Kendini tanı: Kendini değerlendir. Hep iyi yanlarını görme eksik yönlerini de gör. Bazen kendin göremeyebilirsin o zaman dostuna sor. En büyük dostun ailendir. Utanmana gerek yok.
Hedefini belirle ve planla: kararını ver ve “ŞU” de. Ben ona sahip olacağım. Hedefimiz tam 12 den vuracağım. Kesin kararını ver ve hedefin için plan yap. Plana sadık kal.
Yılma: hedefin için asla vazgeçme. Güvenini kaybetme. Zorluklar seni yıldırmasın. Azimli ol. Sabret ve inat et.
Değerlerin olsun: kendine ait özümsediğin değerler belirle. İlk başta birkaç değerle kendini güdüle daha sonra bu değerlerini arttır. Değerlerine önem ver ve saygı duy.
Kendine güven: başarabilmek sana bağlı. Kalbinle inan ve güven. En büyük başarılar beni yorsa da ben güçlüyüm de kendine.
Yapamayacaklarınızı bir listeye yazın. Tek tek yazdıklarınızı sebepleri ile birlikte bir düşünün sonra listeyi yırtın ve toprağa gömün… yapamadıklarınızı başkaları yapabiliyorsa yapan kişilerin özelliklerini bir düşünün ve neden kendinizde o özelliğin olmadığını bir hesaplayın. Çekinmeden yapamadığınızı yapan arkadaşınıza nasıl yaptığını anlatmasını isteyin. Öğrenin. Aranızda kapasite farkı diye bir şey yok. Kapasitelerinizi kullanma farkı var. Kendi sınırlarını çiz. Nasıl geliştirebilirim diye düşün.
Aynı şeyleri yapmanızdan aynı sonuçları verebilir. Bazen farklı şeyler yapabilirsin. Farklılık ve değişiklikler seni geliştirir. Stratejini sürekli güncelle.
alıntı