Uzmanlarkıskançlığın her insanda bulunan doğal bir duygu olduğu görüşünde birleşiyorlar.
Ancak dozunda bırakmak kaydıyla...
Hepimiz yaşamımızın bir döneminde anne-babamızıkardeşimiziarkadaşlarımızı daha sonra da mutlaka partnerimizi kıskanmışızdır.Ve kıskanmaya da devam ediyoruz...

Fakat bu duygu yaşam kalitenizi bozan bir düzeye ulaştıysa; dikkat!
Hasta olabilirsiniz ve psikolojik yardım almanız gerekebilir.
İstanbul'da yapılan Davranış ve Bilişsel Terapiler Kongresi'nde bir bildiri sunan Harward Tıp Fakültesi'nden Prof. Frank Pattilio kıskançlığın doğuştan gelen değilsonradan öğrenilen bir duygu olduğunu söyleyerek"Kıskançlığın temelinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygusu yatar.Kendini dışlanmış hissetme duygusu ise tetikler.Kıskançlık bazı insanlar tarafından aptalca bir duygu olarak değerlendirilebilir.
Yanlış! Bu bir hastalık değildir davranış bozukluğudur. Fakat hastalığa neden olabilir.
İleri boyutlardaki kıskançlık depresyonu ortaya çıkarır.Depresyon da mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.Çünkü kıskanç olan kişi çok stresli bir yaşam sürmektedir." diyor.

Kişinin basit kıskançlıklarla kendi kendine mücadele edebileceğini ve tedavi edebileceğini ifade eden Prof. Dr. Pattilio bunun için davranışçı terapilerin kullanılabileceğini belirterek "Biz bize başvuran kişiye kıskançlık hissettiği andaki düşüncelerini incelemesini ve ifade ettiği duygunun ardında yatan iç konuşmaları yakalamasını kıskançlık duygusundan önce gelen duyguyu ortaya çıkarmalarını isteriz.Yapmaya çalıştığımız şey düşünceleri parçalara ayırıp ayrı ayrı değerlendirmelerini sağlamak ve rasyonel olmadıklarını fark ettirmeye çalışmak.Bunu kişiler günlük yaşamlarında kendi kendilerine de uygulayabilirler." diye konuşuyor.
Basit kıskançlıkların tedavi edilebildiğini ancak şiddetli kıskaçlıkların tamamen ortadan kaldırılamadığını söyleyen Prof. Dr. Pattilio "Sadece şiddetli kıskaçlıklarla baş etmeyi öğretebiliyoruz." diyor.


alinti