlerin oturmasına ya da bana yer vermemesine aldırmam. Zaten eğer ben yorgunsam bir gençten rica ederim ve o da beni kırmaz. Eğer ki kalkamayacak durumdaysa da ona saygı gösteririm.

alıntı