Sahip olduğumuz nesnelerin zamanla bize sahip olmaya başladıklarını hiç fark ettiniz mi? İlk önce yaşamımıza sessizce girerler sonrasında yavaş yavaş bize hakim olmaya ve yaşamımıza yön vermeye başlarlar. Bizim için büyük anlamlar taşıyan bu nesneler kimi zaman bir sevgilinin armağanıdır kimi zaman da baba yadigarı eski bir saat. Ne olursa olsun her şeyden çok değer veririz onlara bazen kendimizden bile çok!Alacağımız yeni ayakkabı sevdiğimiz kahverengi pantalona uygun olmalıdır gideceğimiz yerde arabamıza uygun bir park yeri bulunmalıdır çocuğumuzun yeni okulu evimize yakın olmalıdır. Tatile çıktığımızda çiçeklerimize su dökecek birisi ayarlanmalıdır. Her biri masum görünen bu isteklerin görünmeyen kahramanı nesnelerdir.

Sahip olduğumuz nesnelere derin anlamlar yükleriz. Zamanla bağlanır yaşamımızda söz sahibi yaparız onları. Hayatımızın kontrolünü sessizce ele geçirmelerine ve kararlarımızı etkilemelerine izin veririz. Sonunda onların hakimiyetindeki bir yaşama adım attığımızı göremez hale geliriz.

Nesneler yaşamımızı anlamlı kılmanın araçlarından birisi olmuştur günümüzde. Bir şeylere sahip oldukça yaşadığımızı hisseder hale gelmişizdir. Masum görüntüsünün altında statünün ve belli bir yaşam biçiminin de göstergesi haline gelmiştir nesneler. E. Fromm sahip olma güdüsünün olumsuz etkilerini ve sahip olunan nesneyle özdeşleşmenin “ben o şeye sahip olduğum için benim” anlayışına dönüşen biçimiyle tehlikeli olduğunu belirtmiştir.

Bir şeylere sahip oldukça özgürlüğümüzün arttığını düşünürüz hep. Bir telefon iletişim özgürlüğüdür bizim için bir araba ise seyahat özgürlüğü. Peki telefonu evde unuttuğumuzda kaçımız geri dönmez? Ya arabamızı bıraktığımız yerde bulamazsak? Ayrıca ne kadar çok şeye sahipsek o denli güvende hissederiz kendimizi. Ev üstüne ev alırız. Doğduğumuz günden bu yana bunun doğru olduğu öğretilmiştir bizlere. Ancak sahip olduğumuz şeyler arttıkça sırtımızda bir yük varmış gibi hantallaşır hareket alanımız sınırlanır ve düşüncelerimizi onlarla meşgul etmekten kendimizi alamayız.

“Büyük bir servet büyük bir köleliktir” demiştir Seneca. Ne kadar çok şeye sahipsek onları kaybetmekten o kadar korkar hale geliriz. O kadar korkarız ki onları korumak için evimizi demirlerle örer sigortalar yaptırırız. Sahip olduğumuz serveti tehlikelerden korumak için yine bir servet harcarız.

alıntı